- Až 580 miliónov ľudí po celom svete vlastní kryptomeny
- Medziročne stúpol počet ľudí, ktorí držia kryptomeny až o 148 miliónov
- Regulácie môžu adopciu kryptomien výrazne spomaliť
Adopcia kryptomien z roka na rok rastie a je kľúčová pre prežitie samotného trhu. Dôkazom napredovania je aj neustále nárast počtu ľudí, ktorý kryptomeny vlastnia. V roku 2023 došlo k nárastu až o 34 %, uvádza správa News Bitcoin. Okrem kryptomenového trhu ako celku rovnaký trend zaznamenal aj Bitcoin (rast 33 %).
Kryptomeny medziročne vlastní o 148 miliónov viac ľudí
Najnovšie údaje zo správy Crypto.com ukazujú, že kryptomeny vlastní až 580 miliónov ľudí. Jedným z hlavných dôvodov boli očakávania pred schválením spotového ETF pre Bitcoin, ktoré zabezpečili rast najväčšej kryptomeny o 100 % len za 4 mesiace. Ďalším faktorom bol zvýšený záujem o obchodovanie Bitcoin Ordinals.
Rastúca adopcia ukázala svoju silu aj napriek nepriaznivým trhovým podmienkam. Globálne trhy v roku 2022 výrazne poklesli, no Bitcoin spoločne so zvyškom trhu zaznamenal masívny nárast cien. Dokonca počas roku 2023 došlo k celkovému nárastu nových vlastníkov kryptomien až o 148 miliónov ľudí. Celkový vývoj môžete vidieť na grafe nižšie.
Ak sa pozrieme na porovnanie dvoch najväčších kryptomien, medziročne došlo k nárastu držiteľov Bitcoinu až o 33 %, zatiaľ čo u Etherea to bolo až o 39 %. Z celkového počtu držiteľov kryptomien až 51 % vlastní Bitcoin a 21 % vlastní Ethereum. Tieto čísla jasne hovoria o tom, že Bitcoin a Ethereum ovládajú celý trh s kryptomenami. Zatiaľ čo dopyt po Bitcoine stimuloval Bitcoin Ordinals a očakávania spojené so spotovým ETF, pri Ethereu to bolo vďaka šanghajskej aktualizácii.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Regulácia verzus adopcia
Ukazovateľ počtu majiteľov kryptomien nie je jediný faktor, ktorý poukazuje na adopciu. Ďalším významným ukazovateľom je regulácia. Práve regulácia kryptomien priamo vplýva na adopciu. Kryptomeny síce nemôžu byť zrušené, no rôzne jurisdikcie ich môžu zakazovať alebo obmedzovať. Výsledkom je, že aktivity spojené s kryptomenami sa presúvajú do prívetivejších krajín.
Medzinárodná organizácia pre cenné papiere IOSCO koncom roka 2023 zverejnila oblasti, ktorých sa budú nové regulačné rámce pre kryptomeny týkať. Ide predovšetkým o konflikty záujmov vyplývajúce z vertikálnej integrácie činností a funkcií, manipuláciu s trhom, dôverné obchodovanie a podvody. V neposlednom rade sa bude riešiť aj úschova a ochrana majetku klienta, cezhraničné riziká a regulačná spolupráca a prevádzkové a technologické riziko. To sú všetko výzvy, ktoré môžu v budúcnosti adopciu kryptomien spomaliť.
Mohlo by ťa zaujímať: 3 lacné kryptomeny, ktoré budú v roku 2024 prosperovať