vojna proti drogam mexiko novy zakon dekriminalizacia

Mexiko a krajiny strednej Ameriky sú neslávne známe produkciou ilegálnych drog, ktoré sa následne distribuujú do celého sveta. Napriek obrovskej snahe a spolupráci vlád po celom svete sa ani s použitím špičkových technológií nepodarilo znížiť množstvo drog v spoločnosti. Práve naopak, tento problém sa po zavedení väčších trestov ešte zhoršil.

No a aby toho nebolo málo, Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador už dlhšiu dobu volá po zmene zákonov o drogách v krajine. Zdá sa, že všetky drogy v Mexiku budú čoskoro dekriminalizované!

Čo tým Mexičania sledujú? Chcú svet zaplaviť nebezpečnými návykovými látkami, ktoré následne rozložia celú civilizáciu alebo je to krok správnym smerom? A má vôbec zmysel zakazovať drogy?

Ľudia vždy užívali to, čo chceli. História nám ukazuje, že prohibícia a zákazy nikdy nefungovali. Či už ide o drogy alebo myšlienky, efekt bol väčšinou opačný. Zakázaná substancia bola v konečnom dôsledku ešte populárnejšia… a drahšia. A samotný zákaz a postihy za jeho porušenie nakoniec spôsobili viac utrpenia, než predmet daného zákazu.

Ľudstvo sa prebojovalo do dvadsiateho prvého storočia, ktoré výrazne ovplyvnilo rozšírenie internetu. Dnes už má prístup k informáciám prakticky každý a stále viac ľudí prestáva vnímať drogy ako zlo vo svete a vinu za utrpenie, ktoré spôsobujú, skôr prisudzujú vládam.

Myšlienka za chystanou mexickou reformou zákonov o drogách je jednoduchá. Peniaze určené na prenasledovanie a trestanie užívateľov ilegálnych látok sa použijú na POMOC týmto ľuďom. Namiesto trestu liečenie

Detox namiesto väzenia

Dekriminalizácia všetkých drog v krajine umožní užívateľom získať pomoc, ktorá im bola odopretá a v konečnom dôsledku sa budú schopní zaradiť naspäť do spoločnosti.

Zákon však má aj svojich kritikov ktorí tvrdia, že podporuje rozširovanie stigmy okolo drog a ľudí, ktorí ich užívajú. Nie každý užívateľ je závislý! Nie každý potrebuje pomoc.

Vojna proti drogám

„Vojna proti drogám je mimoriadne nákladná nielen z hľadiska vládnych zdrojov, ale aj ľudských životov a dnes už vieme, že nikdy nedosiahne svoj cieľ. Zákazy drog a postihy za ich vlastnenie, resp. užívanie vo všeobecnosti spôsobili ľuďom a komunitám viac škody, než drogy samotné a napriek miliardám investovaným do boja proti týmto látkam nedošlo k zníženiu ponuky, ani dopytu.“

– Steve Hawkins uviedol pre portál Newsweek

Inými slovami, zakazovať drogy nemá zmysel. Ľudia si vždy nájdu spôsob ako ich získať a tresty a prenasledovanie celú situáciu ešte zhoršujú.

Môže vás zaujímať: Krátky zoznam drog, ktoré bežne používam

Dekriminalizácia a legalizácia drog spôsobí epidémiu závislosti!

Odporcovia legalizácie drog radi argumentujú, že sprístupnenie týchto látok širokej verejnosti by spôsobilo masívne rozšírenie ich užívania a v konečnom dôsledku by sa celá situácia iba zhoršila. Absencia trestu vraj spôsobí, že drogy začne užívať ešte viac ľudí, tí sa stanú závislí a začnú ohrozovať svoje okolie.

Bohužiaľ, tieto argumenty neobstoja pri prvom kontakte s realitou. Faktom je, že zmiernenie zákonov o drogách vedie k zlepšeniu situácie. Stačí sa pozrieť na Holandsko, kde sú všetky drogy legálne a vláda dokonca sponzoruje YouTube kanál (Drugslab), ktorý ukazuje účinky užívania rôznych drog na ľuďoch (i keď kvalita informácií tam nie je práve najlepšia – ak vás tieto veci zaujímajú, odporúčame sledovať Psyched Substance).

Aj napriek laxnému prístupu holandskej vlády nebola zaznamenaná žiadna drogová epidémia. Ľudia jednoducho vedia, že tieto látky môžu byť nebezpečné. Efekt na spoločnosť bol zväčša pozitívny a vďaka regulácii boli odstránené niektoré riziká užívania drog. Hlavne fakt, že tieto látky nemusíte kupovať od pochybného dealera v temnej uličke, ale od renomovanej firmy a presne viete, čo si kupujete.

Maskovanie ilegálnej drogy za jej lacnejšiu (často aj legálnu), no nebezpečnejšiu variantu často vedie k poškodeniu zdravia alebo aj k smrti užívateľa.

Ďalšou krajinou, ktorá benefituje z legalizácie istej notoricky známej drogy je Kanada. Je to už viac než rok, čo je marihuana v tejto krajine legálna a výsledok? No, o tom napíšeme v nejakom inom článku. Nedá nám však nespomenúť rôzne marihuanové spoločnosti, ktoré vznikli tesne po legalizácii trávy a ich obrovský úspech na burze. Viac sa dočítate na našom investičnom webe Trading11

Záver – Je dekriminalizácia drog v Mexiku správny krok?

Prípadové štúdie legalizácie a dekriminalizácie drog v zahraničí naznačujú, že tento akt môže pozitívnym spôsobom ovplyvniť nielen Mexiko, ale aj celý svet. Vojna proti drogám v druhej dekáde 21. storočia postupne utícha. Ak sa dekriminalizácia v Mexiku osvedčí, je dosť možné, že ho budú nasledovať aj ďalšie krajiny.

Neostáva nám nič iné, než čakať a sledovať situáciu. Každopádne, máme veľa dôvodov veriť, že je to krok správnym smerom.

Nakoniec pripájame skvelé video na túto tému od Kurzgezagt:

A pridávame ešte jedno o Marihuane a dôvodoch, prečo by (ne)mala ostať zakázaná: