Je to oficiálne: BRICS pracuje na vlastnom platobnom systéme

  • Skupina BRICS plánuje zavedenie vlastného platobného systému.
  • Potvrdil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  • Členovia BRICS sa chcú čo najskôr zbaviť dolárovej závislosti.
Novinky BRICS plánuje vlastný platobný systém
BRICS plánuje vlastný platobný systém. Zdroj: shutterstock.com/lucky_xtian/Frederic Legrand - COMEO
Okazio PCBitmarkets

V poslednom roku sa skupina krajín BRICS nie len rozrástla, no snaží sa vytvoriť si svoj vlastný platobný systém. Táto iniciatíva predstavuje pre blok významný krok k zníženiu závislosti od amerického dolára, uvádza správa Finbold. Najprv to boli iba domnienky, dnes je to už oficiálne potvrdené.

BRICS plánuje vlastný platobný systém

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí ministrov zahraničných vecí BRICS v Nižnom Novgorode vyhlásil, že blok aktívne pracuje na platobnom systéme v národných menách členov. Cieľom je údajne skvalitnenie medzinárodného menového systému a posilnenie obchodu a poskytovania pôžičiek medzi krajinami BRICS.

Podrobnosti o implementácii zatiaľ nie sú známe, no očakáva sa, že ďalšie kroky sa dozvieme počas nadchádzajúceho stretnutia bloku BRICS v ruskej Kazani, ktoré je naplánované na 22. až 24. októbra 2024.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Snaha o dedolarizáciu

Už v roku 2023 vznikali mnohé správy o vzniku novej meny skupiny BRICS. Dokonca sa skupina rozrástla o Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Záujemcov je ale omnoho viac a majú na to rovnaký dôvod. Všetci totiž boli svedkami toho, ako USA uvalila sankcie na Rusko. Členovia a záujemcovia o vstup do BRICS sa chcú čo najskôr zbaviť dolárovej závislosti.

Reálna hodnota dolára

Reálna hodnota dolára. Zdroj: reddit.com

Konkurovať doláru nebude jednoduché. Pre mnohých je to dokonca nemožné. Avšak, BRICS by mohol konkurovať digitálnym platobným systémom s digitálnou menou. To by centrálnym bankám umožnilo priamo spracovávať transakcie v miestnej mene. Prispieť k dedolarizácii by mohli aj rastúce politické a fiškálne problémy v USA.

Čo je BRICS?

BRICS je medzivládna organizácia, ktorej cieľom je spojiť najdôležitejšie rozvojové krajiny sveta.

Napriek jasnej rivalite, BRICS ešte v auguste 2023 vyvrátil, že nechce konkurovať skupine G7. Blok sa údajne iba plánuje lepšie zorganizovať, čomu môže dopomôcť aj vytvorenie meny. Mnohí si totiž myslia, že druhá najväčšia skupina krajín na svete má v úmysle byť protipólom G7 alebo USA.

Silu tohto ekonomického bloku si vieme predstaviť už len na základe toho, že obyvatelia týchto krajín spolu tvoria viac ako 40 % z celosvetovej populácie, ako uvádzajú údaje Svetovej banky. Ich územie zaberá takmer 1/3 všetkej pevniny na svete a ich podiel na svetovom HDP bol v roku 2021 približne 36,2%. Takže ak zavedie BRICS novú menu, minimálne sa zaradí medzi najpoužívanejšie na svete.

https://www.youtube.com/watch?v=y1GTtq_Zatc&t=610s

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.