Kriptomat návod a Kriptomat recenzia
Kriptomat návod a Kriptomat recenzia

Burza Kriptomat je určená hlavne pre začiatočníkov. Ide o estónsku zmenáreň, ktorá ponúka mnoho kryptomien a taktiež podporuje platby v eurách. Ide pôvodne o internetovú zmenáreň, ktorá umožňuje klasický nákup a predaj kryptomien. Poďme sa spolu pozrieť na Kriptomat návod. Obsahom článku je aj Kriptomat recenzia.

Projekt bol založený nadšencami zo Slovinska v roku 2018. Ide o mladý estónsky projekt, ktorý v prvom momente môže znieť menej dôveryhodne, avšak obavy nie sú opodstatnené, pretože Estónsko je jedna z najviac rozvinutých krajín čo sa týka kryptomien. Estónsko totiž disponuje príjemnou legislatívou.

Poplatky nie sú najnižšie, keďže burza si účtuje poplatok vo výške 1,49 % za každú objednávku. Do týchto poplatkov sa pripisuje taktiež spread a dodatočné poplatky. Výhodou však je, že vklady a výbery pomocou bankového prevodu sú zadarmo. Ďalšou výhodou pre slovenských a českých užívateľov je dostupnosť jazykov. No napriek tomu je potrebné ovládať aj anglický jazyk, keďže mnoho dôležitých dokumentov nie je preložených.

Priblížime si, ako obchodovať na tejto burze, ako si správne nastaviť účet, ako ho zabezpečiť a ako vložiť na burzu peniaze. V tomto článku sa teda pozrieme na návod a recenziu na burzu Kriptomat.

Podporované kryptomeny

Kriptomat ponúka viac ako 180 rôznych kryptomien, ktoré si môžete jednoducho vymeniť za inú alebo na eurá.

Euro/krypto páry: Každú kryptomenu, ktorá je podporovaná na Kriptomate, je možné obchodovať/predávať za eurá.

Krypto/krypto páry: Každá mena je zameniteľná s BTC, ETH alebo USDT a možno aj s niekoľkými ďalšími menami, v závislosti od dostupnosti trhu a likvidity.

Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať ponúkané obchodné páry, je vybrať menu, ktorú chcete vymeniť a v rozbaľovacej ponuke uvidíte zameniteľné meny dostupné v danom čase.

Registrácia účtu

V prípade, že sa chcete registrovať na burze, je potrebné navštíviť stránku kriptomat.io/sk/. Vpravo hore nájdete možnosť Registrovať. Po rozkliknutí tejto možnosti je potrebné, aby ste zadali svoje meno, e-mailovú adresu a heslo.

Registrácua účtu Kriptomat. Zdroj: Kriptomat
Registrácia účtu Kriptomat. Zdroj: Kriptomat

Ďalším krokom po stlačení možnosti Registrovať sa je, že vám burza zašle potvrdzovací mail na vašu e-mailovú schránku. Následne v ďalšom kroku burza bude vyžadovať vaše telefónne číslo, na ktoré vám zašle 6-miestny kód, ktorý opíšete do burzy. V tomto momente ste prihlásený na burze. Hneď po prvom prihlásení je nevyhnutné nastaviť dvojfaktorové overenie a verifikáciu totožnosti.

Dvojfaktorové overenie 2FA na burze Kriptomat

Do sekcie dvojfaktorového overenia sa dostanete cez ikonku vášho profilu a následne stlačením možnosti Zabezpečenie. 

Dvojfaktorové overenie Kriptomat. Zdroj: Kriptomat
Dvojfaktorové overenie Kriptomat. Zdroj: Kriptomat

Nastavenie dvojfaktorového overenia cez aplikáciu Google prebieha nasledovne:

 1. Najprv stlačíte možnosť povoliť overovaciu aplikáciu Google.
 2. Následne vám bude zaslaný 6-miestny kód na váš mobil.
 3. Stiahnete si aplikáciu Google Authenticator do mobilu.
 4. Nasnímate QR kód v aplikácii.
 5. Opíšete si dlhý kľúč, ktorý budete potrebovať v prípade manuálneho zadávania.
 6. Zadáte vaše heslo do účtu a opíšete 6-miestny kód z mobilnej aplikácie.

Overenie totožnosti KYC

Po úspešnom nastavení dvojfaktorového overenia prejdeme na verifikáciu vašej totožnosti. Najprv potrebujete ísť do sekcie Peňaženky a následne vybrať možnosť Spustiť proces overovania. 

Overenie účtu Kriptomat. Zdroj: Kriptomat
Overenie účtu Kriptomat. Zdroj: Kriptomat

Proces verifikácie totožnosti prebieha nasledovne:

 1. Zobrazí sa dialóg pre overenie identity. Musíte vyplniť požadované údaje. Zadajte adresu, číslo budovy, mesto, PSČ a krajinu.
 2. Budete presmerovaný do okna pre Výber typu dokladu, ktorý chcete použiť k overeniu totožnosti. Kriptomat prijíma dva typy dokladov: pasy a občianske preukazy.
 3. Následne si urobíte selfie fotografiu, kde váš internetový prehliadač môže žiadať povolenie o prístup systému k webovej kamere. Následne otáčajte tvár podľa pokynov.
 4. Proces je na konci a teraz je potrebné počkať, kým burza skontroluje vaše údaje a následne vás bude informovať.

Obchodovanie na burze Kriptomat

Po úspešnom nastavení dvojfaktorového overenia a overení totožnosti môžeme prejsť do sekcie obchodovania. Do nej sa dostanete cez možnosť Kúpiť a Predať. Kým však nedokončíte overenie totožnosti, tak sa do tejto sekcie nedostanete.

Po úspešnej verifikácii totožnosti viete nakupovať, resp. predávať kryptomeny. Platforma je úplne jednoduchá a prehľadná a dokonca v českom jazyku, takže zorientovať sa tu nie je problém. Na rozdiel od iných búrz neposkytuje burza zložité objednávky a príkazy. Ide teda hlavne o zmenárenskú platformu.

Obchodná platforma vám ponúka tri základné funkcie: nákup, predaj a výmena kryptomien.

Funkcie obchodovania. Zdroj: Kriptomat
Funkcie obchodovania. Zdroj: Kriptomat

Predtým, ako začnete využívať túto obchodnú platformu, je potrebné, aby ste vložili nejaké finančné prostriedky na účet burzy. Potrebné je tiež nastaviť preferovanú platobnú metódu.

Hlavným poslaním zmenárne Kriptomat je zjednodušiť transakčné procesy v kryptomenovom priestore. Či už pošlete peniaze priamo na zmenáreň cez bankový prevod, alebo cez internetovú peňaženku či priamo pošlete kryptomeny, proces je jednoduchý.

Automatické obchodovanie na Kriptomate

Funkcia automatického obchodovania na burze Kriptomat vám umožňuje určiť cenový cieľ a sumu na nákup/predaj kryptomien. Keď cena dosiahne cieľovú hodnotu, vaša transakcia sa vykoná okamžite – aj keď ste offline, spíte alebo ste na dovolenke. Táto funkcia vám má pomôcť splniť vaše investičné ciele.

Môžete si nastaviť cenové ciele na predaj kryptomien so ziskom, alebo si vytvoriť „zoznam želaní” s nízkymi cenami nákupov. Automatický predajný príkaz môže obmedziť straty v prípade poklesu trhu. Stačí nastaviť objednávku Auto Buy alebo Sell.

Výhody automatického nákupu/predaja:

 • Neprídete o dobré príležitosti na nákup za výhodné ceny.
 • Minimalizujete straty v prípade náhleho poklesu trhu.
 • Zisky môžete získať predajom za vysoké ceny, ktoré sa vyskytujú kedykoľvek počas dňa alebo v noci.

Ako nastaviť automatické obchodovanie

Je potrebné splniť nasledujúce kroky:

