Nádeje kryptonadšencov zhasli: SEC o bitcoinovom ETF tak skoro nerozhodne

Kategorie: Novinky
SEC opäť odložil rozhodnutie o bitcoinovom ETF
SEC opäť odložil rozhodnutie o bitcoinovom ETF. Zdroj: shutterstock.com/WEIBEL Christophe/Mark Van Scyoc

Spotové bitcoinové ETF, okolo ktorého sa točí v posledných týždňoch celý kryptomenový svet, nateraz nebude. Ako sme informovali v článku Je 90 % šanca na to, aby bolo schválené bitcoinové ETF. Stane sa tak už tento týždeň?, analytici verili, že obdobie medzi 8. až 17. novembrom by mohlo byť časom, kedy Americká komisia pre cenné papiere a burzy odklepne tento verejne obchodovateľný nástroj Bitcoinu. Ako však píše portál Bitcoinist, nádeje sa rozplynuli a SEC rozhodnutie opäť odročil na neskôr.

SEC hrá hru o čas s celým kryptotrhom

Jeden z hlavných analytikov Bloomberg, James Seyffart, ktorý ešte začiatkom týždňa na X (predtým Twitter) nešetril optimizmom, musel zmeniť svoj naratív. Dňa 15. novembra totiž regulátor požiadal o predĺženie lehoty na definitívne vyjadrenie sa ku žiadostiam o bitcoinové a ethereové spotové ETF, ktoré mu ležia na stole. Odôvodnil to potrebou väčšieho časového priestoru na detailné preskúmanie žiadostí a vynesenia rozhodnutia, ktoré bude plne v zhode so zákonmi USA, ako i s ochranou investorov. Optimizmus, ktorý celý týždeň na trhoch panoval, teda ochabol.

„Komisia považuje za vhodné určiť dlhšiu lehotu na prijatie opatrení v súvislosti s navrhovanou zmenou pravidiel, aby mala dostatok času na posúdenie navrhovanej zmeny pravidiel a otázok, ktoré sú v nej vznesené,” uviedla SEC v podaní.

Seyffart na sociálnej sieti podotkol, že napriek tomu, že rozhodnutie bolo odložené, SEC nemôže konečný verdikt odďaľovať donekonečna. Existujú totiž zákonné lehoty, v rámci ktorých musia byť žiadosti o bitcoinové a ethereové ETF posúdené. Do konca roka 2023 sa zrejme už rozhodnutia nedočkáme. Ďalším deadlinom pre SEC je však termín 1. január 2024, kedy expirujú žiadosti spoločností Hashdex a Franklin Spot. Seyffart dodal, že napriek odkladu sa odhady Bloomberg stále držia 90 %-nej pravdepodobnosti definitívneho potvrdenia spotového BTC ETF do 10. januára 2024.

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

„Niečo sa zmenilo,” tvrdí Cathie Woodová

Zakladateľka a generálna riaditeľka ARK Invest, Cathie Woodová, sa v nedávnom rozhovore pre Yahoo Finance vyjadrila, že napriek odkladaniu a naťahovaniu času zo strany SEC-u vo veci schválenia spotového bitcoinového ETF, je postoj regulátora v súčasnosti úplne iný, ako kedykoľvek predtým.

„Niečo sa zmenilo. Niekoľkokrát sme podali žiadosť a boli sme jednoducho odmietnutí, nikdy sme nedostali žiadne otázky, nikdy sme nedostali žiadnu odpoveď. Tentoraz, v lete tohto roku, sme dostali otázky od SEC. Normálne, keď dostanete otázky od Komisie pre cenné papiere a burzy, tak si poviete, preboha. Boli sme nadšení, že sme dostali otázky späť, pretože to znamená, že sa tým zaoberajú.

Teraz sme sa stretli s viacerými ľuďmi z Komisie pre cenné papiere a burzy na strane výskumu. A sú mimoriadne sofistikovaní. Vedia, o čom hovoria, a úroveň sofistikovanosti ich otázok naznačovala, že teraz sa do toho hlboko ponorili. A my sme na tieto otázky odpovedali. Neodpovedali nám. Aj to je dobré znamenie. Nikdy vám nepovedia, že ste ich uspokojili.

Ale ak sa vám neozvú, zvyčajne to znamená, že ste odpovede na žiadosti splnili. Takže to bolo nové. A tiež vieme, že spoločnosť BlackRock dostala otázky. Naše odpovede sme poslali ako prvé. Myslím, že tie ich nasledovali a nie som si istá, či ich dostal niekto iný…

Niečo sa zmenilo. To je dobré. Šance sa zvýšili,” povedala Woodová. A dodala:

„Posledný termín je 10. január. Podarilo sa im ho teraz posunúť. Je to veľmi organizované – odsúvať ho, odsúvať ho. Ale konečný termín – 10. januára to buď schvália alebo zamietnu.”

Prečítajte si aj: Legendárny investor Michael Burry uzavrel obrovskú stratu

Najčítanejšie články

1

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

2

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

3

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

4

Stopka soli i sladkostiam? Najväčší reťazec na Slovensku prekvapil svojím rozhodnutím

5

Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa