Na trhu s aktívami môžeme obchodovať na základe niekoľkých stoviek indikátorov. Okrem toho je ďalších niekoľko tisíc odvodených od tých základných, ako napríklad RSI, MACD či MA. Je tu však aj jeden dosť nezvyčajný indikátorový nástroj, ktorý nefunguje ani na princípe technickej analýzy, ani na fundamentálnej.
Crypto Fear & Greed Index patrí medzi novšie indikátory. V krypto komunite patrí medzi najznámejšie a najuznávanejšie kryptomenové indikátory.
Načo slúži tento indikátor?
Crypto Fear & Greed Index nijako nesúvisí s technickou a ani fundamentálnou analýzou. Patrí teda medzi menej štandardné trhové indikátory. Doslovne môžeme povedať, že vyhodnocuje, aká je na trhu panika a fomo. Na základe týchto dvoch parametrov ukazuje výsledne hodnoty za dané časové obdobie. Pokiaľ je na trhu veľký výpredaj a veľa fake break out pohybov, Crypto Fear & Greed Index logicky dáva veľmi nízke výsledné hodnoty. Pokiaľ je veľký rast na trhu, podobný ako v roku 2017, tak indikátor ukáže veľmi vysoké hodnoty. Výsledne číslo sa môže pohybovať v rozmedzí od 0 po 100.
Ako funguje tento indikátor?
Fear & Greed Index sa nedá využívať ako nástroj na otvorenie a ani zatvorenie obchodu. Najčastejšie slúži ako doplnkový indikátor, ktorý môže pomôcť v našom rozhodnutí, či nakúpiť alebo predať. Nenápadne sa podobá štandardnému RSI indikátoru. Keď sa hodnoty nachádzajú vo fear zóne, je lepšie radšej počkať, pretože to značí, že na trhu je panika. Naopak, ak indikátor ukazuje, že Bitcoin je „Greed”, tak máme jasný signál, že sme ho nakúpili v správnom čase a teraz môžeme v pokoji držať BTC aj dlhšie obdobie.
Pozor na nárast z posledných dní!
Na obrázku môžeme vidieť, že hodnoty tohto indikátora od začiatku minulého mesiaca rapídne rastú. Zatiaľ čo v marci sa pohyboval tesne pod 15 bodov, teraz je na 27. Ak tento trend bude pokračovať, do leta budeme opäť po roku v Greed zóne, čo znamená „bezpečný” rast BTC až do chamtivej zóny. Ak by sa tak stalo, môžeme naopak špekulovať nad predajom, respektíve sa obávať, či cena BTC nie je veľmi nafúknutá fomo efektom.
Historický graf vývoja tohto indikátora znázorňuje, že počas minulého mesiaca bola veľká panika a strach na trhu. Následne cena BTC stratila viac ako 50 % svojej hodnoty. Je teda tento indikátor presný? Určite žiadny indikátor nemá 100%-nú presnosť. Niektoré v prípade správne nastavenej trading a hodl stratégie sa dajú vynikajúco využívať na dlhodobú profitabilnosť a pružnosť. V minulosti pokiaľ hodnota na tomto indikátore narazila na dno a následne sa dostala späť do priemernej zóny, znamenalo to otočenie trendu. Niečo podobné sa môže zopakovať aj tentoraz, čo by znamenalo príchod nového bullish trendu.