 1. Prihláste sa na zmenáreň Kriptomat.
 2. Kliknite na tlačidlo Buy & Sell v hlavičke aplikácie a vyberte kryptomenu, ktorú chcete kúpiť. Zobrazí sa okno na obrázku nižšie. Predvolená mena je Bitcoin, ale kliknutím na ňu otvoríte okno na vyhľadávanie ďalších kryptomien. Nastavujeme automatický nákup, takže zostávame na karte Kúpiť. (Ak chcete nastaviť spúšťač automatického predaja, kliknite na kartu Predať)
 3. Keď ste pripravení pokračovať, otvorte ponuku a vyberte možnosť Kúpiť za stanovenú cenu.
 4. Napíšte sumu, ktorú chcete minúť.
 5. V boxe Buy-at price zvoľte hodnotu, za ktorú si prajete kúpiť vybranú kryptomenu. Môžete si zvoliť aj percentuálnu odchýlku od aktuálnej ceny. Keď budete pripravení pokračovať, kliknite na tlačidlo Ukážka transakcie.
 6. Teraz si môžete prezrieť detaily objednávky. Keď budete pripravení otvoriť túto objednávku, kliknite na tlačidlo Potvrdiť.
 7. Zobrazí sa okno s informáciou, že transakcia čaká na spracovanie. Upozorňujeme, že takáto transakcia môže čakať niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov. Nemusí sa nikdy uskutočniť, ak zvolená kryptomena nikdy nedosiahne požadovanú cenu. Tu môžete nastaviť upozornenie na cenu alebo jednoducho kliknúť na tlačidlo Zavrieť a okno sa zavrie.

Úspory na burze Kriptomat

Funkcia Kriptomat Savings je spôsob, ako využiť svoje aktíva na zarábanie peňazí. Ak už máte prostriedky na svojom účte Kriptomat, prečo ich tam nechať sedieť, keď vám môžu začať zarábať už dnes? Od sporenia vás delí iba pár kliknutí a z vašej peňaženky môžete vyberať mesačné úrokové sadzby.

Začať zarábať s Kriptomatom a vaším novým sporiacim účtom je veľmi jednoduché. Len vkladom kryptomien, ktoré vlastníte, začnete hneď zarábať na úrokoch. Každý mesiac získate odmeny spojené s vašou investíciou. Nemusíte tu však nechať svoje prostriedky mesiac, aby ste mohli začať zarábať. Odmeny môžete získať do 24 hodín od prvého vkladu.

Postup je nasledovný:

 1. Nakúpite danú kryptomenu alebo ju vložíte na účet. Zoznam kryptomien na sporenie je uvedený v záložke úspory.
 2. Zvolíte sumu, ktorú chcete investovať do úspor a následne kliknete na ikonku Akcie a zvolíte možnosť Investovať.
 3. Zarábate úroky priamo na vašich sporiacich účtoch každý mesiac.

Úrokové sadzby sa budú líšiť v závislosti od zvolenej kryptomeny. Úplný zoznam podporovaných mien a odhadovanú ročnú prognózu úrokových sadzieb nájdete nižšie:

Úspory. Zdroj: Kriptomat
Úspory. Zdroj: Kriptomat

Výhody a nevýhody úspor

Dá sa povedať, že ide o metódu zjednodušeného staking kryptomien, ale skôr by sme túto funkciu neodporúčali. Ako aj ukazuje tabuľka vyššie, tak vidíte ročné zhodnotenia, ktoré sú pod 1 %, čo je v tomto odvetví veľmi nízke číslo. Ďalšou nevýhodou je, že nie ste priamym vlastníkom týchto kryptomien a ste odkázaní na tretiu stranu.

Úroková sadzba sa mení každý deň, takže aby ste mali vždy aktuálne informácie, nezabudnite často kontrolovať svoju kartu sporenia.

Kto má nárok na funkciu Sporenie?

Všetci plne overení používatelia s aktívami na svojich účtoch majú nárok na funkciu sporenie.

Ako bezpečný je váš majetok, ak sa rozhodnete využiť funkciu Sporenie?

Zmenáreň pracuje na zaistení bezpečnosti údajov používateľov. Implementuje osvedčené postupy v odvetví vrátane overovania SMS, offline úložiska studenej peňaženky, organizačnej a technickej ochrany a priebežných hodnotení a monitorovania bezpečnosti.

Veľká časť bezpečnosti vášho účtu sa však spolieha výlučne na vás ako vlastníka účtu. Musíte si dávať pozor, ako narábate s prihlasovacími údajmi a uistiť sa, že nikto okrem vás nemá prístup k vášmu účtu.

Poplatky na burze Kriptomat

V prípade, že sa chcete dostať do sekcie poplatkov a limitov, potrebujete navštíviť tento odkaz kriptomat.io/fees-and-limits/. Poplatky na burze Kriptomat si pozorne sledujte, pretože niekedy môžu dosiahnuť až 5 % z objednávky.

