Mladí Slováci brigádujú, aby získali finančnú nezávislosť (PRIESKUM)

  • Finančné knihy a weby sú zdrojom informácií pre tretinu mladých.
  • Počas leta brigáduje alebo plánuje brigádovať 29 % z nich.
Ekonomika Mladí Slováci brigádujú, aby získali finančnú nezávislosť
Mladí Slováci brigádujú, aby získali finančnú nezávislosť. Zdroj: Shutterstock.com/maxbelchenko, Dikushin Dmitry
BITmarkets BITmarkets

Takmer dve tretiny mladých Slovákov vo veku 16 až 25 rokov brigádujú, aby dosiahli finančnú nezávislosť od rodičov. Vyplýva to z prieskumu investičnej platformy Portu, ktorý bol realizovaný prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že o práci s peniazmi sa mladí Slováci často učia sami alebo od rodičov, pričom školy podľa nich v tejto oblasti zlyhávajú. Potvrdzujú to výsledky Indexu investičnej gramotnosti, kde mladí prepadli v porovnaní so staršími.

Pracujú aj popri škole

Počas leta brigáduje alebo plánuje brigádovať 29 % mladých ľudí, ďalších 35 % si privyrába aj mimo prázdninového obdobia. Približne pätina mladých Slovákov a Čechov už pracuje, preto brigádu nepotrebuje.

„Tých, ktorí ešte prácu nemajú a napriek tomu nechcú brigádovať, bolo na Slovensku iba 12,1 %, v Česku ešte menej. Ide o pozitívny výsledok, keďže práve práca s vlastnými peniazmi najlepšie učí mladých ľudí zodpovednosti a finančnej gramotnosti. Je potešiteľné, že až vyše 85 % mladých Slovákov a Čechov si dokáže odložiť peniaze na budúcnosť, kým približne polovici prispievajú aj rodičia,” uviedol analytik Portu Marek Malina. Zber dát sa uskutočnil v oboch krajinách, na Slovensku sa ho zúčastnilo 207 respondentov a v Česku 498.

Najčastejšou motiváciou pre brigády je snaha mladých ľudí získať vlastné financie a osamostatniť sa od rodičov. Takmer polovica ich využíva na pokrytie bežných výdavkov. Na strednom Slovensku až 55,9 % respondentov šetrí na konkrétnu vec, v Bratislave je to len 15,4 %.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Školy zlyhávajú

Školský systém na Slovensku, rovnako ako v Česku, nedokáže mladých naučiť dostatočne narábať s vlastnými peniazmi. Vyše štvrtina respondentov tvrdí, že sa v školách otázkami finančnej gramotnosti vôbec nezaoberali. Prevažná väčšina mladých sa o financiách učí od rodičov (takmer polovica) alebo z internetu (53,6 %).

Finančné knihy a weby sú zdrojom informácií pre tretinu mladých. Index investičnej gramotnosti od online investičnej platformy Portu ukazuje, že úroveň finančných vedomostí mladých Slovákov výrazne klesla, zatiaľ čo ich rovesníci v Česku dosiahli zlepšenie.

„Aj to svedčí o slabšej úrovni finančného vzdelávania sa na slovenských najmä základných a stredných školách. Aktuálny vzdelávací systém nedokáže napríklad dostatočne kompenzovať vplyv zlého sociálneho postavenia detí na ich vedomosti z oblasti financií. Je preto dobré, ak sa mladý človek snaží privyrábať si už popri štúdiu a učí sa narábať s vlastnými peniazmi. Avšak ešte lepšie je, ak si už zo školy prináša kvalitné základy, vďaka ktorým by toto narábanie s financiami nemuselo často prebiehať systémom pokus-omyl,” uzavrela analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: SITATAGY: