V marci tohto roku zaplavila americký bankový systém vlna bankrotov. Výsledky za druhý kvartál však ukazujú, že banky v Spojených štátoch sú teraz ešte silnejšie. Napriek tomu na povrch vyplávala nová obeť bankovej krízy a tou je banka PacWest.
Jar roku 2023 výrazne poznačila séria bankrotov amerických finančných inštitúcií. Krach Silicon Valley Bank bol najväčším bankovým kolapsom histórie a spustil na trhu paniku. Požiar v bankovom sektore zasiahol v USA najmä stredne veľké banky. Vkladatelia z obavy o svoj kapitál masívne vyberali vklady z bánk a presúvali ich do bezpečia. Behu na banky následne podľahli aj Signature Bank a First Republic.
Zisky bánk v druhom štvrťroku prekonali očakávania
Morgan Stanley, najväčší správca aktív, zaznamenal v druhom kvartáli nárast čistých príjmov o 16 % na rekordných 6,7 miliardy dolárov, informoval o tom Reuters. „Výsledky sa v náročnom prostredí javia oveľa lepšie, než sa očakávalo,” napísal v poznámke analytik UBS Brennan Hawken.
Bank of America zvýšila svoje zisky v druhom štvrťroku o 19 % na 7,41 miliardy dolárov, ako informoval CNBC. „Stále vidíme zdravú americkú ekonomiku, ktorá rastie pomalším tempom s odolným trhom práce,” uviedol generálny riaditeľ Brian Moynihan vo vyhlásení.
Najväčšie americké banky sa teraz tešia zo slušných ziskov. Marcová panika investorov spôsobila, že sa ich vklady presunuli z ohrozených stredne veľkých bánk do bezpečných najväčších bánk v USA, ktoré sú „too big, to fail”, príliš veľké na to, aby ich vláda nechala zbankrotovať.
Zaujíma vás svet investovania? Chcete vedieť, ktoré akcie kúpiť a ako si rozdeliť svoje investičné portfólio? Ak neviete, neváhajte a vyberte si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!
Banky zabojovali o svoju záchranu
Extrémny odliv klientov, ktorí na jar postihol stredne veľké americké banky, potrebovali finančné domy zvrátiť. Preto pristúpili k opatreniam, ktoré im klientov priviedli späť.
Oslabené banky zlákali svojich odídených vkladateľov naspäť tým, že im ponúkli výhodne podmienky. Úroky za vklady zvýšili na 5 %. „Boli nútení sa rozhliadnuť a povedať: ‘Zaplatím za svoje vklady, budem brániť svoju pozíciu’,” povedal Ryan Nash, analytik Goldman Sachs pokrývajúci regionálne banky.
Banky v USA sa taktiež viac zamerali na kvalitu úverov. Pôžičky s nízkym výnosom obmedzili na minimum, taktiež prestali poskytovať rizikové úvery na komerčné nehnuteľnosti. Zamerali sa na tých klientov, ktorí využívajú ich viaceré bankové produkty, nie len úvery a prinášajú im teda väčší zisk.
Pred prípadnými nepredvídateľnými otrasmi na bankovom trhu sa finančné inštitúcie chcú v čo najväčšej miere ochrániť a preto si začali vytvárať objemnejšie hotovostné rezervy.
Všetky tieto opatrenia prispeli k tomu, že klienti, ktorí v panike z bánk ušli sa k nim vrátili späť. Alexander Yokum, analytik nezávislej výskumnej firmy CFRA uviedol, že obavy o budúcnosť stredne veľkých bánk sa „v druhom štvrťroku takmer úplne vytratili”.
Banka PacWest podľahla kríze s oneskorením
Bank of California 25. júla oznámila, že prevezme konkurenčnú PacWest, informoval o tom New York Times. PacWest bojovala po marcovej bankovej kríze s následkami extrémneho odlivu kapitálu. No nedokázala im už ďalej čeliť. Analytik Third Bridge Omar Fahmy povedal, že “PacWest sa jednoducho nedokázala zotaviť zo svojich zranení dostatočne rýchlo.”
Bank of California, stredne veľká banka s 27 pobočkami, prevezme kontrolu nad bankou PacWest, ktorá mala na trhu až dvojnásobne viac pobočiek. “Veríme, že predaj PacWest má pre akcionárov zmysel vzhľadom na početné problémy, ktorým banka čelila od marcovej bankovej paniky,” povedal analytik Raymond James David Long.
Prečítajte si aj: Investori spozornite. Akciový trh môže čakať masívny pokles