Mobilní operátori pomaly vypínajú 3G sieť. Ako sa to dotkne Slovákov?

  • Operátori končia so zastaralou 3G sieťou.
  • Telekom ju už vypol, Orange a O2 ho budú nasledovať v tomto roku.
  • Čoraz väčší priestor dostávajú najnovšie siete piatej generácie.
Off topic Operátori vypínajú 3G siete
Operátori vypínajú 3G siete. Zdroj: shutterstock.com/Chepko Danil Vitalevich/Kostenko Maxim
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zrejme ste sa v poslednom čase stretli s pojmom 5G. Ide o internetové pripojenie piatej generácie, ktoré skutočne navýšilo rýchlosti sťahovania. Staršia technológia 3G sa bude pomaly vypínať. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Všetci operátori pôsobiaci na Slovensku ponúkajú čoraz širšie pokrytie 5G sieťou, pričom staršie 3G a 4G ide pomaly do zabudnutia. Napríklad 3G sieť máme na Slovensku už od roku 2006, pričom ju dnes využíva už len minimum zariadení.

Siete tretej generácie prišli s tým, že dokázali prenášať hlas aj dáta, ale už nie sú pre operátorov prioritou. Napríklad taký Slovak Telekom vypol svoju 3G sieť už koncom minulého roka, pričom Orange a O2 ho budú nasledovať v tomto roku.

Dnes je moderné 5G pripojenie

Dnes je moderné 5G pripojenie. Zdroj: shutterstock.com/Lisic

Orange sa na to podujal už od začiatku tohto roka a ide na to postupne. Proces by mal byť dokončený koncom tohto mesiaca. O2 tiež už s procesom vypínania 3G začalo, ale celkovo to potrvá dva roky.

Pokiaľ vaše zariadenie podporuje 4G alebo 5G, tak je pre vás toto vypínanie 3G absolútne bezpredmetné. Je veľmi pravdepodobné, že nové siete už aktuálne využívate, preto sa vás táto téma netýka.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ako sa vás táto zmena dotkne?

Môže sa však stať, že máte staršiu SIM kartu, ktorá prenosy v 4G a 5G nezvláda. To však nie je žiaden problém, pretože si ju môžete vymeniť priamo u operátora alebo si ju nechať poslať domov poštou.

Nezabudnite však na skopírovanie si kontaktov zo starej SIM karty do smartfónu a po vložení novej SIM karty tieto kontakty preniesť zo smartfónu na novú SIM kartu. V takom prípade o ne neprídete. Starú SIM kartu môžete prestrihnúť nožnicami v mieste čipu. Takýmto spôsobom ju znehodnotíte.

Orange informuje o tom, že pokiaľ vypne v danej lokalite 3G sieť, tak sa môže stať, že na približne 20 minút stratíte signál, niekedy v období od polnoci do šiestej ráno. Ak vám po tejto dobe signál nenabehne, mali by ste smartfón reštartovať. Pokiaľ ani to nepomôže, mali by ste kontaktovať operátora.

Pokiaľ však máte nejaké staršie zariadenie, ktoré podporuje maximálne prenosy siete tretej generácie, v takom prípade budete odkázaný iba na pomalšiu 2G sieť. V takom prípade je na mieste už otázka výmeny zariadenia za nejaké novšie, samozrejme za predpokladu, že v smartfóne používate internet.

Dnes je výber skutočne bohatý, pričom aj tie najlacnejšie kúsky už podporujú minimálne 4G siete, pričom aj 5G sa už dostáva do čoraz nižších cenových hladín. To sa týka nielen smartfónov, ale napríklad aj tabletov.

Používate ešte 3G siete?

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj: Známa streamovacia služba dvíha ceny. Príde aj predplatné s reklamami

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.