[Mining] Proof of Stake vs. Proof of Work – Končí doba ASIC a grafických kariet?

BitmarketsBitmarkets

V rámci našej akcie týždeň miningu sa pozrieme aj na alternatívy k ťažbe kryptomien. Tým je najčastejšie používaná metóda Proof of Stake. 

Proof of Work

Dôkaz práce. Názov veľmi presne zodpovedá tomu, čo sa deje „pod kapotou” kryptomien. Proof of work nie je novým vynálezom. Tento algoritmus bol navrhnutý už v roku 1993 a Satoshi Nakamoto ho využil pri tvorbe Bitcoinu. Cieľom PoW je zabezpečenie danej siete a má dve hlavné funkcie.

  • PoW zaisťuje overenie legitimity transakcií a je ochranou pred tzv. double-spendingom.
  • Tvorí nové mince (odtiaľ názov ťaženie), ktoré následne odmeňujú ťažiarov za ich prácu na zabezpečení siete.
  • Pomáha vytvoriť konsenzus v rámci siete.

Čo sa deje, keď chcete poslať transakciu v PoW sieti?

  1. Najprv sú transakcie zviazané dohromady. Tým sa vytvoria tzv. bloky a odtiaľ tiež názov blockchain.
  2. Ťažiari overia, či sú transakcie v bloku legitímne.
  3. Overenie prebieha tak, že ťažiari riešia matematické puzzle, čo je fakticky Proof of Work.
  4. Prvý ťažiar, ktorý ten problém vyriešil, získa odmenu.
  5. Transakcie sú zapísané a uzamknuté do blockchainu.

Technická analýza BTC – Blíži sa korekcia trhu – Kam až môže spadnúť Bitcoin – graf od Reného

Toto je základný prehľad, čo je to PoW a jeho úloha na udržiavaní distribuovaného systému. Momentálne má tento prístup niekoľko problémov, ktoré sú dobre viditeľné na BTC. Jednak je ekologicky neuveriteľne nepriateľský, pretože pri počítaní úžasne náročných úloh sa „spáli” veľa energie. Zároveň tiež vedie k centralizácii ťažby v miestach, kde je lacná energia. Teraz sme svedkami centralizácie ťažby v Číne.

Proof of Stake

Proof of Stake je alternatívny prístup, ako chrániť sieť a hľadať konsenzus. Cieľ je teda identický, ale cesta k nemu je úplne odlišná. Prvé meny, ktoré zaviedli PoS, sú Peercoin a NXT.

Zatiaľ čo v prípade PoW sa preteká o to, kto prvý uhádne matematický rébus, tak v PoS je tento výber deterministický. Overovateľ bloku je teda vyberaný na základe svojho bohatstva v danej kryptomene. Neexistujú tu odmeny za tlačenie nových mincí, takže sú overovatelia (ťažiari) odmeňovaní poplatkom za transakcie. To v budúcnosti však čaká aj BTC, až odmeny klesnú na minimálne sumy.

Ako to funguje? V sieti sú deterministicky vyberaní ako overovatelia tí, ktorí stakujú svoje tokeny. To je v podstate zamknutie tokenov a následne je potom účastník siete zaradený medzi overovateľov. Z nich sa potom vyberá (náhodne podľa pravdepodobnosti), kto bude daný blok overovať. Účastníci na stakingu tak majú iniciatívu, aby bola sieť zdravá, pretože ak bude jej integrita narušená, prídu o svoje peniaze. PoS má tiež teraz výhodu, že je podstatne rýchlejšia. Najrýchlejšie blockchainy teraz využívajú DPoS, čo je systém, kde je iba obmedzený počet overovateľov a tí sú v rámci siete volení držiteľmi tokenov.

Tip: Ak uvažujete o ťažbe, ale sami si na ňu netrúfate, môžete vyskúšať služby mining odborníkov, ktorí za vás všetko zariadia.

Záver

Obidva prístupy majú svoje klady a zápory. PoW je neuveriteľne energeticky náročný, ale zatiaľ je tiež bezpečnejší. PoS musí mať perfektne nastavené parametre, aby nehrozilo napadnutie siete. Zatiaľ je PoS považované za menej bezpečný variant, pretože ceny kryptomien sú relatívne lacné, a teda zlý hráč si môže kúpiť veľkú časť siete.

Nejde však o dualitu medzi týmito dvoma prístupmi. Nie je to buď ten, či onen. Ethereum sa vo svojom budúcom vývoji chce postaviť na hranicu dvoch svetov a používať obidva algoritmy na to, aby sieť bola vysoko zabezpečená a zároveň rýchla.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin novo akceptovaný jednou z najväčších cestoviek sveta

Zdroj:
blockgeeks.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.

Memex PC bannertxb