Najdôležitejšia udalosť mesiaca sa koná už tento týždeň

Ekonomika Úrokové sadzby opäť porastú.
Úrokové sadzby opäť porastú. Zdroj: shutterstock.com/ilolab/Alexandros Michailidis
BitmarketsBitmarkets

Tento týždeň sa budú konať najdôležitejšie stretnutia, ktoré ovplyvnia smerovanie menovej politiky a úrokové sadzby na najbližší mesiac. Podľa Federalreserve je ďalšie stretnutie Federal Open Market Committee (FOMC) naplánované už na 25. a 26. júla 2023. Medzitým zasadnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) o menovej politike sa podľa harmonogramu ECB uskutoční 27. júla 2023

Centrálne banky sledujú inflačný cieľ 2,00 % a pomaly sa k nemu aj približujú. Inflácia v eurozóne dosahuje v čase písania článku 5,50 %, zatiaľ čo v USA len 3,00 %. ECB reagovala reštriktívnou menovou politikou oneskorene v porovnaní s FED-om. Z tohto dôvodu klesá inflácia v eurozóne pomalšie.

Úroveň inflácie v USA a eurozóne.

Úroveň inflácie v USA a eurozóne. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

FED a ECB rozhodnú, či opäť zvýšia úrokové sadzby

Šéfka ECB Christine Lagardeová ešte pred mesiacom avizovala, že centrálna banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokovej sadzby o ďalších 25 bázických bodov. Ak sa tak stane, pôjde už o deviate zvýšenie po sebe. Naposledy sme boli svedkami rovnako vysokej úrokovej sadzby ešte v roku 2008. V súčasnosti je úroková sadzba v eurozóne podľa údajov Tradingeconomics na úrovni 4,00 %.

FED na rozdiel od ECB na poslednom zasadnutí ponechal úroveň úrokovej sadzby nezmenenú. Na základe nástroja CME Fedwatch však existuje až 84,3 % šanca, že FED zvýši referenčnú sadzbu o 25 bázických bodov na 5,25 až 5,50 %. Niektorí ekonómovia si dokonca myslia, že FED by mohol pokračovať v reštriktívnej menovej politike až na úroveň 6,00 %. V súčasnosti sa nachádza úroková sadzba na hodnote 5,00% až 5,25 % podľa údajov Tradingeconomics.

Centrálne banky pravdepodobne môžu aj naďalej pokračovať v boji s vysokou infláciou, no pravdepodobne v tomto roku túto politiku ukončia. To, že prestanú zvyšovať úrokové sadzby ale neznamená, že hneď začnú klesať. Kým sa sadzby dostanú na úroveň spred pandémie koronavírusu, potrvá to dlhé roky.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko značne zaostáva

Na Slovensku medzitým bojujeme s najvyššou infláciou v celej eurozóne na úrovni 10,88 %. Existuje viacero európskych krajín, ktoré majú podstatne vyššiu infláciu ako je priemer eurozóny. Konkrétne, na Slovensku je hlavným problémom inflácia potravín a nealkoholických nápojov, ktorá predstavuje podiel až 21 % v indexe spotrebiteľských cien. V súčasnosti inflácia tohto segmentu dosahuje až 18,9 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Zbystrite. Veľká slovenská banka výrazne zvýšila úrokové sadzby na hypotéky

Best Wallet PCCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.