Každá korekcia spôsobí zánik mnohých kryptomenových projektov. Naopak, počas bullrunu rozkvitajú takmer všetky. Rok 2022 ale ukázal, že práve počas cenových prepadov krachujú spoločnosti, ktoré nie sú finančne zdravé a schovali sa v dave v časoch prosperity. Podľa portálu Finbold za posledný rok skončilo obrovské množstvo kryptomenových projektov, a to aj napriek vysokému financovaniu.
Asi najznámejšie skrachované projekty sú Terra (LUNA) a burza FTX, ktoré spustili vlnu kolapsu aj ďalších spoločností, pričom sme vás pravidelne o týchto udalostiach informovali. Z 97 kryptomenových projektov, ktoré boli vyhlásené v roku 2022 za mŕtve, 28 získalo finančné prostriedky až vo výške 3,61 miliardy dolárov. Tieto údaje sa opierajú o databázu RootData, ktorá zverejňuje zoznam tzv. mŕtvych projektov.
Na obrázku nižšie môžete vidieť niektoré mŕtve projekty. Jednu z najväčších investícií inkasovala práve bývalá burza FTX, ktorá nahromadila až 1,73 miliardy dolárov od Coinbase Ventures, Binance Labs a ďalších. Rovnako aj jej dcérska spoločnosť FTX US získala 400 miliónov dolárov.
Skrachovaná platforma určená na požičiavanie kryptomien, Celsius, získala celkovo 788,8 milióna dolárov najmä od WestCap a Caisse de dépôt et placement du Québec (CPDQ).
Ďalšou známou kryptomenovou spoločnosťou bola BlockFi, ktorú obvinila Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) z poskytovania neregistrovaných cenných papierov. BlockFi získala takmer 500 miliónov dolárov od Winklevoss Capital, Morgan Creek Digital a ďalších. O tejto udalosti sme vás taktiež informovali.
Otázkou zostáva, koľko kryptomenových projektov môže skrachovať nasledujúci rok. Jedným z potenciálnych adeptov by mohla byť firma Grayscale.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Mŕtve digitálne aktíva
Okrem sledovania skrachovaných kryptomenových projektov sa teraz pozrieme aj na mŕtve digitálne aktíva. Podľa poslednej správy CoinGecko bolo v roku 2022 vyhlásených až 951 mŕtvych digitálnych aktív. Toto číslo je obzvlášť prekvapivé, keďže napriek masívnej korekcii ide o najnižší počet za posledné 3 roky. V roku 2021 umrelo až 3 322 digitálnych aktív a v roku 2020 ich bolo 1 320.
Zdá sa, že rok 2022 spôsobil krach mnohých spoločností a digitálnych aktív. Napriek tomu je zaujímavé, že nejde ani zďaleka o rekordné čísla vzhľadom na to, že ceny klesajú od novembra 2021. Stále ale platí, že investori by mali byť na kryptomenovom trhu opatrní, keďže volatilita je veľmi vysoká a projekty sú na ňu háklivé. Preto sa odporúča do tohto odvetvia investovať iba peniaze, o ktoré si môžete dovoliť prísť.
Mohlo by ťa zaujímať: Štyri kritériá, ktoré by mal spĺňať každý kryptomenový projekt