Tejto pláži v populárnom Chorvátsku sa vyhnite. Je zamorená azbestom

  • Počas leta ju stále navštevuje mnoho ľudí vrátane detí, ktoré sa tam opaľujú, hrajú a kúpu.
  • Azbest je veľmi nebezpečný a je klasifikovaný ako karcinogén kategórie 1A.
Off topic Tejto pláži v populárnom Chorvátsku sa vyhnite
Tejto pláži v populárnom Chorvátsku sa vyhnite. Zdroj: Shutterstock.com/Dreamer4787, PeopleImages.com - Yuri A
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Chorvátska občianska organizácia „Miesto, ktoré chce žiť” pod vedením Marijany Grubićovej už dlhodobo poukazuje na to, že verejná pláž Solina Kosica vo Vranjiči je stále azbestovou skládkou. Upozornil na to portál Slobodna Dalmacija.

Verejnosť však tieto upozornenia neberie vážne. Počas leta ju totiž stále navštevuje mnoho ľudí vrátane detí, ktoré sa tam opaľujú, hrajú a kúpu. Táto pláž je však pre ich zdravie nebezpečná. Turisti o tejto skutočnosti nevedia, pretože na pláži nie sú umiestnené žiadne výstražné tabule.

Nekonečný boj

Grubić vo svojom vyhlásení pre Hinu hovorí o dlhoročnej snahe, počas ktorej poslali stovky listov varujúcich pred skládkou azbestu, o ktorom je známe, že spôsobuje rakovinu. Situácia sa ešte zhoršila, keďže továreň Salonit, ktorá už neexistuje, mala priamy výstup do mora po celé desaťročia.

 

Grubić tvrdí, že inšpekcie, ministerstvá, štátna inšpekcia a Fond ochrany životného prostredia plánujú odkladať riešenie problému na ďalších pätnásť rokov. Podľa jej slov sú posledné dve odpovede, ktoré dostali na žiadosť o oplotenie areálu, smiešne a ponižujúce.

Grubić uvádza, že odpoveď na ich žiadosť o oplotenie bola, že pláž, ktorá nie je skutočnou plážou, sa nedá oplotiť, pretože kvalita mora je v poriadku. Nechápe, aký má kvalita mora súvis s oplotením azbestových skládok.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čierna škvrna

Druhá odpoveď hovorí, že pláž Kosica bude oplotená, keď sa začne sanácia. Hoci sa oplotí počas sanácie, občianska iniciatíva stále požaduje okamžité a neodkladné oplotenie kontaminovanej skládky azbestu.

Grubić upozorňuje, že Kosica, konkrétne pobrežná časť bývalej továrne Salonit, je stále označovaná ako „čierna škvrna” alebo lokalita kontaminovaná azbestom. Preto by mala byť okamžite oplotená s prísnym zákazom vstupu a plávania.

Prečo je azbest nebezpečný?

Azbest je prírodný minerál, ktorého vláknité štruktúry môžu byť rozdelené na tenké a odolné vlákna. Tieto vlákna majú vynikajúce izolačné vlastnosti, ako je odolnosť voči vysokým teplotám, ohňu, chemikáliám a nevedú elektrický prúd, čo spôsobilo ich široké využitie v rôznych priemyselných odvetviach. Azbest sa často používa na spevnenie cementu a iných materiálov, ozrejmuje Európska komisia.

Avšak, azbest je veľmi nebezpečný a je klasifikovaný ako karcinogén kategórie 1A podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008 o klasifikácii, označovaní a balení chemikálií. Po poškodení výrobkov obsahujúcich azbest môže dôjsť k uvoľneniu drobných vlákien, ktoré sa dajú vdýchnuť. Dlhodobé vystavenie týmto vláknam môže viesť k závažným ochoreniam, ako sú azbestóza, mezotelióm a rôzne formy rakoviny.

Azbest sa ešte stále nachádza v niektorých budovách ako izolačný materiál, ale bol tiež používaný v brzdových obloženiach a na plášťoch potrubí a kotlov, napríklad na palubách plavidiel. Môže byť prítomný v niektorých starších budovách, kde sa odstraňuje počas renovácií.

V súčasnosti je používanie azbestu veľmi obmedzené, keďže existujú menej nebezpečné alternatívy. Stále sa ale môže vyskytovať v niektorých starších budovách, ktoré navštevujete alebo kde pracujete, ako aj na palubách niektorých plavidiel, najmä z krajín mimo EÚ.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.