Najväčšia slovenská banka bije na poplach. Slovákov čakajú extrémne ekonomické podmienky

  • Slovenská sporiteľňa vo svojej analýze poukazuje na nebezpečenstvo plánovaných krokov vlády
  • Banková daň pripraví Slovákov o úvery a zmeny v druhom pilieri ohrozia dôchodky budúcich penzistov
Ekonomika Slovenská banka varuje pred krokmi vlády
Slovenská banka varuje pred krokmi vlády. Zdroj: shutterstock.com/Karolis Kavolelis/Alexandros Michailidis
Okazio PCBitmarkets

Najväčšia slovenská banka kritizuje opatrenia, ktoré predstavila vláda vo svojom programovom vyhlásení. Cieľom navrhovaných krokov je zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Slovenská sporiteľňa vo svojej krátkej správe uvádza, že navrhované opatrenia sú „mimoriadne škodlivé pre ekonomický rast.”

Súčasná vládna koalícia pred niekoľkými dňami schválila balík opatrení na konsolidáciu verejných financií Slovenska. Vláda plánuje zvýšiť príjmy verejnej správy v objeme 1,5 miliardy eur ročne a to počas nasledujúcich troch rokov.

Slovenská sporiteľňa kritizuje navrhnuté opatrenia vzhľadom na fakt, že ich dosahy na ekonomiku budú veľmi negatívne.

Vláda nebude škrtať, iba zvyšuje príjmy

Najväčšia slovenská banka poukazuje v prvom rade na to, že celá konsolidácia má fungovať len na príjmovej stránke rozpočtu. Vláda neprijala opatrenia, ktoré by zoškrtali štátne výdavky. Práve naopak, sme svedkami zvyšovania sociálnych dávok a to aj napriek tomu, že stav verejných financií je na Slovensku kritický.

V našom nedávnom článku sme vás informovali o tom, ako zvyšovanie dôchodkových dávok ohrozuje štátny rozpočet. Nový systém vyplácania 13. dôchodku paradoxne najviac zvýši príjmy tým penzistom, ktorí poberajú najvyšší dôchodok.

Na nevhodné zmeny vo vyplácaní 13. dôchodku upozornila aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „V nasledujúcich rokoch totiž môžu vytvoriť nekryté financovanie v objeme takmer 200 až 300 miliónov eur ročne. Medializovaný 13. dôchodok totiž bude valorizovaný, zatiaľ čo doterajší nebol,” uviedol Ján Tóth z RRZ.

Banková daň oberie Slovákov o prístup k peniazom

Ďalší krok vlády, ktorý Slovenská sporiteľňa ostro kritizuje, je zavedenie bankovej dane. „Extrémne vysoká banková daň vezme sektoru takmer polovicu zisku, čím výrazne okreše schopnosť sektoru úverovať slovenské domácnosti a firmy. Obzvlášť škodlivý krok v krajine akou je Slovensko, kde celé úverovanie ekonomiky stojí na bankách a kde kapitálový trh prakticky neexistuje,” uvádza Slovenská sporiteľňa vo svojej analýze.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Banka upozorňuje, že oslabenie druhého piliera bude mať fatálne následky

Tŕňom v oku slovenskej banky je taktiež oslabenie druhého dôchodkového piliera. Vláda chce znížiť výšku príspevkov, ktoré sa doň vkladajú.

Demografické zmeny na Slovensku sú závažné, stávame sa najrýchlejšie starnúcou populáciou v Európe. Následkom toho nebude na dôchodkové príjmy budúcich penzistov na Slovensku dostatok ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Práve preto si pracujúci ľudia šetria na penzie sami prostredníctvom druhého piliera.

„Znížením príspevkov do druhého piliera im vláda jednak berie budúce dôchodky a čo je závažnejšie, v dlhodobom horizonte destabilizuje celý dôchodkový systém, oba jeho piliere,” uvádza ďalej Slovenská sporiteľňa.

Analytici Slovenskej sporiteľne na základe konsolidačných opatrení Ficovej vlády zvýšili svoj odhad deficitu verejných financií. Ešte nedávno očakávali v tomto roku deficit na úrovni 5,5 % HDP, avšak po oznámení plánovaných krokov vlády ho zvýšili na 6,2 % HDP. Odhad vývoja deficitu v roku 2024 navýšili z 4,3 % HDP na 5,5% HDP.

Prečítajte si aj: Slovenské banky varujú. Hrozí, že prestanú poskytovať úvery

txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.