Ďalšie harmonické patterny – BAT a Butterfly

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Časť, ktorú sme venovali harmonickým patternom, dnes ukončíme. V dnešnom dieli si ešte povieme o ďalších dvoch patternoch, ktorými sú BAT a Butterfly..

Čo je harmonický pattern BAT?

Vo veľa veciach budú aj pattern BAT aj Butterfly podobné tomu, čo sme si povedali už včera pri patterne Gartley. Preto si povieme iba tie najzákladnejšie rozdiely. Pri BAT je rozdiel ten, že retracement z pohybu XA sa dostane niekde medzi úrovne (minimálne) 0,382 a (maximálne) 0,5 a teda bod B je vyššie ako pri Gartley.

Pre bod C potom platí rovnako ako pri Gartley patterne, že musí mať retracement aspoň nad 0,618 z pohybu AB, avšak nemôže sa dostať nad bod A. Pri bode D je však pohyb dole výrazný a mal by sa dostať aspoň na úroveň 0,886 (pričom by sa samozrejme nemal dostať pod pôvodný bod X). BAT má pomerne veľa ďalších mätúcich pravidiel, my spomenieme len tie najhlavnejšie.

Na potvrdenie patternu použijete Fibonacci Extension na pohyb A-B-C, pri ktorej musí byť bod D pod hranicou 0,886. Rovnako by ste mali použiť aj Extension pohybu A-B-A a C-B-C, ktoré vám krásne vykreslia vstupy a možnosti na buy orders. Stoploss ide pochopiteľne pod bod D a targety, ktoré chcete dosiahnuť, budú kde? No predsa na úrovni 0,382 a 0,618 z pohybu XA alebo AD (odporúča sa AD najmä kvôli lepšiemu RRR).

Čo je harmonický pattern Butterfly?

Jedným slovom – chaos. Ide nepochybne o najťažší pattern, do ktorého sa nepúšťajú ani mnohí ostrieľaní traderi, lebo je trošku zákerný (najmä kvôli nastaveniu stoploss). Takže v čom sa Butterfly tak výrazne odlišuje od predošlých patternov?

Napríklad v tom, že bod B musí byť aspoň na 0,786 retracement z predošlého pohybu (teda z pohybu XA). Tu krásne vidíte, že už to, kde sa nachádza bod B vám určí pattern, ktorý by mal na grafe vzniknúť.

Pohyb z bodu B do C je stále taký istý (0,618 z pohybu XA). No a následne príde tá najťažšia úloha a to nájsť bod D. Ako to ale spraviť, keď už teraz vidíme, že máme pred sebou predĺžený pattern AB=CD?

Bod D nájdeme tak, že je na 1,27 až 1,61 predĺženie (Fibonacci Extension) pohybu A-X-A. Ide však o veľmi veľkú zónu, a preto sa sústredíte najmä na 1,27 a 1,41 (na 1,61 sa dostane tento pattern iba sporadicky).

Rovnako by pre bod D malo platiť ešte jedno Extension pravidlo, a to je zamerané na pohyb C-B-C. Tu nás zaujímajú úrovne medzi 1,61 až 2,61. Úplne najdôležitejší je však Extension pohybu A-B-C. Ten vám totiž znázorňuje to, že obchodujete predĺžený pattern AB=CD, a tak musia platiť dané pravidlá. V tomto prípade vás zaujímajú teda levely 1,27 až 1,61, ktoré vám vedia veľmi pekne zúžiť celkovú nákupnú zónu, kde by sa dalo vstúpiť do tohto obchodu.

No ale kde dať v tomto patterne stoplossy a targety? Pri stoplosse je to v tomto prípade veľmi ťažké, takže tam sa odporúča najmä sledovať minulé ceny a supporty. Targety však ostávajú stále tie isté a teda 0,382 a 0,618.

Záver

Poriadny chaos, že? Samé Extensions a retracement, rôzne cenové hladiny, zóny, pravidlá a podobne. Aspoň už ale viete, prečo sme zdôrazňovali, že je potrebné si tieto Fibonacciho indikátory poriadne naštudovať. Trading je o veľkej trpezlivosti a v prípade harmonických patternov to platí dvojnásobne.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.