Od napísania slávneho románu 1984 uplynie už 70 rokov. Keď sa ale pozrieme na Orwellove predpovede a súčasný stav sveta, kde začína byť dystopický dohľad a cenzúra realitou, kde je každé slovo sledované, neprijateľný prejav je odstránený, história je prepisovaná alebo úplne vymazaná, tak sa ukazuje, že románové predpovede boli až desivo presné.
Poďme sa na niektoré z nich pozrieť:
-
V roku 1984 to bol štát, ktorý určoval, čo budú prijateľné témy rozhovorov, za účelom udržania poriadku v spoločnosti. V roku 2019 je to malá skupina súkromných spoločností v Silicon Valley a ich vedúci pracovníci, ktorí majú absolútnu moc nad tým, čo je nám dovolené zdieľať, vidieť a o čom hovoriť online
-
V roku 1984 štát cenzuroval každý prejav. V roku 2019 sociálne mediálne spoločnosti majú obrovské armády ľudských a algoritmických moderátorov, ktorí sledujú svojich užívateľov 24/7, označujú tých, ktorí sa dopúšťajú myšlienkových prečinov, a za tieto zločiny im mažú ich online existencie. Tí, ktorí spáchali príliš veľa myšlienkových prečinov, sú týmito súkromnými spoločnosťami vyhnaní bez akejkoľvek možnosti alebo práva na odvolanie.
-
V roku 1984 boli tí, ktorí spáchali obzvlášť neuveriteľné myšlienkové zločiny, vyhostení do neexistencie, všetky ich stopy boli vymazané.
V roku 2019 môžu firmy, vlastniace sociálne médiá, kedykoľvek zakázať prístup komukoľvek a z akéhokoľvek dôvodu. A u tých, ktorí boli vyhostení zo sociálnych sietí, môže dôjsť ku zničeniu všetkých ich príspevkov, komentárov a histórie. Tí, ktorí sa odvážia spomenúť meno digitálne vyhosteného používateľa alebo kritizujú jeho vyhostenie, môžu čeliť tomu, že budú tiež vyhostení - V roku 1984 vláda neustále prepisovala a rušila tú verziu histórie, ktorá sa stala nepohodlnou.
V roku 2019 vlády ticho prepisujú tlačové správy, aby odstránili minulé vyhlásenia, ktoré sa ukázali ako zlé, alebo aby pridali vyhlásenia, ktoré by podporili ich súčasné tvrdenia. Medzitým tzv. “Právo na zabudnutie” Európskej únie udeľuje občanom schopnosť vymazať spomienky spoločnosti na ich minulosť, čo im umožňuje “znovuzrodenie” bez bremena ich minulých priestupkov. -
V roku 1984 pôsobia všadeprítomné “obrazovky” ako informačné zariadenia a verejné i súkromné priestory sú naplnené kamerami a mikrofónmi, ktoré sú monitorované vládou. V roku 2019 sa tejto úlohy ujali mobily, ktoré fungujú ako naše okno do digitálneho sveta a prostriedky, vďaka ktorým mnohé súkromné spoločnosti, od dátových maklérov až po spoločnosti vlastniace sociálne médiá, sledujú naše kroky. Náš svet však ide ďaleko za hranice, ktoré si Orwell predstavoval, v ktorých sú všetky prístroje, od našich hodiniek až po naše chladničky, stále viac pripojené k internetu a v reálnom čase dokumentujú celý náš život.
-
V roku 1984 vláda financovala rozsiahlu sieť vybavenia a personálu, potrebnú na udržanie stáleho dohľadu nad svojimi občanmi. V roku 2019 verejnosť sama financuje veľké dozorné impérium. Občania si kupujú najnovšie digitálne zariadenia, aktualizujú ich v pravidelných intervaloch, platia za elektrinu a internetové služby, potrebné na ich pripojenie a poskytujú neobmedzené práva na svoje najintímnejšie informácie súkromným spoločnostiam.
Záver
To všetko sa stihlo len za 70 rokov po vydaní románu 1984. Jediný rozdiel medzi našou realitou a románovú predstavou sa zdá byť v tom, že Orwell videl dohľad a kontrolu ako oblasť podliehajúcu štátu, zatiaľ čo v našej realite je oblasť dohľadu oblasťou súkromných spoločností, ktoré sledujú, speňažujú a manipulujú spoločnosť pre nič viac, než svoj vlastný komerčný zisk.
Tu prichádzajú na scénu kryptomeny, ktoré boli pôvodne zamýšľané ako decentralizovaný prostriedok pre platby priamo medzi jednotlivými užívateľmi, ako prostriedok, umožňujúci oslobodenie od dohľadu vlád a korporácií… Ako veľmi sa táto pôvodná myšlienka darí napĺňať, to necháme na ďalší článok.
A nakoniec – môžete sa presvedčiť sami, ako veľmi naša spoločnosť smeruje tam, kam Orwell predpovedal pred 70 rokmi, keď si nájdete chvíľu a tento prelomový román si prečítate. A ak ho poznáte, môžete nám napísať do komentárov vaše postrehy a názory. Budeme sa tešiť.
Zdroj: Forbes.com
Čo čítať ďalej: 15 top citátov o bohatstve
15 najlepších citátov o bohatstve- chorobná chamtivosť aj odmietanie peňazí vám škodia
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Denisa.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.