Ťažiari Bitcoinu najprv opustili Čínu po zákrokoch v celej krajine a vybrali si preto susedný Kazachstan, ktorý je momentálne druhý na svete vo výške bitcoinového hash rate.
Od samého začiatku situácia nebola ideálna, avšak teraz čelia ešte serióznejším problémom. Prebiehajúce občianske nepokoje vedú k celoštátnym internetovým výpadkom, čo poškodzuje životaschopnosť ťažby bitcoinov v tejto stredoázijskej krajine.
Mohlo by ťa zaujímať: Čína to myslí s digitálnym jüanom vážne – spúšťa pilotnú verziu digitálnej peňaženky
Krajina čelí niekoľkým vážnym problémom
Počas posledných mesiacov roku 2021 sa stredoázijská krajina snažila udržať tok elektrickej energie po rýchlom zvýšení dopytu z ťažobných operácií Bitcoinu. V zimných mesiacoch Kazachstan čelil častým výpadkom prúdu, čo viedlo národného prevádzkovateľa siete v krajine k tomu, aby počas „špičky” reguloval energiu pre používanie ťažiarskych zariadení.
Hoci Kazachstan pôvodne privítal ťažiarov kryptomeny imigrujúcich pred zákazom v Číne, len veľmi málo z nich je oficiálne zaregistrovaných. Kazašskí úradníci uvádzajú, že títo takzvaní „šedí ťažiari” spotrebúvajú približne 1 200 megawattov elektrickej energie a priviedli národnú sieť do bodu zlomu. Kazachstan sa momentálne podieľa na 18,1 percentách celosvetového hash rate.
Nestabilné dodávky elektrickej energie, inflácia súvisiaca s pandémiou a rastúcimi cenami pohonných hmôt viedli k protestom, ktoré najprv vypukli v meste Almaty na juhu Kazachstanu. Tamojšia vláda v reakcii na občianske nepokoje začala obmedzovať pripojenie k internetu.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Ako ovplyvní súčasný Kazachstan hash rate Bitcoinu?
Krajina je momentálne uprostred celoštátneho internetového výpadku. Prestoje pravdepodobne ovplyvnia ťažobné operácie viac ako samotné prídely energie. Bez prístupu na internet ťažobné zariadenia nemôžu riadne fungovať na rozdiel od prevádzky s obmedzenou kapacitou pod prídelom energie. Výpadok internetu sa začal v stredu, no čiastočne už funguje. Avšak podobná situácia by mohla mať veľký vplyv na ťažobné operácie v krajine, ak to bude pretrvávať. Všetko to závisí od toho, ako sa budú protesty ďalej rozvíjať.
Pred týmito výpadkami si menšia energetická kríza začala vyberať svoju daň na ťažiaroch Bitcoinu. Dve z najväčších ťažobných spoločností boli koncom minulého roka nútené vypnúť viac ako 2 500 hardvérov. Reč je o Xive či BitFuFu. Predstavitelia týchto spoločností plánujú presunúť svoju činnosť do USA.
Ak by viac kazašských ťažiarov nasledovalo Xive či BitFuFu, krajina by mohla zažiť podobný exodus, ktorý sa vyskytol počas čínskych zásahov. Potenciálna strata 18 % hash rate v Kazachstane pravdepodobne nespôsobí taký pokles, ktorý bol spôsobený vďaka Číne, ale v krátkodobom horizonte to môže výrazne narušiť stabilitu svetovej ťažby Bitcoinu.
Čítaj ďalej: Burzové rezervy BTC opäť útočia na rekordné minimá