Marshallove ostrovy, národná kryptomena a prečo sa ju IMF snaží zastaviť

BitmarketsBitmarkets

IMF – International Monetary Fund – je organizácia, ktorá sa snaží sprostredkovať medzinárodnú spoluprácu na úrovni monetárnej politiky – inak povedané, ide o celosvetovú inštitúciu regulujúcu peňažnú politiku suverénnych štátov. Cieľom tejto inštitúcie je pomáhať vytvoriť vysokú zamestnanosť, ekonomický rast a redukovať chudobu vo svete. Vytvorená bola v roku 1945 –tesne po ukončení II. svetovej vojny.

O Marshallových ostrovoch a o ich snahe vytvoriť národnú kryptomenu sme už raz písali. Táto krajina sa v poslednej dome snaží vytvoriť vlastnú národnú menu a vymaniť sa tak spod nadvlády doláru.

„Marshallove ostrovy, ako medzinárodne uznaná krajina, majú právo vytvoriť národnú menu bez ohľadu na formu tejto meny,”

povedal David Paul, zástupca prezidenta Marshallových ostrovov.

Problém s anonymitou a so zločinom

Organizácia IMF sa však bojí, že oficiálna decentralizovaná národná kryptomena by mohla viesť k nárastu organizovaného zločinu vo svete. Toto platidlo by totiž mohlo byť manipulované kriminálnymi organizáciami a firmami, ktoré prevádzkujú ilegálny biznis (drogy, sex, rock’n’roll, zbrane).

Anonymné peňažné transakcie totiž umožňujú a podporujú ilegálnu činnosť, čo škodí globálnej spoločnosti.

Vedecké štúdie toku peňazí ukazujú odlišné alternatívy

Každopádne, Wrightove analýzy jasne ukazujú, že kriminálnici sa vo všeobecnosti spoliehajú na fyzickú formu peňazí – cash. A dáva to zmysel. Bankovky sú „od prírody” anonymné, vysoko likvidné, a pokiaľ ich nemáte príliš veľa, dá sa s nimi relatívne jednoducho operovať.

Myslite na to, keď vám nabudúce predavačka povie, že v jej obchode neprijímajú kreditné karty…

Už dlho je jasné, že cash hrá kritickú rolu v šírení a vo zveľaďovaní kriminálnej činnosti. V chudobných štvrtiach, v ktorých je zločin denným chlebom, je väčšinová časť transakcií vyrovnaná pomocou hotovosti.

Kryptomeny sú anonymné, ale…

Kryptomeny sú teoreticky dokonale anonymné. Pozrite sa na Zcash! Je matematicky dokázané, že transakcie tejto kryptomeny sú dokonale nevystopovateľné… Teda, až kým nenastúpia kvantové počítače.

Problém je v likvidite. Aj najanonymnejšia kryptomena je, bohužiaľ, nestála. Jej hodnota sa časom mení, čo pre zločinné organizácie nie je práve najlepšie.

Žijeme v spoločnosti, v ktorej kraľujú národné fiat kryptomeny. Hlavne euro a dolár. A vymeniť veľké množstvo krypta za fiat bez toho, aby vás našla polícia, je skutočne náročné.

Má IMF pravdu?

Práve preto je veľmi náročné predpovedať, či národná mena Marshallových ostrovov podá pomocnú ruku zločincom. IMF momentálne razí politiku typu „If it ain’t broke, don’t fix it” –nemeň to, čo funguje.

Čo si myslíte vy? Bude mať štátna kryptomena Marshallových ostrovov negatívny alebo pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku? Budeme radi, ak váš názor napíšete do komentárov pod článkom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Binance banerBinance baner

Najčítanejšie články

1

Slováci, pripravte sa. Mnohí od januára prídete o stovky eur mesačne

2

Už o pár dní stratia Slováci obľúbenú českú stanicu. Dostanú za ňu náhradu?

3

Výstavba dôležitého diaľničného tunela ide výrazne vpred. Kedy ho otvoria pre verejnosť?

4

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

5

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová