Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Plus Halving a vplyv a cenu
Halving a vplyv a cenu. Zdroj: Shutterstock.com/marog - pixcells
BitmarketsBitmarkets

Halving je najdôležitejšia udalosť na bitcoinovej sieti, ktorá je často spájaná s cenovým rastom Bitcoinu. Každý investor a držiteľ tohto digitálneho aktíva by mal pochopiť, prečo a ako halving ovplyvňuje cenu a čo predstavuje pre samotnú sieť. Čo je to halvingový cyklus a ako je ho možné obchodovať?

Predtým, ako si ukážeme vzťah ceny Bitcoinu a halvingu, najprv si vysvetlíme, čo to vôbec je. Ťažiari dostávajú za každý vyťažený blok určitý počet BTC vo forme odmeny. Približne každé štyri roky sa táto odmena zmenší o polovicu. V prvom cykle ťažiari dostávali až 50 BTC za jediný vyťažený blok, čo trvalo približne 10 minút.

Čo motivuje ťažiarov?

Je logické, že z dlhodobého hľadiska ťažiari budú dostávať stále menšie odmeny, až sa stanú zanedbateľnými. Prečo sú potom ťažiari motivovaní ďalej vykonávať svoju činnosť? Odmeny za vyťažené bloky nie sú jediný príjem ťažiarov. Okrem nej profitujú aj z transakčných poplatkov, ktoré ich motivujú omnoho viac ako samotná bloková odmena. Tieto poplatky ale závisia od trhovej ceny BTC. Preto ak cena Bitcoinu klesne pod výrobné náklady ťažiarov, môže sa stať, že mnohí svoje aktivity stopnú.

Keďže každé 4 roky dochádza k zníženiu odmeny za vyťažené bloky o polovicu, elasticita ponuky klesá. Ponuka BTC je obmedzená na 21 miliónov kusov a tempo ich vyťaženia sa každým halvingom znižuje. Ak sa do obehu dostáva o polovicu menej bitcoinov každým halvingom, znamená to, že trhová cena by mala stúpať.

Čím je obmedzenejšia ponuka a tempo jej navyšovania, tým je aktívum vzácnejšie. Rast ceny následne podporí ťažiarov, keďže profitujú z transakčných poplatkov počas rastu BTC. Zároveň sa zvyšuje aj bezpečnosť siete.

Odmena za vyťažený blok každé 4 roky klesá o polovicu

Odmena za vyťažený blok každé 4 roky klesá o polovicu. Zdroj: Shutterstock.com/Inna Rogach

Vzťah ponuky a dopytu

Je tu ale veľmi dôležitý bod, na ktorý nesmieme zabudnúť. Halving definuje tempo rozširovania ponuky Bitcoinu, no na druhej strane stojí dopyt. Ak uvažujeme nad faktom, že halving zvýši cenu Bitcoinu, tak je to možné iba za podmienky, že dopyt ostane rovnaký alebo sa zvýši.

Dopyt je ovplyvňovaný mnohými vonkajšími faktormi. Ak globálna ekonomika čelí recesii a kúpyschopnosť investorov klesá, je potrebné počítať s tým, že dopyt po Bitcoine nebude vysoký. Rovnako je potrebné myslieť na regulačné orgány, ktoré síce nemôžu kryptomeny zakázať, no môžu ich obmedziť. Regulácie na jednej strane dokážu podporiť adopciu kryptomien, na druhej môžu spôsobiť potlačenie dopytu.

Z toho vyplýva, že na halvingový cyklus sa nemožno pozerať iba zo strany ponuky, ale je nutné ho doplniť o dopytový faktor. Mnohí ekonómovia a známe osobnosti tvrdia, že Bitcoin nemá žiadnu reálnu a vnútornú hodnotu, ale práve dopyt tvorí skutočnú hodnotu po digitálnom aktíve. Rovnako sú na tom aj fiatové meny, po ktorých je dopyt iba na základe dôvery, že si za ne dokážeme nakúpiť statky a služby.

Prečítaj si tiež: Ako zameniť Bitcoin za euro jednoducho a lacno – návod pre začiatočníka

Halving v budúcnosti

Na grafe nižšie vidíme mesačný logaritmický graf bitcoinového indexu BLX. Samotné halvingy sú približne znázornené na vertikálnych žltých osiach. Jasne vidieť, že všetky halvingy, ktoré v minulosti nastali, spôsobili cenový rast. Tento graf nám zobrazuje percentuálne zmeny ceny, kde jednoznačne môžeme identifikovať klesajúcu ziskovosť jednotlivých rastúcich trendov vďaka halvingom.

Bitcoin: mesačný graf

Bitcoin: mesačný graf. Zdroj: TradingView

Jedna vec je, že halving zabezpečí cenový rast, ale otázkou je, aký silný tento vzostup bude. Môžeme predpokladať, že každé štyri roky nastane rast, no stále bude slabší. To isté platí aj o korekciách, ktoré sa tiež z percentuálneho hľadiska zmenšujú. Celkovo to spôsobuje znižujúcu volatilitu Bitcoinu z dlhodobého pohľadu.

Primárny trend Bitcoinu je vzostup. Stále platí, že formuje dlhodobo vyššie minimá aj maximá. Zabezpečí halvingový cyklus tento trend aj v budúcnosti? Na túto otázku nedokáže odpovedať s určitosťou nikto. Je ale potrebné brať do úvahy, že budúce bullruny nemusia formovať nové historické maximá, a to aj napriek tomu, že halving podporí cenový rast.

V polovici roku 2022 Bitcoin klesol pod historické maximum predošlého halvingového cyklu z decembra 2017. Túto udalosť tiež skoro nikto nečakal a napriek tomu sa stala. Je to jednoznačný dôkaz toho, že volatilita Bitcoinu ustupuje. Preto tvrdenie, že halving zabezpečí rast je potrebné doplniť o klesajúcu volatilitu.

Ako obchodovať halving?

Keďže sme už pochopili závislosti medzi cenou Bitcoinu a halvingovým cyklom, je na čase zodpovedať si otázku, ako tieto cykly obchodovať. Všeobecne sa odporúča nakupovať predovšetkým po stabilizácii ceny po dlhodobej korekcii. Na počet dní, ktoré chýbajú do ďalšieho halvingu, sa nemožno spoliehať, a preto je potrebné časový faktor obohatiť o samotné cenové pohyby. Mnohí investori používajú aj dúhový graf, ktorý určuje ideálne nákupne zóny v každom cykle.

Bitcoin: dúhový graf

Bitcoin: dúhový graf. Zdroj: BlockchainCenter

Halving je udalosť, ktorá zabezpečuje rast už niekoľko mesiacov predtým, ako nastane. To môže znamenať, že nakupovanie Bitcoinu počas halvingu je oneskorené. Preto ak niekto plánuje obchodovať halving, mal by zvážiť nákup už v predčasnom období. Trhové dná sa prejavujú zníženým obchodovaním, pesimizmom, negatívnymi predpoveďami a nejasnými dlhodobými pohybmi ceny do strany.

Ako sme si ukázali, samotný halving je síce jednoduchý na porozumenie, no zložitý na pochopenie súvislostí. Najdôležitejšie je dopĺňať halvingové analýzy o dopyt, ktorý ovplyvňuje cenu rovnako ako samotná ponuka. Ďalším podstatným poznatkom je, že volatilita Bitcoinu každým cyklom klesá, a preto aj budúce predpovede založené na minulosti musia počítať s touto skutočnosťou. Každý investor alebo držiteľ nielen Bitcoinu, ale aj altcoinov, by mal tento cyklus sledovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Kde a ako kúpiť Bitcoin – Kompletný návod pre začiatočníka

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

4

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

5

Slovensko zaplavuje nový druh podvodu. Môže vás pripraviť o všetky peniaze

PR články

Hra o trhy: Ako voľby a globálne napätie ženú ceny Bitcoinu, Tesly a zlata nahor

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Hoci sa môže zdať, že trhy sú v pokojnom období, opak je pravdou. Na obzore sú dôležité udalosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť vývoj cien akcií, kryptomien a drahých kovov.

Cena Bitcoinu významne rastie

Popredná burza označila túto kryptomenu za priekopníka na trhu

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Sui, blockchainový token, ktorý získava na popularite a význame v oblasti decentralizovaných financií (DeFi) a technológií, bol zaradený medzi TOP 10 priekopníkov podľa BITmarkets, ako uvádza Investing.

Sui je priekopníkom na kryptomenovom trhu

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.