Poplatky za nákup a predaj kryptomeny cez fiat v rámci burzy – V prípade, že sa chystáte nakupovať kryptomenu prostredníctvom fiat meny, budete platiť poplatok 1,45 %, minimálne však 1,45 EUR. V prípade, že sa chystáte predávať kryptomenu späť do fiat meny, tak poplatok je rovnaký.

Poplatky za nákup kryptomeny kreditnou kartou – Poplatok je 3,45 %. Pri nákupoch pod 100 eur sa môžu účtovať dodatočné poplatky a vydavateľ vašej karty môže účtovať ďalšie poplatky.

Poplatok výmeny kryptomien za kryptomeny – Žiaden poplatok.

SEPA transakcia – Žiaden poplatok.

Poplatky za výber kryptomeny z burzy – Poplatky za výber danej kryptomeny sa líšia od konkrétnej kryptomeny a nájdete ich na odkaze, ktorý sme si napísali vyššie.

Všetky tieto poplatky sú vypísané v prehľadnom sadzobníku, ktorý nájdete na oficiálnej stránke burzy. Nasledujúca tabuľka vizualizuje prehľad spomínaných poplatkov.

Poplatky na burze Kriptomat. Zdroj: Kriptomat
Poplatky na burze Kriptomat. Zdroj: Kriptomat

Limity na burze Kriptomat

Denný SEPA vklad/výber – 25 000,00 eur

Mesačný SEPA vklad/výber – 200 000,00 eur

Vklad a výber kryptomien – Bez obmedzenia

Denný limit pre ostatné spôsoby platby – 500,00 eur

Mesačný limit pre ostatné spôsoby platby – 5 000,00 eur

Krypto limity a poplatky – Čiastka výberu/odoslania kryptomien sa vypočítava dynamicky na základe aktuálnych podmienok na trhu. Táto hranica sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 15 – 25 eur, no myslite na to, že sa môže meniť. Suma sa vždy zobrazí pred potvrdením transakcie.

Minimálna výška obchodu – Minimálna povolená obchodná hodnota sa vypočítava dynamicky pre každý obchodný pár na základe trhových podmienok. Hodnota sa vám zobrazí vždy pred potvrdením obchodu.

Minimálny vklad fiat – Minimálny SEPA vklad na Kriptomat je 35 eur.

Zákaznícka podpora

Keď vychádzame z faktu, že zmenáreň Kriptomat je veľmi jednoduchá a neexistuje tu veľa produktov, kde by mohli nastať problémy, podobne funguje aj zákaznícka podpora. Burza Kriptomat poskytuje online podporu a livechat. Za spomenutie stojí určite aj to, že viete komunikovať prostredníctvom chatu aj v českom jazyku. Nie každá burza disponuje takouto možnosťou komunikácie a určite to mnoho užívateľov ocení.

Ak však nepotrebujete okamžitú pomoc vo forme interaktívneho dopisovania, stále je tu možnosť zvoliť si online vzdelávanie. Kriptomat totiž disponuje aj vlastnou sekciou otázok a odpovedí.

Záver

Prvé slovo, ktoré vás napadne pri burze Kriptomat, je jednoduchosť. Burza nedisponuje obchodovaním na páku alebo derivátmi, a preto je pre nováčika jednoduché zorientovať sa na platforme.

Burza je transparentná a zabezpečuje základné funkcie. Určite ju môžeme radiť medzi dôveryhodné burzy. Platforma dokonca získala licenciu od Financial Intelligence Unit pre poskytovanie služieb zmenárne virtuálnych mien medzi sebou a na fiat meny.

Medzi hlavné výhody burzy by sme mohli začleniť jednoduchosť platformy, dostupnosť v mnohých jazykoch, kvalitné zabezpečenie, pomerne nízke poplatky, uchovávanie 98 % aktív v Cold wallet a pekne spracované návody a vzdelávací materiál.

Naopak, medzi nevýhody burzy by sme vedeli začleniť hlavne absenciu pokročilejších produktov a obmedzené možnosti obchodovania. Nevýhodu, ktorú musíme určite spomenúť, je centralizácia burzy a fakt, že jedinou fiat menou je tu euro.

Ak hľadáte jednoduchú zmenáreň, kde viete prevádzať svoje kryptomeny, nakupovať ich či predávať, tak Kriptomat môže byť vhodný práve pre vás. Burza je úplne legálna a taktiež bezpečná.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance