Kriminálne veľryby vlastnia kryptomeny v hodnote viac ako 25 miliárd dolárov

Novinky Kriminálne veľryby vlastnia aktíva v hodnote 25 miliárd USD
Kriminálne veľryby vlastnia aktíva v hodnote 25 miliárd USD. Zdroj: Shutterstock, nuttapon averuttaman
BitmarketsBitmarkets

Veľryby môžu vo svete kryptomien zastávať aj negatívnu pozíciu. Až 4 % z nich sú kriminálnici. Odhadovaná hodnota ich aktív predstavuje až 25 miliárd dolárov.

Kriminálne veľryby

Podľa spoločnosti Chainalysis predstavujú kriminálne veľryby až 4 % z ich celkového počtu. Áno, kryptomeny predstavujú finančnú revolúciu. Je tu však aj druhá stránka, ktorou je zapojenie kryptomien do obchodovania s drogami, financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí. A práve tieto faktory využila spoločnosť Chainalysis, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainov. Podarilo sa jej identifikovať až 4 068 kriminálnych kryptomenových veľrýb. 1 374 veľrýb pritom získalo od 10 do 25 % aktív z nelegálnych adries. Odkiaľ sa im podarilo získať také zisky? Zdroje sú rôzne. Podľa analýzy spoločnosti Chainalysis je najčastejším zdrojom darknet z takmer 38 %. Na druhom mieste sú podvody z 32 %. Nasledujú rôzne podvodné obchody a využitie ransomvéru.

Analýza spoločnosti Chainalysis

Analýza spoločnosti Chainalysis. Zdroj: Chainalysis

Prečítaj si tiež: Bitcoin po poklese na 37 000 USD krátkodobo bearish, dlhodobo bullish!

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Kde sa koncentrujú kriminálnici?

Najviac páchateľov je koncentrovaných v najväčších ruských mestách ako sú Moskva a Petrohrad. Medzi ďalšie odhalené lokality patria krajiny ako Južná Afrika, Saudská Arábia a Irán.

„Vyšetrovanie zločineckých veľrýb predstavuje pre vládne agentúry na celom svete významnú príležitosť, ako pokračovať v sérii úspešných záchytov a tak postaviť pred súd najväčších príjemcov trestnej činnosti založenej na kryptomenách.”

Ešte pred nedávnom bolo zverejnené, že celková hodnota vypraných kryptomien za rok 2021 predstavuje až 8,6 miliardy dolárov. Je to až o 30 % viac ako v roku 2020.

„Je náročné zmerať, koľko fiatových mien pochádza z offline trestnej činnosti – napríklad z obchodovania s drogami, keď sa fiatové meny konvertujú na kryptomenu, ktorú je možné vyprať. S určitosťou však vieme, že sa to deje.”

txbOkazio mobil