Na lacnejšie potraviny zabudnite. Obchodníci prinášajú zlé správy

  • Ceny potravín trápia Slovákov.
  • Úľavu mala priniesť nižšia DPH.
  • V skutočnosti však ďalšie nové dane poženú ceny nahor.
Ekonomika Potraviny na Slovensku nemusia vôbec zlacnieť
Potraviny na Slovensku nemusia vôbec zlacnieť. Zdroj: shutterstock.com/ShishkinStudio
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Potraviny sú na Slovensku drahšie ako v okolitých štátoch. Zatiaľ čo vláda sľubuje úľavu pre peňaženky Slovákov prostredníctvom zníženej DPH, realita v obchodoch môže byť úplne iná. Obchodníci bijú na poplach a upozorňujú, že znížená DPH sama o sebe nezaručí nižšie ceny v obchodoch. Čo stojí za týmto prekvapivým varovaním? O téme informoval portál oPeniazoch.

Potraviny nebudú lacnejšie vďaka nižšej DPH

Od začiatku roka 2024 platí na Slovensku znížená 19-percentná DPH na potraviny, pričom vybrané základné potraviny majú dokonca len 5-percentnú sadzbu.

Lenže v tom istom čase prichádzajú aj nové daňové zaťaženia, ktoré môžu tento pozitívny efekt výrazne oslabiť.

Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá zastupuje najväčšie obchodné reťazce ako Kaufland, Lidl, Tesco či Billa, upozorňuje na komplexnosť situácie.

Ceny potravín sú na Slovensku vyššie ako v zahraničí

Ceny potravín sú na Slovensku vyššie ako v zahraničí. Zdroj: shutterstock.com/NeonShot

Sladené nápoje výrazne zdražejú napriek zníženej DPH

Prvou ranou pre spotrebiteľov je nová daň zo sladených nápojov.

Od začiatku hovoríme, že táto daň bude mať negatívny vplyv na cenu sladených nápojov, čo nespochybnil ani štát pri jej zavádzaní,” vysvetľuje Krajčovič.

Paradoxne, zdraženie je v tomto prípade priamo zámerom štátu, ktorý sa snaží znížiť dostupnosť týchto nápojov pre spotrebiteľov. Ministerstvo financií zároveň očakáva, že táto nová daň prinesie do štátneho rozpočtu ročný príjem vo výške viac ako 80 miliónov eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Transakčná daň môže spustiť reťazovú reakciu

Ešte väčšou hrozbou pre ceny potravín je pripravovaná transakčná daň, ktorá má vstúpiť do platnosti 1. apríla 2025. Podľa expertov môže táto daň vyvolať domino efekt v celom potravinovom reťazci.

„Bude kľúčové sledovať, ako sa s transakčnou daňou vysporiadajú najmä domáci producenti,” upozorňuje Krajčovič. Obchodníci totiž podľa jeho slov už tretí rok po sebe tlmia infláciu, zatiaľ čo k navyšovaniu cien dochádza predovšetkým kvôli vyšším odbytovým cenám od výrobcov.

Čo ovplyvňuje konečnú cenu potravín na Slovensku?

Experti zdôrazňujú, že na výslednú cenu potravín vplýva množstvo faktorov:

  • Ceny obalov a surovín.
  • Daňovo-odvodové zaťaženie.
  • Mzdové náklady.
  • Ceny energií.

Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia sa v roku 2025 bude pohybovať na úrovni 4 až 5 percent. Konečné ceny však budú závisieť najmä od výsledkov rokovaní medzi výrobcami a obchodníkmi.

Hoci zníženie DPH na potraviny znie sľubne, realita slovenského maloobchodu naznačuje, že spotrebitelia by nemali očakávať výrazné zlacnenie. Naopak, kombinácia nových daní a pretrvávajúcich ekonomických tlakov môže viesť k tomu, že úspora z nižšej DPH sa v konečných cenách vôbec neprejaví.

Best Wallet PCOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.