Mineri vs. vývojári – Viete, prečo sa zrazu urýchľuje prechod na Ethereum 2.0?

BitmarketsBitmarkets

Kryptomena Ethereu má za sebou skvelý rok. Technológia, na ktorej beží, si našla mnoho využití v reálnom svete vo forme DeFi aplikácií a NFT tokenov. Bohužiaľ, sieť na to nebola pripravená. Zvýšený záujem o Ethereum spôsobil masívny nárast transakčných poplatkov.

Ethereum Foundation sa teda rozhodla oprášiť staršie EIP-1559. Ide o vylepšenie, ktoré bojuje proti manipuláciam s transakčnými poplatkami. Pálenie časti poplatkov zabezpečí, že manipulácie sa ťažiarom nevyplatia, čo vo výsledku sieti významne pomôže.

Mineri chystajú 51% útok na Ethereum blockchain

Bohužiaľ, mineri sa rozhodli rebelovať proti EIP-1559. Konsolidujú svoje sily a 1.4.2021 plánujú útok na Ethereum sieť. Cieľom 51% útoku nie je poškodiť používateľov siete, ale demonštrovať svoju silu a ukázať, kto je tu pánom.

Vznikli tak dve strany. Na jednej sú ťažiari, ktorí sa nechcú vzdať časti profitu, na druhej zas vývojári, ktorí sa snažia rozvíjať sieť. Ťažiari chcú hrubou silou prevalcovať akýkoľvek odpor a zaistiť si väčšie zisky. Vývojári na čele s Vitalikom Buterinom použili svoje mozgy a prichystali obranu.

Cena Etherea v roku 2021

Cena Etherea v roku 2021

Vitalik Buterin chystá únikovú stratégiu a prechod na Ethereum 2.0

Ak sa o kryptomeny zaujímate len krátko, možno ani neviete, že momentálne existujú dve Ethereum siete. Aktuálne sa používa tá stará, ktorá využíva ťažbu pomocou grafických kariet. 1.12.2020 však bolo spustené Ethereum 2.0, ktoré ťažiarov nepotrebuje a funguje na úplne inom systéme.

Vývojári mali pôvodne v pláne dokončiť technológiu sharding, integrovať ju do novej siete a tú súčasnú do nej začleniť. To by zabezpečilo hladký prechod. Ukazuje sa však, že Ethereum nemôže čakať tak dlho.

Zakladateľ Etherea Vitalik Buterin publikoval špecifikáciu rýchleho prechodu na Ethereum 2.0. Je vhodné poznamenať, že nič podobné sa ešte nikdy nevyskúšalo, no teoreticky sú na to obe siete prichystané. Postačí minimálna modifikácia validátorských uzlov 2.0 blockchainu.

“Cieľom tohto dokumentu je popísať mechanizmus, pomocou ktorého môže dôjsť k zlúčeniu rýchlo a s minimálnymi úpravami pre ethpow (Ethereum 1.0) a beacon (Ethereum 2.0) klientov.”

Chcete rýchlo nakúpiť nejaké Ethereum? Odporúčame urobiť tak cez burzu Binance, ktorá je overená a denne ju používajú milióny obchodníkov po celom svet. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate navyše doživotnú zľavu 5% na obchodné poplatky.

Naozaj sa chystá prechod na Ethereum 2.0? A aké by boli jeho výhody?

Momentálne nie je jasné, či nakoniec skutočne dôjde k prechodu na Ethereum 2.0 alebo sa bude pokračovať podľa starého plánu. Ale je dobré vedieť, že vývojári sú pripravení a v prípade útoku na sieť ju budú schopní ochrániť.

Odhaduje sa, že prechod na Ethereum 2.0 by významne urýchlil vývoj novej siete, keďže by odpadli starosti s tou starou. Došlo by k výraznému zníženiu transakčných poplatkov a zrýchleniu celého blockchainu.

Navyše, bude to dobré aj pre našu planétu. Kritici kryptomien totiž často pripomínajú, že ťažba spotrebováva obrovské množstvo elektrickej energie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Vitalik Buterin od začiatku plánovať prechod na ekologickejšiu technológiu.

Veľká kontroverzia nedávno vznikla okolo predaja NFT tokenov. Mnoho umelcov zrušilo dražbu svojich digitálnych obrazov po tom čo zistili, že predaj jediného NFT spáli viac energie, ako priemerná európska domácnosť za 1,5 mesiaca.

Po prechode na Ethereum 2.0 tento problém zmizne.

Nech už to bude akokoľvek, Ethereum má pred sebou skvelý rok. Čoskoro dôjde k spusteniu Optimism rollupov, ktoré 100-násobne zrýchlia celý blockchain. Na jeseň alebo v zime sa môžeme tešiť aj na spomínaný sharding, ktorý má ešte väčší potenciál a Ethereum by po jeho zavedení (v kombinácii s rollupmi) malo byť schopné spracovávať státisíce, neskôr aj milióny transakcií za sekundu.

Vitalik – Ethereum bude čoskoro 100x rýchlejšie čo postačí, než dokončíme sharding

Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner