Južná Afrika začiatkom roka odhalí regulačný rámec pre kryptomeny! Inšpirujú sa aj ostatné africké krajiny?

Novinky Južná Afrika Kryptomeny
Južná Afrika Kryptomeny, zdroj: www.shutterstock.com/JOCA_PH
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Začiatkom roku 2022 bude mať Južná Afrika nový regulačný rámec, ktorý bude pokrývať kryptomeny.

Unathi Kamlana, komisár úradu pre riadenie finančného sektora v Južnej Afrike, uviedol, že zavedenie tohto rámca bude zamerané na zmiernenie akýchkoľvek potenciálnych rizík.

Kryptomeny stále považujú za „vysoko rizikové”

Juhoafrický regulátor finančného sektora (FSCA) má predstaviť nový regulačný rámec, ktorý bude pokrývať kryptomeny už začiatkom roku 2022.

Mohlo by ťa zaujímať: Ethereum čakajú veľké zmeny a aktualizácie

Podľa Unathi Kamlana, komisára z FSCA, nový rámec určí, ako by sa malo obchodovať s kryptomenami, ako napríklad Bitcoin, Ethereum a pod. Kamlana vo svojich komentároch uviedol, že jeho organizácia nebola dvakrát ochotná legitimizovať tieto „vysoko rizikové produkty”.

Komisár sa vyjadril následovne: „Chceme byť schopní zasiahnuť, keď budeme mať pocit, že potenciálnym zákazníkom sa poskytujú produkty, ktorým nerozumejú a ktoré sú príliš riskantné. Musíme byť veľmi opatrní a pomimo ich legitimizovania budú potrebné aj určité pravidlá.”

FSCA, ktorý navrhuje pravidlá obchodovania s kryptomenami v spojení s inými regulačnými orgánmi, preskúma tiež, ako kryptomeny interagujú s tradičnými finančnými produktmi a či predstavujú hrozbu pre finančnú stabilitu.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Južná Afrika by mohla ísť príkladom v regióne

Kamlana ďalej tvrdí, že kryptomeny zatiaľ nepredstavujú systémové riziko pre stabilitu finančných sektorov. Avšak FSCA ich považuje za aktíva a nie ako meny.

Predstaviteľ vyzval Juhoafričanov, aby sa vyhýbali súkromne vydaným digitálnym menám, ktoré nie sú stabilné a spoľahlivé ako meny vydané centrálnymi bankami.

„Radím retailovým investorom, aby počkali, čo vyhlási centrálna banka,” dodáva úradník.

V máji začala Juhoafrická rezervná banka prieskumnú štúdiu o zavedení digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Centrálna banka je tiež súčasťou pilotného programu s tými v Austrálii, Singapure a Malajzii na skúšanie medzinárodnej spolupráce vo sfére CBDC.

Vidíme, že aj ostatné krajiny Afriky sa chystajú vydať svoje digitálne meny. Politici tam ale voči kryptomenám nemajú veľmi pozitívny postoj. Afrika je však kontinent, ktorému by sa využitie kryptomien určite zišlo.

Čítaj ďalej: Administratíva Joe Bidena predstavila plán, ktorý sa zameria aj na kryptomeny! Čo bude obsahovať?