Generálny riaditeľ spoločnosti MicroStrategy Michael Saylor vyslovil svoj najnovší pohľad na Bitcoin. Nato, aby sa stal silným aktívom, musí splniť niekoľko dôležitých bodov.
Bitcoin musí zabrať
Michael Saylor je jedným z najznámejších maximalistov BTC, ktorý sa prakticky v každom rozhovore snaží toto aktívum vyzdvihnúť. V rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril 10 bodov, ktoré Bitcoin musí do budúcnosti bezpodmienečne splniť:
„V priebehu nasledujúcich desať rokov musí BTC splniť 10 bodov, ktoré z neho urobia silnejšie aktívum.”
Prvým dôležitým bodom je tzv. „Wash trading”. Ide v podstate o proces, pri ktorom má investor možnosť nakupovať a predávať cenný papier za účelom poskytovania zavádzajúcich informácií na trh. Samozrejme, ide o nelegálnu aktivitu, ktorá jednoducho musí v prípade BTC absentovať.
Druhým významným problémom je veľmi známe pákové obchodovanie. Možnosť obchodovať s 20-násobným pákovým efektom je podľa Saylora veľkým problémom neregistrovaných búrz, ktoré sa čoraz viac dostávajú pod paľbu regulátorov. Tretím a nemenej významným problémom je trh s viac ako 19 000 kryptomenami, ktoré korelujú s BTC. A, samozrejme, tento fakt škodí aj samotnému Bitcoinu, ktorý je tak spájaný s nelegálnymi a neregistrovanými projektami. Posledným prípadom je historický krach ekosystému Terra, ktorý sa zaraďoval medzi najsilnejšie projekty na trhu.
Prečítaj si tiež: Tieto kryptomeny môžu do konca roka 2022 prekvapiť
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Absencia „know-how” a mediálny tlak
Rozhovor Saylora pre agentúru Bloomberg ukázal, že je tu omnoho viac problémov, ako sa na prvý pohľad zdá. Sektor kryptomien stále trpí veľkou neznalosťou širšieho publika a najmä strachom. Stačí si to otestovať na vašich priateľoch či známych. Keď sa spomenú kryptomeny, ľudia sa častokrát uchyľujú k názorom, že ide o podvod, bublinu či pyramídu. Je tu tak jasne vidieť absenciu „know-how”. Médiá taktiež zohrávajú dôležitú rolu, ktorá kryptomenám moc pozitívne neprospieva.
V ďalšej časti sa Saylor vyjadril aj k stablecoinom. Podľa neho aktuálne svet kryptomien nedisponuje ani jedným stablecoinom, ktorý by v budúcnosti mohol byť plne regulovaný. Taktiež nemáme k dispozícii ani spotový burzový fond tzv. ETF, ktorý by inštitúciám umožnil interagovať s BTC bez toho, aby ho museli vlastniť.
Poslednými bodmi sú nedostatočné pravidlá v prípade regulácie, prakticky žiadna podpora či poradenstvo v danej oblasti.
Saylor na záver dodal svoj aktuálny postoj k stratégii, ktorú aplikovali v jeho spoločnosti MicroStrategy:
„Urobili sme nespočetne veľa spätných testov a pozreli sme sa na skutočné čísla. Keď sme 10. augusta 2020 oznámili náš nákup BTC za 250 miliónov dolárov, odvtedy si Bitcoin pripísal až 72 %. Základom však je, že je táto stratégia stále 10x lepšia ako ktorákoľvek iná alternatíva. Takže nie. V žiadnom prípade to neľutujem.”
Čítaj ďalej: Slováci dostali rozpis cien plynu na nasledujúce štyri roky. Čaká nás veľké zdražovanie