Bitcoin masívne rastie
Bitcoin masívne rastie. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Jedna z najväčších európskych bánk BBVA oznámila, že umožní klientom žijúcim vo Švajčiarsku obchodovať s Bitcoinom. V ponuke banky je uvedená aj úschova tejto kryptomeny. Švajčiarska banka však nebude klientom poskytovať žiadne poradenské služby v oblasti investícií do kryptomien.

Švajčiarska banka ide s dobou

Podľa piatkovej správy banka BBVA Switzerland začne s programom od 21.júna. Ponuka platí pre všetkých klientov banky, ktorí sa zaujímajú o kryptomeny. Ponuka banky zatiaľ zahŕňa iba Bitcoin, no v budúcnosti by sa malo portfólio kryptomien rozšíriť. Obchodovanie s BTC bude súčasťou katalógu investícií daného klienta. Ten si bude môcť hocikedy prezerať výkonnosť svojich zakúpených pozícií Bitcoinu so zvyškom svojho portfólia.

Dôležitou informáciou je jednoznačne zjednodušenie z hľadiska údajov pri podávaní daňových priznaní klientov. Okrem iného banka BBVA uviedla, že značným vývojom prešla aj sekcia konvertovania kryptomien so štandardnými fiatovými menami. Služba bude automatická, tým pádom sa predchádza stratám v dôsledku volatility cien.

Generálny riaditeľ banky Alfonso Goméz vyjadril svoje pozitívne myšlienky ohľadom kroku, ktorý jednoznačne predstavuje spojenie kvalitných bankových služieb a inovácií v oblasti kryptomien.

„Touto inovatívnou ponukou sa BBVA dostáva do pozície jednej z prvých inštitúcií v oblasti zavádzania technológie blockchain.“

Banka sa rozhodla učiniť tento krok na úvod vo Švajčiarsku, keďže rozhodujúcim faktorom bola jednoznačne politika krajiny, ktorá je naklonená svetu kryptomien. Niektoré konkurenčné švajčiarske banky oznámili zavádzanie kryptomien už omnoho skôr. Aj preto bola banka BBVA nútená ísť s dobou.

Švajčiarsko zaviedlo prijateľné zákony pre kryptomeny

Švajčiarsko je krajina, ktorá svojou politickou a ekonomickou situáciou predstavuje pre kryptomeny prijateľné prostredie. V septembri 2020 oznámili švajčiarske úrady komplexný súbor zákonov pre kryptomeny a blockchain. Prvá fáza zákonov vstúpila do platnosti začiatkom februára. Druhá je naplánovaná na leto.