Kapitalizácia Applu ukazuje, ako vysoko ešte môžu kryptomeny rásť

Okazio PCBitmarkets

Apple aj naďalej kraľuje a drží si pozíciu najhodnotnejšej firmy na svete. S kapitalizáciiou, ktorá pred rozdelením akcií na štvrtinu presiahla dva bilióny dolárov. V súčasnosti je to dokonca 2,31 biliónov. Podstatne viac, než Amazon ($1,65 bil), Alphabet($1,07 bil), Microsoft ($1,64 bil), Facebook ($0,8 bil) či Tesla ($0,39 bil). Ani celý trh s kryptomenami sa nedáva porovnávať s masívnou kapitalizáciou výrobcu iPhonov.

Kryptomeny

Hodnota všetkých Bitcoinov (aj tých stratených) v obehu má v súčasnosti hodnotu 192 miliárd – o niečo menej, než má najbohatší človek na svete Jeff Bezos ($195 miliárd). Trh s altcoinami má dokopy 143 miliárd dolárov je v ňom 42,7% celého trhu s kryptomenami. Dokopy je v kryptomenách 335 miliárd dolárov.

Najväčší altcoin – Ethereum – nedávno presiahol 50 miliárd dolárov. Bohužiaľ, potom prišla korekcia a v súčasnosti už je to “iba” $42,5 miliardy. Najmladším altcoinom v prvej desiatke najväčších kryptomien je Polkadot (DOT). Táto multi-chain technológia má v súčasnosti trhovú hodnotu 4,05 miliardy dolárov. DOT je pritom na burzách iba niekoľko týždňov. Ázijský fond Spartan Black však tvrdí, že Polkadot ešte nepovedal posledné slovo. Do roka sa dostane do prvej trojky a predbehne Tether! Prečo? To sa dočítate v našom článku.

DeFi

Za zmienku stojí aj DeFi ekosystém, ktorý funguje na Ethereum smart kontraktoch. V DeFi je momentálne o niečo viac než $8,5 miliardy – nič v porovnaní s najväčšími gigantami na svete.

Najväčším DeFi projektom s kapitalizáciou 1,7 miliardy dolárov je decentralizovaná burza (DEX) Uniswap. Na druhom mieste sa s kapitalizáciou $1,4 miliardy nachádza dlhodobý líder trhu Maker, tvorca stablecoinu Dai. Tretie miesto drží líder v oblasti decentralizovaných pôžičiek Aave, taktiež s kapitalizáciou 1,4 miliardy dolárov. Miliardovú kapitalizáciu dosahuje ešte Dex Curve Finance ($1,15 miliardy)

Môže vás zaujímať: Binance vstupuje do DeFi – Spúšťa konkurenciu Uniswap DEX-u o ktorej musíte vedieť

Stablecoiny

Nakoniec tu máme ešte jednu zaujímavú súčasť kryptomenového trhu. Mince naviazané na fiat meny (väčšinou dolár), takzvané stablecoiny v roku 2020 zaznamenali obrovský boom. Lídrom tohto priestoru je samozrejme Tether, ktorý má obehu 14,6 miliardy coinov. Jeho najväčším konkurentom je USDC s 1,68 miliardovou kapitalizáciou. Za zmienku stoja aj decentralizované stablecoiny Dai (326 miliónov) a Paxos (246 miliónov), ktoré nie sú kryté dolármi na účte v banke, ale decentralizovanými pôžičkami.

Celková kapitalizácia všetkých stablecoinov dnes dosahuje 17,5 miliardy dolárov, decentralizované stablecoiny z toho zaberajú necelých 600 miliónov. Tieto štatistiky však už čoskoro nebudú aktuálne. Podľa stránky CoinMetrics totiž denne do obehu vstupuje nových sto miliónov stabilných mincí. Chcete vedieť, kam tieto peniaze putujú?

Záver – Priestor na rast je obrovský, chce to čas

Kryptomeny sú v porovnaní s ďalšími trhmi iba zanedbateľná smietka. Neobstoja ani pri najväčších firmách sveta. Veľká časť kryptomenovej komunity si posledné tri roky pestuje cynický pohľad a akékoľvek zmienky o raste Bitcoinu na historické maximum či dokonca vyššie okamžite zhejtuje.

Chce to čas. Odvetvie kryptomien je extrémne mladé. V súčasnej kríze sa Bitcoin osvedčil ako skvelý bezpečný prístav pre investorov. Ethereum sa v posledných mesiacoch taktiež pekne rozbieha. Cesta na výslnie je však dlhá a náročná.

Na svete je dostatok peňazí, aby Bitcoin dosiahol stotisícové hodnoty a podľa mnohých chytrých ľudí je to iba otázkou času. V súčasnosti sa obchoduje za 10 400 $ – cena, o ktorej sa ľuďom pred pár rokmi ani len nesnívalo.

Výrobca telefónov má podľa trhu hodnotu 2311 miliárd dolárov. Akú hodnotu môže mať v budúcnosti alternatívny decentralizovaný finančný systém?

Trpezlivosť ruže prináša!

https://kryptomagazin.sk/september-zacina-vypredajom-halving-fraktal-naznacuje-bitcoin-za-41-000/https://kryptomagazin.sk/september-zacina-vypredajom-halving-fraktal-naznacuje-bitcoin-za-41-000/

txbKvakomat mobil