- EÚ zavádza prísne pravidlá proti praniu špinavých peňazí zakazujúce anonymné kryptomenové účty.
- Zákaz sa dotkne súkromia chrániacich kryptomien, ako Monero a Zcash.
- Nový regulačný rámec zvyšuje dohľad nad poskytovateľmi krypto služieb od roku 2027.
Kryptomeny sa dostávajú pod prísny dohľad Európskej únie (EÚ), ktorá pripravuje rozsiahle regulácie na boj proti praniu špinavých peňazí. Nové pravidlá zasiahnu najmä anonymné kryptoúčty a tokeny chrániace súkromie, ktorých používanie sa od roku 2027 zakáže. Tieto zmeny výrazne ovplyvnia budúcnosť digitálnych mien v Európe, uviedla správa Cointelegraph.
Anonymné kryptomeny v Európe nadobro končia
Podľa novej regulácie proti praniu špinavých peňazí (AMLR) bude úverovým inštitúciám, finančným inštitúciám a poskytovateľom služieb kryptoaktív (CASPs) zakázané udržiavať anonymné účty alebo pracovať s kryptomenami chrániacimi súkromie. Tento zákaz sa konkrétne dotkne mien, ako Monero (XMR) a Zcash (ZEC), ktoré sú známe svojimi funkciami na ochranu súkromia používateľov.
Článok 79 nariadenia AMLR zavádza prísne zákazy anonymných účtov všetkého druhu. Tieto opatrenia sa týkajú nielen bankových a platobných účtov, ale aj kryptoaktívnych účtov umožňujúcich anonymizáciu transakcií a účtov využívajúcich meny posilňujúce anonymitu.
Still figuring out what the AMLR means for your crypto business? We get it — it’s dense, it’s new, and it’s critical. That’s why we’ve put together ”The AML Handbook”!
We break down what you need to know (and what you need to do) to stay compliant 👇https://t.co/XOt37M6MRh
— European Crypto Initiative (@EuCInitiative) April 23, 2025

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Zvýšený dohľad nad poskytovateľmi kryptoslužieb
Nový regulačný rámec prináša aj zvýšený dohľad nad poskytovateľmi kryptoslužieb. CASPs pôsobiace v najmenej šiestich členských štátoch budú podliehať priamemu dohľadu v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí.
Podľa príručky EUCI plánuje orgán AMLA (Anti-Money Laundering Authority) v počiatočnej fáze vybrať 40 subjektov, pričom z každého členského štátu bude minimálne jeden. Proces výberu má začať 1. júla 2027.

Najväčšie súkromne kryptomeny na svete. Zdroj: coinmarketcap.com
AMLA bude používať prahové hodnoty významnosti na zaistenie toho, aby sa priamy dohľad vzťahoval len na firmy s významnou prevádzkou vo viacerých jurisdikciách. Tieto prahové hodnoty zahŕňajú minimálne 20 000 zákazníkov s pobytom v hostiteľskom členskom štáte alebo celkový objem transakcií presahujúci 50 miliónov eur.
Medzi ďalšie významné opatrenia patrí povinná hĺbková kontrola zákazníkov pri transakciách nad 1 000 eur. Tieto aktualizácie prichádzajú v čase, keď EÚ posilňuje svoj regulačný dohľad nad kryptopriemyslom, nadväzujúc na predchádzajúce opatrenia, ako je nariadenie o trhoch s kryptoaktívami (MiCA).
Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: