Bitcoin nova nadej jedi star wars 2019

Drvivá väčšina veľkých hodinových či denných sviec je spôsobená obľúbenou neresťou chamtivých investorov a špekulantov – obchodovaním na páku. Na margin je totiž možné otvárať obrovské, a potenciálne ziskové, pozície. Postač vám tisíc eur a na Binance futures platforme si môžete kúpiť BTC za 125 000 €. Ak by potom cena Bitcoinu stúpla o jediné percento, vy by ste mali zisk 125% a na účet by sa vám pripísalo 1250 eur.

Obchodovanie na páku – Ako funguje a jeho úskalia

Takéto zázračné zisky sú však ojedinelé a väčšina traderov používa podstatne menšiu páku. Napríklad 1:10, či 1:5, kde sú zisky menšie, no rovnako aj riziko, že vám jediný pohyb vynuluje celý účet.

Špekulanti tieto nástroje radi využívajú, pretože pri trochu šťastia môžu priniesť naozaj rozprávkové zisky. Je to také kryptomenové kasíno, ktoré však má reálny vplyv na cenu kryptomien.

Každý veľký prepad z posledných týždňov bol spôsobený likvidáciou prepákovaných long pozícií na futures platformách. Postačí, ak Bitcoin pri páke 1:5 klesne o 20% a špekulant má na účte nulu. Takých je teraz veľa.

Pri uzatváraní long pozície sa kryptomeny predávajú, čo tlačí cenu ešte nižšie a vzniká kaskádová reakcia, ktorá skončí veľkým prepadom. To sa nazýva “long squeeze.” Takéto squeezy – vytesnenia obchodníkov z pákových pozícií – sú veľmi populárne. Veľkí hráči ich s obľubou spôsobujú a následne na ceste dole skupujú všetky Bitcoiny. Najväčšia akcia tohto druhu prišla v stredu, keď BTC klesol na 30 000 dolárov.

Obchodovanie na páku považujeme za jeden zo siedmich smrteľných hriechov pri obchodovaní s kryptomenami. Prečítajte si o ďalších a zistite, či ich nepáchate. Máme totiž odskúšané, že vedú priamo do pekla.

7 smrteľných hriechov vo svete kryptomien

Špekulanti už neveria ďalšiemu rastu Bitcoinu – Bude nasledovať short squeeze?

Podobný mechanizmus však na začiatku roka fungoval v prospech Bitcoinu. Na futures platformách je možné otvoriť short pozíciu, pri ktorej špekulant/obchodník/gambler zarába na poklese ceny Bitcoinu. Shorty sú obľúbené v čase neistoty, keď sa po trhu šíria poplašné správy (FUD) a pri zmenách trendu. Teda… práve teraz.

Bitcoin trh - longs vs shorts
Bitcoin trh – longs vs shorts – Zdroj: bybt.com

Ak sa pozrieme na dáta z jednotlivých búrz, môžeme vidieť, že short pozície už prevažujú nad longami. To znamená, že väčšina obchodníkov očakáva prepad trhu s kryptomenami. Na niektorých burzách (Phemex) je pomer shortov a longov naozaj extrémny.

Podobnú situáciu sme tu naposledy mali niekedy vo februári 2021. Aj vtedy sa hovorilo, že bullrun už skončil a teraz prídu tri roky nudy a strát. A stal sa presný opak. Koncom februára už boli všetci tak nahypovaní, že iba málokto bol ochotný shortovať a obchodníci pri každej príležitosti otvárali longy.

To bol hlavný dôvod, prečo Bitcoin vždy po dosiahnutí nového historického maxima padol. Trading je hra s nulovou výslednicou. Aby niekto zarobil, iný musí prerobiť. A ak má každý otvorený long s 5x-10x pákou, je jasné, že to nemôže ísť hore.

Teraz sa však po štyroch mesiacoch situácia konečne zmenila. Začína prevládať strach a ľudia otvárajú short, čo je ideálna doba na vytesnenie shortárov z pozícií (short squeeze) a nečakanú zelenú sviečku.

Myslíte si, že v marci sa dočkáme short-squeezu a neečakaného rastu hodnoty Bitcoinu?

View Results

Loading ... Loading ...

Ako dlho ešte bude pokračovať táto korekcia / medvedí trh? Nuž, dokým nepredá každý, kto ešte chce predať:

Dokým sa nestane toto, Bitcoin bude ďalej klesať