Kuriózna situácia na zimbabwianskej burze – majiteľ stratil BTC všetkých používateľov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nielen Bitcoin, ale aj väčšina altcoinov má svoj vlastný systém šifrovania. Napríklad Bitcoin funguje na SHA-256, rovnako Litecoin má svoj vlastný algoritmus – Scrypt. Toto šifrovanie nie je len tak zbytočne vložené do Bitcoinu. Fungovanie je prakticky jednoduché – ak zadáte na jednej strane heslo, napríklad dom, SHA-256 premení tento kód na nasledujúcu podobu: 7e6e9877fff0dbcc576df15fd6e6de65a95d6dce6ced8fc47c4cf9dba3484195.

Zašifrovať nejaký kód si môžete sami vyskúšať na tomto odkaze.

Pravdepodobne asi každému fanúšikovi kryptomien je tento kód známy. Môže ísť o adresu nejakej peňaženky alebo private key ku vašej peňaženke. Čo sa ale stane, ak tento kód stratíte? Nešťastný moment sa stal Tawandovi Kembomu, zakladateľovi a CEO zimbabwianskej burzy Golix. Stratil svoj privátny kľuč a nemôže sa dostať do svojej peňaženky, v ktorej má uložené BTC.

Pokiaľ sa mu nepodarí nájsť tento kľuč, tak navždy prišiel o všetky svoje kryptomeny, keďže nie je žiadny iný spôsob, ako sa dostať do peňaženky, než potvrdením kľúča. 1. novembra miestny denník Ihara ohlásil, že CEO zimbabwianskej burzy údajne stratil heslo ešte v máji minulého roka. Následne bola strata potvrdená aj z ďalších dvoch zdrojov. Všetko nasvedčuje tomu, že nielen majiteľ burzy, ale aj celá bitcoinová sieť prišla o ďalších 33 BTC, ku ktorým sa už nikto v živote nedostane. Samozrejme, pokiaľ sa niekomu nepodarí nájsť private key. V minulosti sme mali už viac podobných prípadov – napríklad v roku 2011 majiteľ niekoľkých stoviek BTC stratil prístup do svojej peňaženky a po pár rokoch sa mu podarilo heslo nájsť. Odvtedy, samozrejme, hodnota BTC niekoľkonásobne narástla a majiteľ môže byť rád, že nepredal, ale „nechtiac” držal niekoľko rokov svoje BTC.

Problém s burzou

Je síce veľa prípadov, že niekto stratí prístup ku svojej peňaženke, kde mal BTC v hodnote 10, 100 alebo 1 000 USD, dokonca niekedy ešte viac a zmieri sa s tým. V tomto prípade ale ide o rozsiahlejší problém. Týchto 33 stratených Bitcoinov patrilo vo väčšine používateľom burzy Golix. Burzu už preverujú a pokiaľ sa majiteľovi nepodarí získať späť BTC, tak burza bude pravdepodobne zatvorená.

Veľké množstvo používateľov na burze sa od stratenia BTC pokúšalo vybrať si svoje prostriedky, výber prebieha ale iba zriedka. Podľa odhadov len 1 % používateľov sa podarilo získať späť svoje prostriedky. Majiteľ dokonca sám naznačil, že stratil heslo k peňaženke obsahujúcej 33 BTC v hodnote viac ako 305 000 dolárov. Bráni sa väčšine obvineniam a chce burzu aj naďalej rozširovať. S veľkou pravdepodobnosťou ale príde čoskoro koniec tejto burzy, pretože ktorý trader by chcel mať svoje BTC na burze, ktorá nemá žiadne prostriedky?

Zdroj:

cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.