LIBRA – Facebook Crypto Association stráca ďalšieho veľkého člena

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Chystaná kryptomena od facebooku stratila ďalšieho kľúčového partnera. Tentokrát Libru opúšťa mobilný operátor Vodafone. Zatiaľ čo privátne kryptomeny majú vôli intervencii zo strany vlád problémy, centrálne banky sa spájajú, aby preskúmali možnosti, ktoré ponúkajú štátne kryptomeny.

Nie len kryptomeny sú v roku 2020 horúcim artiklom. Zaujímavo vyzerajú aj konopné akcie. 2020 ako rok marihuany – Budú konopné akcie nasledovať Bitcoin?

Prečo Libra stráca partnerov?

Projekt Libra čelí od jeho predstavenia veľkému tlaku zo strany regulátorov. Tým sa samozrejme nepáči myšlienka globálnej meny, ktorú by mala vo svojch rukách súkromné firma. Na jeseň 2019 dokonca unikli listy od vlády členom Libra Association, aby opustili tento projekt.

Od Libry sa v roku 2019 z veľkých hráčov odpojila VISA a MasterCard – strategickí partneri, bez ktorých bude mať Facebook problém presadiť Libru v západnom svete. Vodafone je posledným z radu globálnych spoločností, ktoré opúšťajú facebook. Hovorna Vodafonu prezradil nasledovné:

“Od začiatku sme tvrdili, že cieľom Vodafonu je reálne pomôcť ľuďom, ktorí nemôžu vlastniť bankové účty a ľuďom, ktorí nechcú používať banky. Naďalej sme naplno sústredení na dosiahnutie nášho cieľa a veríme, že sa nám to podarí, ak presunieme náš focus na (mobilnú finančnú platformu) M-Pesa.”

M-Pesa je relatívne úspešný fintechový startup,ktorý je populárny hlavne vo Východnej a Južnej Afrike.

Centrálne banky sa spájajú

Zatiaľ čo vlády robia stále viac opatrení proti projektom podobným Libre, centrálne banky Kanady, Veľkej Británie, Švajčiarska a Európska centrálna banka vytvorili CBDC Think Tank. Ide v podstate o brainstorming platformu, na ktorej si vymieňajú nápady a postrehy. Skúmajú tak možnosti vytvorenia štátnych kryptomien.

O vlastnom premýšľa aj Európa. Chce ho aj nová šéfka ECB, ktorá už podnikla prvé kroky k vytvorenia euroCoinu. Už čoskoro by sme sa mali dozvedieť jej špecifikácie. Reálne by mohla byť spustená už o niekoľko rokov.

Aj Čína naplno pracuje na svojom coine. Bude zaujímavé sledovať, či nakoniec kryptojuan uspeje, alebo skončí na smetisku dejín. Jedinou reálnou štátnou kryptomenou však ostáva venezuelské Petro kryté ropou.

[EuroCoin] ECB chce vlastnú kryptomenu – V roku 2020 sa dozvieme viac

Zdroj:
bitcoinist.com

Okazio PCtxb