Koniec peňazí ako ich poznáme – umierajú všade na svete

Ekonomika Peniaze strácajú hodnotu
Peniaze strácajú hodnotu. Zdroj: shutterstock.com/RomanR/Blue Planet Studio
Okazio PCCrypto All Stars mobil

Peniaze z dlhodobého hľadiska strácajú hodnotu a história ukázala, že žiadny systém nefunguje večne. Sú kryté výhradne dôverou, že si za ten istý objem budeme schopní nakúpiť rovnaký tovar a službu aj na druhý deň. Podľa správy Finbold, spoluzakladateľ Microstrategy, Michael Saylor varoval verejnosť, že peniaze postupne umierajú, za čo údajne môže lavína menových zlyhaní.

Peniaze pomaly vymierajú

V rozhovore s reportérom Davidom Linom Saylor zdôraznil, že obavy z inflácie narastajú, keďže globálna ekonomika sa dodnes spamätáva z pandémie a rusko-ukrajinského konfliktu.

Ponuka amerických dolárov vzrástla od roku 2000 z hodnoty 4,6 bilióna na 19,5 bilióna v roku 2021. Len v priebehu posledných stimulov počas roku 2020 narástla peňažná zásoba až o 3,4 bilióna dolárov. Americký dolár stratil od roku 1971 až 98 % kúpyschopnosti.

Saylor tvrdí, že skutočná inflácia dolára je omnoho vyššia, ako súčasných 4,9 % podľa údajov Tradingeconomics. Dôvodom je fakt, že index spotrebiteľských cien CPI je najnižšie inflačné číslo, ktoré je vládou schválené a nie najvyššie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Problém sa netýka iba dolára

Problém umierania peňazí sa ani zďaleka netýka iba dolára. Rovnako je na tom euro a aj ďalšie svetové meny. Spoluzakladateľ Microstrategy si dokonca myslí, že inflácia slabších mien je oveľa vyššia a pohybuje sa v intervale od 20 % do 100 %.

Výsledkom nedávnych udalostí je stupňujúca sa nedôvera vo finančné inštitúcie a v peniaze ako také, ktoré napríklad v Argentíne alebo Venezuele už umierajú. Aj keď to možno väčšina ľudí v jednotlivých ekonomikách ešte nevníma, deje sa to aj v USA alebo Európe. Dokonca Elon Musk nedávno vyzýval verejnosť, aby začala vyberať z bánk peniaze.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na záver Saylor označil bitcoin za kráľovskú komoditu, pretože je digitálny, vzácny, ľahko zameniteľný a deliteľný. Michael Saylor sa vo svete kryptomien preslávil tým, že v mene spoločnosti Microstrategy nakúpil dodnes rekordné množstvo bitcoinov. Výkonný riaditeľ spoločnosti Validus Power Corp., Greg Foss, dokonca označil najväčšie digitálne aktívum za zaistenie voči zlyhaniu fiat mien.

Mohlo by ťa zaujímať: Istotu striedajú veľké obavy o bankový systém, Amerika sa pripravuje na najhoršie

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.