MMF varuje pred vážnymi následkami sporu USA s Čínou

Ekonomika Čína verzus USA
Čína verzus USA. Zdroj: shutterstock.com/pixfly
Wallstreetpepe PC banerMind of Pepe mobil

Napätie medzi Čínou a USA sa stupňuje, keďže snaha odpútať sa od dolárovej závislosti rastie. Podľa správy Euro.cz táto situácia neprospieva globálnej ekonomike a Medzinárodný menový fond (MMF) dokonca počíta s dvojpercentným poklesom globálneho HDP.

MMF očakáva stratu 2 % svetového HDP

USA sa snaží zvýšiť konkurencieschopnosť voči Číne napríklad tým, že zaviedli americký zákon o čipoch. Čínu dokonca za jednu z troch hlavých investičných priorít neoznačilo viac ako 50 % respondentov prvýkrát za 25 rokov, keďže peniaze prúdia väčšinou do USA. Výsledkom je, že svet sa rozdeľuje na dva tábory a v konečnom dôsledku to spôsobí pokles globálneho HDP. Takéto prostredie vytvára tlak na investorov, ktorí sa obávajú, že v budúcnosti si budú musieť zvoliť iba jeden blok.

Podľa Svetovej banky došlo v poslednom roku k ekonomickému oživeniu bezprostredne po pandémii. Globálna ekonomika by mala rásť v roku 2023 dvojpercentným rastom. Na druhej strane, nedávne skrachované banky a skok v cenách ropy, môžu spôsobiť spomalenie tempa rastu.

Investori si budú musieť vybrať medzi blokmi.

Investori si budú musieť vybrať medzi blokmi. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Vzťah USA a Číny bude napätý

Už skôr sme vás informovali o snahe krajín BRICS odpútať sa od dolárovej závislosti zavedením Ázijského menového fondu, pred čím varoval aj Donald Trump. Krajiny BRICS majú väčšie možnosti na rast ako G7 a je pravdepodobné, že skupina sa bude rozširovať o ďalšie štáty ako napríklad Saudskú Arábiu a Argentínu.

Čínsky jüan by tak mohol slúžiť ako druhá rezervná mena v novom bipolárnom menovom systéme. V rozhovore pre CNBC–TV18 hlavný ekonóm Atlas Capital, Nouriel Roubini uviedol, že väčšina krajín, ktorá sa postaví proti USA, bude znižovať svoju závislosť od dolára. To by spôsobilo opäť ďalšie napätie medzi USA a Čínou.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zaujímavosťou je, že Čína má najnižšiu infláciu od roku 2021 na úrovni 0,7 %, zatiaľ čo v USA dosahuje hodnotu 5 %. Napriek tomu od poslednej krízy 2008, čínsky jüan v dôsledku stimulov stratil 3-krát viac hodnoty ako americký dolár.

Mohlo by ťa zaujímať: Uberie sa Európa rovnakým smerom ako BRICS? Macron navrhuje znížiť dolárovú závislosť

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.