Je Bitcoin nástrojom zločincov? Drogové kartely uprednostňujú banky

Novinky Zločinci neuprednostňujú Bitcoin
Zločinci neuprednostňujú Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/Zephyr_p
BitmarketsKvakomat mobil

Správa Medzinárodnej rady pre kontrolu narkotík (INCB) ukazuje, že Bitcoin nie je preferovanou metódou pre drogové kartely a iné zločinecké skupiny na pranie špinavých peňazí. Radšej využívajú banky.

Ako kartely perú peniaze

INCB sa pokúša sledovať peňažné stopy, ktoré za sebou zanechali kriminálne operácie, aby narušili nezákonné finančné toky a zneškodnili zločinecké skupiny. Vo svojej najnovšej správe sa organizácia zaoberala mechanizmami, ktoré tieto organizácie používajú na maskovanie príjmov z trestnej činnosti a ich integráciu do legitímneho finančného systému.

Viac ako 80 percent zločineckých sietí aktívnych v Európskej únii využíva na svoju trestnú činnosť legálne obchodné štruktúry.

Hlavné formy prania špinavých peňazí sú:

  • bankový systém
  • hotovostní kuriéri
  • hromadné pašovanie hotovosti
  • poskytovatelia peňažných služieb
  • obchody s cennými papiermi
  • pranie špinavých peňazí založené na obchode
  • mobilné alebo internetové platby
  • kryptomeny
  • neziskové organizácie
  • nehnuteľnosti

Hoci kryptomeny boli mnohokrát vykresľované ako nebezpečné nástroje, ktoré umožňujú nezákonné aktivity, organizácia uvádza, že „tradičné banky sú naďalej uprednostňované mechanizmy na pranie špinavých peňazí. Pripomínajú zaujímavý príklad:

V roku 2012 sa HSBC priznala k praniu 881 miliónov dolárov z príjmov z drog pre mexický kartel Sinaloa medzi Mexikom a Spojenými štátmi americkými. Prokurátori odmietli požiadať banku o obžalobu, ale namiesto toho umožnili HSBC zaplatiť vyrovnanie vo výške 1,92 miliardy USD a podmienečne sa podrobiť päťročnej skúšobnej lehote.

Potom 16-mesačné vyšetrovanie rôznych novinárov a mediálnych partnerov dospelo k záveru, že banky naďalej poskytovali služby kriminálnej činnosti. Zdá sa, že opatrenia týkajúce sa dodržiavania predpisov a boja proti praniu špinavých peňazí nestačili. Nezabránili najväčším finančným inštitúciám „byť spolupáchateľmi pri pohybe a praní nezákonných finančných tokov.”

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Prečítaj si tiež – Toto je 5 najziskovejších kryptomien z TOP 100 za posledný týždeň

Je Bitcoin užitočný pre zločincov?

Správa tiež tvrdí, že „drogové kartely v Mexiku sa čoraz viac obracajú na internet, bitcoiny a elektronický obchod, aby prali špinavé peniaze a predávali drogy”.

Mexická vláda zaviedla v roku 2018 zákon, ktorý vyžaduje, aby všetky kryptoburzy hlásili prevody nad 2 830 USD. Hoci mnohí tvrdili, že kryptomeny pomáhajú zločincom, burzy sú v súlade s regulačnými opatreniami a opatreniami proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom KYC. Zdá sa, že často pomáhali úradom, nie zločincom.

Na rozdiel od bánk sú však transakcie Bitcoinu a iných digitálnych mincí ľahko sledovateľné a verejne uložené. Vyšetrovatelia môžu sledovať stopy pohybu.

Chainalysis nedávno oznámila, že v roku 2021 kriminalita postavená na kryptomenách dosiahla nové historické maximum. Tým sa zdvojnásobil objem peňazí prijatých s nelegálnymi adresami v minulom roku na 14 miliárd dolárov. Celkové využitie kryptomien však v priebehu roka tiež exponenciálne vzrástlo o približne 567 %.

Kriminálna činnosť zaznamenala „iba” 79-percentný nárast. Z toho vyplýva, že podiel nezákonnej činnosti na objeme transakcií kryptomien nikdy nebol nižší. Ide o 0,15 % z celkového objemu transakcií kryptomien v roku 2021.

Ďalším detailom, ktorý treba spomenúť, je, že zaznamenaných 14 miliárd dolárov je ďaleko od odhadovaných 25 miliárd dolárov, ktoré ročne perú mexické kartely. Aj keby boli jediní, kto používa kryptomeny ilegálne, nestačilo by to na poháňanie ich financií. Preto sa stále musia obracať na mechanizmy spojené s tradičným finančným systémom.

Mohlo by ťa zaujímať – TOP 10 kryptomien, ktoré sa oplatí kúpiť v marci pred raketovým rastom

Catslap PC banerCatslap ICO mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.