Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell nedávno komentoval sektor DeFi. Podľa Powella majú decentralizované financie (DeFi) veľmi závažné štrukturálne problémy. Preto je nevyhnutné zaviesť potrebné opatrenia a reguláciu tohto sektoru, a to v najbližšej dobe.
DeFi potrebuje reguláciu
Decentralizované financovanie možno charakterizovať ako experimentálnu formu financovania, ktorá sa nespolieha na tradičného centralizovaného sprostredkovateľa financovania, ako sú napríklad maklérske spoločnosti, burzy alebo banky. Namiesto toho využíva inteligentné kontrakty zakotvené v technológii blockchain.
Jerome Powell hovoril o regulácii decentralizovaného financovania v utorok počas panelovej diskusie o digitálnom financovaní, ktorú organizovala Banque od France:
„Prebieha normalizácia menovej politiky, ktorú vidíme na celom svete. Všetko, čo bolo potrebné urobiť, bolo odhalenie toho, na čo sme už dlho poukazovali ako na významné štrukturálne problémy v ekosystéme DeFi.”
Opatrnosť v regulácii
V rámci ekosystému DeFi existujú významné štrukturálne problémy, ktoré sa podľa Powella dotýkajú predovšetkým nedostatočnej transparentnosti. Dobrou správou je však fakt, že z hľadiska finančnej stability nie je v tomto bode interakcia medzi ekosystémom DeFi a tradičným bankovým systémom taká veľká. Prípadná volatilita sektoru DeFi by nemala mať významný vplyv na bankový sektor a finančnú stabilitu.
Powell túto skutočnosť definoval ako dobrú vec, pričom si myslí, že jasne vidieť slabé stránky sektoru DeFi. Tento sektor je podľa šéfa FED-u nevyhnutné regulovať opatrne a premyslene. Powell zároveň varoval, že súčasná situácia nebude trvať donekonečna. Vzťah spomínaných sektorov nie je v stabilnej rovnováhe, a preto je potrebné dať si pozor na to, ako sa kryptomenové aktivity prijímajú v rámci regulácií.
Potrebná je vhodná regulácia z dôvodu, že DeFi sa rozširuje a začína sa dotýkať čoraz viac maloobchodníkov. S Powellovým názorom súhlasila aj prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová a generálny riaditeľ Banky pre medzinárodné platby (BIS) Agustín Carstens.
Prečítaj si tiež: Je globálna ekonomická situácia skutočne na tom tak zle? Realita je možno ešte horšia, varuje Wall Street