Lacnejšie potraviny pre Slovákov. Kedy sa toho dočkáme?

Ekonomika Potraviny na Slovensku sú príliš drahé
Potraviny na Slovensku sú príliš drahé. Zdroj: shutterstock.com/AlpakaVideo/Carlos Neto
Anycoin pc bannerBitmarkets

Potraviny sú na Slovensku stále v centre pozornosti a to nielen v bežných každodenných rozhovoroch, ale aj v politickom kontexte. Hoci potravinová inflácia začala od jari klesať, ešte stále je príliš vysoká a zaťažuje peňaženky všetkých Slovákov. Napriek tomu, že slovenský parlament prijal zákon, ktorý mal ceny potravín znížiť, Slováci sa doposiaľ žiadnej pomoci nedočkali.

Inflácia na Slovensku dosahovala vyše roka dvojcifernú úroveň. Po prvýkrát poklesla pod desať percentnú hranicu v júli, keď sa dostala na úroveň 9,7 %. Avšak rast cien potravín dosiahol v júli úroveň 16,5 %, ako informoval Štatisticky úrad Slovenskej republiky.

Inflácia na Slovensku júl

Inflácia na Slovensku júl. Zdroj: Štatistický úrad

„Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré spolu s bývaním a energiami tvoria dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností”, uvádza Štatistický úrad.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Vláda chcela Slovákom zabezpečiť lacnejšie potraviny

Slovenská vláda ešte v júni prijala nový zákon o sociálnom poistení, ktorého cieľom bolo znížiť extrémne ceny potravín na Slovensku. Štát sa rozhodol, že odpustí potravinárom a poľnohospodárom na pol rok poistné odvody za zamestnancov. Nižšie mzdové náklady by tak mali potravinári premietnuť do nižších cien potravín na pultoch.

Toto opatrenie malo byť v platnosti od 1. augusta do konca januára 2024 a teda už teraz by sme mali pociťovať prvé výsledky tejto legislatívnej zmeny. Avšak realita je v súčasnosti iná.

Štátnu formu pomoci prešetruje Európska komisia

Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pre denník Pravda povedal, že „namiesto očakávanej pomoci, ktorú reálne potravinári potrebujú, teraz Slovensko rieši túto záležitosť s Európskou komisiou. Táto forma pomoci mala aspoň dočasne znížiť náklady na ľudskú prácu, čo by malo pozitívny vplyv na znižovanie odbytových cien potravín v danom období.”

Odvodová úľava, ktorú parlament schválil, nie je úplne kóšer, tvrdia odborníci. Protimonopolný úrad obdržal podnet na prešetrenie tejto štátnej úľavy pre potravinárov a tak Sociálna poisťovňa, v ktorej kompetencií je správa tejto štátnej pomoci, požiadala Európsku komisiu o jej posúdenie a schválenie.

„Do času rozhodnutia Európskej komisie Sociálna poisťovňa potravinárom odporúča neupravovať si mzdové softvéry a platiť poistné v riadnej výške tak ako pred 1. augustom 2023”, upozorňuje Sociálna poisťovňa na svojej web stránke.

Parlament síce jednohlasne odklepol zákon, ktorý mal občanom pomôcť s vysokými cenami potravín. Legislatíva už mala byť v súčasnosti aj účinná, avšak momentálne slovenskí potravinári a poľnohospodári musia čakať na rozhodnutie Európskej komisie.

Podľa Ministerstva financií Slovenskej republiky (MFSR) je takéto riešenie nesystémové. Keďže sa novela o sociálnom poistení netýka celého potravinárskeho reťazca, nebude mať žiadny vplyv na zníženie cien potravín. Toto opatrenie bude stáť štátnu kasu 50 miliónov eur a týka sa asi 30 000 zamestnancov v potravinárskom a poľnohospodárskom sektore.

Prečítajte si aj: Extrémny rast potravín sa dotkol iba spotrebiteľov. Firmy zaznamenali rekordné zisky

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.