Koniec internetu tak, ako ho poznáme – EÚ schválila článok 13

BitmarketsKvakomat mobil

Internet – miesto, kde slobodní ľudia slobodne vyjadrujú svoje názory a kde hranice tvorí iba ľudská predstavivosť. Vďaka internetu našli prácu desiatky, možno stovky miliónov ľudí. Internet podnietil vznik obrovských a inovatívnych spoločností, ktoré zmenili úplne všetko. Internet je najväčší vynález ľudstva. Bohužiaľ, v najbližších dvoch rokoch sa zmení na nepoznanie.

Europarlament schválil novelu zákona, ktorá fundamentálne zmení spôsob, akým funguje internet. V snahe zachovať copyright a duševné vlastníctvo ľudí a predísť nelegálnemu zdieľaniu obsahu na internete schválila Európska Únia niekoľko kontroverzných pravidiel.

Tieto nezmyselné pravidlá zničia slobodu na internete

V novej smernici k ochrane autorských práv si na internete najväčšiu kritiku odniesol článok 13 a čiastočne aj článok 11.

Článok 11

V prvom rade tu máme kontroverznú daň za odkaz. Internetové prehliadače budú musieť po novom platiť za to, že odkazujú na externé stránky. To znamená, že Google bude musieť platiť za to, že ho používate. To ale nedáva zmysel, dnes to predsa funguje presne naopak.

Firmy platia Googlu za reklamu a ostatné weby (aj my) sa predháňajú v SEO optimalizácii, aby sa ukazovali na čo najlepších pozíciách. Reálne to s najväčšou pravdepodobnosťou skončí tak, že Google bude ukazovať iba výsledky vyhľadávania od firiem, s ktorými má podpísanú zmluvu a tu sa už dokorán otvárajú aj dvere k cenzúre. Google, Bing, DuckDuckGo a ďalšie prehliadače budú musieť spraviť kontroverzné rozhodnutia. Sloboda pri vyhľadávaní informácií však v EÚ končí.

Článok 13

Podľa článku 13 je za obsah na stránke zodpovedný jej majiteľ. To dáva zmysel napríklad v našom prípade. Ak na Kryptomagazine publikujeme text, obrázok, video, hudbu alebo iný digitálny obsah chránený copyrightom, sme za to zodpovední. V prípade otvorených internetových platforiem ako je YouTube, Facebook, Twitter alebo meme stránok je to však problém.

Na tieto weby pridávajú obsah prevažne samotní používatelia a tí často ani nevedia, že práve publikovali niečo, čo porušuje copyright. Samozrejme, takýto obsah často do  niekoľkých hodín, alebo po upozornení majiteľa daného obsahu zmizne, ale podľa EÚ to nestačí.

Po novom je za obsah zodpovedný webmaster a ak, povedzme, my na náš YouTube kanál nahráme kradnuté video, vinu ponesie Google. Je tak dosť možné, že veľké internetové platformy jednoducho zakážu pridávanie verejného obsahu a v snahe predísť zbytočným súdnym žalobám povolia iba diela od overených autorov, s ktorými podpíšu zmluvy.

Ako hlasovali europoslanci?

Pred tým, než sa hlasovalo o novele zákona, bolo potrebné vedieť, či sa na nej niečo nebude meniť. Veľa ľudí sa totiž vyslovilo proti článkom 11 a 13 a chceli ich vyškrtnúť. Petíciu proti schváleniu týchto článkov podpísalo viac než päť miliónov.

Hlasovanie o tom, či sa bude hlasovať o nejakých zmenách, nakoniec neprešlo. Chýbalo iba päť hlasov!

Novela bola následne schválená v plnom znení.
348 poslancov bolo za a 274 bolo proti.

Členské štáty EÚ majú dva roky na to, aby nové pravidlá zapracovali do svojich zákonov.

Čo to znamená pre nás?

Pre obyčajných používateľov internetu to bude znamenať, že nie každý príspevok na sociálnych sieťach bude schválený. Facebook v snahe predísť porušeniu copyrightu zakáže čokoľvek, pri čom bude čo i len podozrenie, že ide o kradnutý obsah.

Google vám ukáže iba linky na svojich partnerov. Nové weby budú mať oproti tým zabehnutým obrovskú nevýhodu a v konečnom dôsledku sa tak výrazne obmedzí voľný tok informácií.

Ako obísť nové pravidlá Európskej Únie?

Tri písmená – VPN – Virtual Private Network. Táto technológia umožňuje sledovať internet bez toho, aby vás niekto sledoval. Pomocou VPN sa môžete pripojiť na internet tak, akoby ste boli z inej krajiny. Dá sa tak napríklad sprístupniť obsah na YouTube, ktorý vo vašej krajine nie je prístupný, prípadne si nájsť lepšie ceny leteniek (v rôznych krajinách sa ceny tej istej letenky líšia). Možností využitia je skutočne veľa.

Ak sa pomocou VPN k Európskej Únie pripojíte na, povedzme, kanadský server, budete si môcť prezerať kanadskú verziu internetu. Ide teda o skvelý spôsob, ako obísť obmedzenia EÚ a dostať sa k obsahu, ktorý pre nás bude uzamknutý (napríklad slobodné výsledky vyhľadávania.

Odporúčame investovať do kvalitnej VPN služby. My v Kryptomagazine odporúčame PIA – Private Internet Access – ide o stále relatívne neznámu, no veľmi kvalitnú a lacnú VPN-ku. Po zakúpení tejto služby ju budete môcť použiť na piatich rôznych zariadeniach. V prípade potreby sa tak na ňu môže zložiť viac ľudí.

Momentálne je na dvojročné predplatné zľava až 65%. Platiť pritom môžete aj kryptomenami Bitcoin a Bitcoin Cash. VPN-ku určite využijete aj teraz, keď ešte nie sú nové pravidlá od EÚ v platnosti. Je dôležité zachovať si súkromie na internete. Navyše, je fajn vedieť, že nikto vás nesleduje, keď ste pripojení na burze cez neznáme wi-fi alebo keď si prezeráte obsah vašej kryptomenovej peňaženky.

Čo čítať ďalej?

Európska Únia chystá zákony, ktoré nás ochránia pred krypto-zločincami

Memex PC bannerFreedum fighter mobil