Mladí ľudia čoraz častejšie trpia stresom – môžu za to školy, spoločnosť, ale aj Facebook

Novinky Mladí ľudia čoraz častejšie trpia stresom - môžu za to školy, spoločnosť, ale aj Facebook
Mladí ľudia čoraz častejšie trpia stresom - môžu za to školy, spoločnosť, ale aj Facebook, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/ESB+Professional
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Mladí ľudia čoraz častejšie trpia stresom. Nie každý sa s tým dokáže sám vyrovnať, napriek tomu sa o to väčšina z nás pokúša. Len málokto je ochotný sa zveriť odborníkovi. Sociálne siete pritom celý problém iba zhoršujú. Ľudia sa snažia vyzerať a pôsobiť dokonalo, zdieľajú úžasné šťastné fotky a príbehy. Často je všetko len naoko, ale ostatných to môže stresovať. Ešte náročnejší je potom nástup do spoločnosti. Na mladého človeka to môže byť veľký tlak a stres.

Ako na nás pôsobí stres

Stres je nenápadný a skrytý zabijak nielen mladých ľudí, ale postihnúť môže prakticky každého z nás. Jeho príčiny môžu byť rôzne. Ako už bolo povedané, mladých ľudí často stresuje náklad, ktorý na nich skladá ich okolie. Nejde pritom iba o krátkodobé patálie pri rôznych skúškach, testoch a pohovoroch. Omnoho nebezpečnejšie sú dlhodobé stresové situácie. Stres pritom spôsobuje vážne zdravotné problémy.

Niekedy si toho človek ani poriadne nie je vedomý. Preto je vždy prvým krokom uvedomiť si, že sa niečo negatívne deje. Môže to byť drobná bolesť brucha, ktorá vlastne ani nie je taká hrozná a človek sa to naučí ignorovať. Môže ísť o nenápadný vnútorný nesúlad s tým, kde sa človek nachádza a čo robí, popr. o potlačenú túžbu po slobode.

Začína to už v škole a pokračuje v práci

Už na základnej škole vám vtĺkli do hlavy, že na tom, čo sami chcete, nezáleží. Dôležité je plniť príkazy a robiť, čo vám povedia. Trúfam si povedať, že práve táto nezmyselná a zvrátená požiadavka mladým ľuďom všeobecne škodí možno najviac. Ide o akúsi mantru, ktorú v dospelosti často dodržiavame, bez toho aby sme si mnohokrát uvedomili, prečo to tak je.

Určite ste už počuli vety ako: „Ja by som tiež rád robil niečo iné, ale musím, a ty musíš tiež.”, prípadne „Nikoho nezaujíma čo si myslíš, musíš sa prispôsobiť a robiť to, čo ostatní.” Práve takéto manipulácie vás môžu veľmi stresovať, pretože vyvolávajú vnútorný nesúhlas a ak sa im poddáte, nútia vás ignorovať vlastné pocity aj stres, ktorý vám spôsobujú.

Sociálne siete sú tiež zdrojom stresu

Ďalším polienkom do ohňa sú sociálne siete, kde mladí trávia čoraz viac času. Nejedna slečna podľahne ilúzii, že musí byť dokonalá. To môže byť omnoho viac stresujúce, než si väčšina z nás myslí. Ide vlastne o neustále obavy, či sa všetkým páči. Fotky na obdiv, na ktorých sa snaží vyzerať krásne a šťastne, potom uvádzajú do podobnej situácie aj ďalšie mladé ženy a dievčatá, ktorí si zrazu môžu pripadať menejcenné. Nejde pritom iba o problém žien.

Obdobne sa to môže týkať kohokoľvek. Vidíte druhých, ktorí na Facebooku zdieľajú šťastné fotky z krásnych miest. Všetci vyzerajú tak radostne, môžu mať napríklad krásny dom, auto, dovolenku… Zrazu si až pripadáte, že váš život nie je taký dobrý, ako ste si ešte včera mysleli. Cítite potrebuje sa tiež ukázať v podobnej situácii, hoci by išlo o falošnú realitu a umelý obraz dokonalosti.

Ľudia potom môžu podľahnúť stresu či depresiám a určitá časť sa odhodlá si na sociálnej sieti tiež postaviť na obdiv úžasne šťastný obraz svojho života. Nevedome tak stresujú seba aj ďalších ľudí a kolobeh sa opakuje. Podľahnúť honbe za šťastím a vyumelkovanou krásou na obdiv môže na sieti ktokoľvek z nás, preto by sme sa mali sústrediť predovšetkým na svoj skutočný život a netvoriť si virtuálnu náhradu.

Záver

V tomto článku sme si predstavili veľmi časté príčiny stresu u mladých ľudí. Vplyv stresu sa bohužiaľ často úplne neprávom bagatelizuje. Podľa početných štúdií však môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a okrem toho sa kvôli nemu necítite dobre. V nadväzujúcom článku, ktorý vyjde pravdepodobne už zajtra, vám preto poradíme niekoľko osvedčených spôsobov, ako so stresom zatočiť. Určite si vyberiete.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.