Obchodovanie cyklov – Bitcoin rovnako ako akcie a indexy sa pohybuje v istých cykloch, ktoré môžeme rozpoznať na markete. V jednoduchosti ich voláme bullish bearish a sideways. V slovenčine aj ako rast, recesia a konsolidácia.
Cykly na trhu – Obchodovanie
Všetky aktíva majú tendenciu sa vyvíjať jedným smerom, keďže cela ekonomika funguje na kvantitatívnom easingu a neustálom vytváraní nových financií, tak dlhodobé všetko rastie. Môžeme teda skonštatovať, že cyklus sa začína rastom, po dosiahnutí vrcholu začína na trhu prevažovať sila predávajúcich, nie je taký záujem o nákup a prichádza recesia. Obvykle v posledných cykloch, či už to bol rok 2008, alebo 2020 boli recesie iba korekčného charakteru. Čiže prepad na trhu nebol až taký extrémny, aby sme sa vrátili na úplne dno a začiatok cyklu. Po skončení recesie prichádza konsolidačná fáza, kedy všetci sú unavení z poklesu a strát, ktoré realizovali na účte a zároveň nie je veľký záujem o nakupovanie. A presne toto sú tie úseky na grafe, kedy chceme vstupovať do trhu. Konsolidácia na dne nám poskytuje najlepšie obchodné príležitosti na nákup a obchodovanie.
Napríklad aj na BTC sa v súčasnosti, v roku 2020 nachádzame v konsolidačnej fáze, je síce pravda, že Bitcoin od úplného dna nejaké to zhodnotenie urobil, ale v porovnaní s historickým vývojom sa nejedná o veľký bullish market. Podobné pohyby sa pravidelne objavujú už niekoľko rokov na trhu. Začiatok bullish trendu sa okrem veľkého cenového rastu dá rozpoznať aj správaním médií, sociálnych sieti, kde sa veľa píše o raste BTC, o jeho zhodnotení, či cenových výkyvoch. Vtedy si každý myslí, že obchodovanie je jednoduché.
Bitcoin a dno?
Vtedy je ale už pomerne dosť neskoro na nákup, keďže sa blížime k dosiahnutiu vrcholu a konca jednej etapy cyklu. Najvhodnejší nákup je práve v konsolidácii na dne. Avšak pozor, snažiť sa vychytať úplne dno, alebo vrchol je rovnako veľká chyba obchodníkov, ktorá ich stojí nemalé peniaze. Nikto nie je veštec a nevie presne, ktorý deň a na akej hodnote príde k odrazu a začiatku nového cyklu. Môžeme jedine za použitia fundamentálnej a technickej analýzy odhadovať možný cenový vývoj, nastavenie targetu, stoplossu a samozrejme vstupu do obchodu. Je teda Bitcoin stále vo fázy konsolidácii na dne? Stačí sa pozrieť len na graf a hľadať tu exponenciálny nárast. Od roku 2017 tu nič takého nemáme, takže je zjavné, že veľký bullish market nám ešte stále neušiel.
Na záver by som len chcel upozorniť, že nikto nevie ako dlho budú dané cykly trvať. Jediným spôsobom ako sa orientovať na trhu je skúmanie technickej, alebo fundamentálnej analýzy, prípadne ich skombinovať. Obchodovanie nie je jednoduché!