Je Bitcoin bezpečný? Toto by ste mali vedieť

Plus Je Bitcoin bezpečný?
Je Bitcoin bezpečný?, zdroj: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Je Bitcoin bezpečný? Bitcoin sa stále každým rokom stáva viac bezpečnejším aktívom. A to či už z pohľadu uchovania hodnoty, alebo ochrany kapitálu pred rizikom a náhlym pádom ekonomiky. Aj napriek tomu sa stále nájde veľa začiatočníkov, ktorí veľmi rýchlo prídu o peniaze. V tomto návode sa pozrime na to, ako bezpečne investovať a neprísť o peniaze.

Je Bitcoin bezpečný a má nejaké nástrahy?

Bitcoin je síce ešte veľmi mladé a slabo regulované aktívum, no napriek tomu láka každý rok milióny nových investorov. Jeho cena za posledné roky vzrástla o stovky percent a s veľkou pravdepodobnosťou ide o celosvetovo najziskovejšie aktívum minulého desaťročia.

Samotný nákup a uchovanie Bitcoinu nie je nijak zložité. Dokonca držanie kryptomien za istých okolností môže byť ešte bezpečnejšie ako mať hotovosť v peňaženke či vlastniť hmotný majetok. V 99 % prípadov pri Bitcoine zlyháva ľudský faktor, vďaka ktorému je výsledkom strata našich bitcoinov.

2 najčastejšie chyby, ktoré sa stávajú, je strata prístupu k peňaženkám alebo zbytočné straty spôsobené chamtivosťou a otvorením nesprávnych obchodov.

Prečítaj si náš návod ako kúpiť Bitcoin a iné kryptomeny: Kde a ako kúpiť Bitcoin – Kompletný návod pre začiatočníka

Je držanie Bitcoinu bezpečné?

Ako už bolo spomenuté, samotné držanie Bitcoinu za istých okolností patrí k najbezpečnejším možnostiam ako si niekde schovať svoj majetok či kapitál. Každý používateľ má k svojej peňaženke heslo (tzv. seed), ktorý sa najčastejšie skladá z 24 úplne náhodných anglickým slov. Pokiaľ nikomu neprezradíme náš seed, tak je minimálna, praktický nulová šanca, že o naše kryptomeny prídeme.

Najlepšie je 24-slovné heslo neukladať si na počítači alebo do mobilu. K väčšine hardvérových peňaženiek dostaneme papier, kde si všetky slová môžeme zapísať. Pokiaľ sa bojíme, že sa papier rozmočí, zhorí, alebo zničí inými vplyvmi, môžeme použiť aj rôzne kovové doštičky od výrobcov ako je napríklad ledger. Seedy, samozrejme, môžeme zapísať aj na viacero papierov, prípadne doštičiek a uložiť na viac miest, aby sme eliminovali riziko straty prístupu. V prvom rade ale nesmieme nikomu prezradiť, kde sa záloha nášho seedu nachádza, inak ju niekto môže nájsť a Bitcoin nám ukradnúť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ľudský faktor pri strate Bitcoinu

Vo väčšine prípadov u kryptomenových nadšencov nedochádza k strate Bitcoinu na základe straty prístupu k peňaženke. Veľa začiatočníkov riskuje peniaze tým, že sa snaží s nimi obchodovať na burze a nesprávnymi rozhodnutiami tam strácajú postupne svoj kapitál.

Treba si v prvom rade vždy uvedomiť, že obchodovanie na burze patrí k vysoko profesionálnym a náročným profesiám, ktoré vyžadujú dlhoročné skúsenosti a prípravu na otvorenie každého jednotlivého obchodu a nákupu. Často sa stáva, že začínajúci obchodník príde na burzu, vrhne sa na futures a s vysokou pákou otvorí veľmi riskantný obchod. V niektorých prípadoch investuje celý kapitál a o peniaze veľmi rýchlo príde.

90 % všetkých obchodníkov na burze podľa verejne dostupných údajov z búrz a od brokerov je stratových a dostať sa medzi top 10 % je veľmi zložité vzhľadom na čas a skúseností. Niekedy je preto lepšie pouvažovať, či neskúsiť zo začiatku nakúpiť, alebo obchodovať iba s malým a skúšobným kapitálom a až s odstupom času, keď si budeme istí, že to robíme správne, začať obchodovať s väčším objemom.

Optimálne je použiť pravidlo 5 rokov: nakúpiť dané aktívum na viac ako 5-ročné obdobie, počas ktorého je vysoká pravdepodobnosť, že sa nám investícia zhodnotí a prežije rôzne krízy a prepady na trhu, ktoré sa počas cyklov striedajú. Čim väčší investičný horizont si stanovíme, o to je väčšia pravdepodobnosť, že investovaním zarobíme.

Zhrnutie

Bitcoin patrí v súčasnosti k bezpečným aktívam. Výhoda je, že hacker alebo zlodej, pokiaľ sami neurobíme chybu, nemá takmer žiadnu šancu vám Bitcoin a iné kryptomeny ukradnúť. Nevýhodou je to, že v súčasnosti neexistuje žiadne poistenie či ochrana vkladu ako máme napríklad v banke či v poisťovni. Musíme preto dobre zvážiť každý krok, ktorý urobíme a či kryptomeny posielame na správnu peňaženku. V opačnom prípade prídeme bez možnosti zvrátiť tento stav o všetko.

Nástrahy spočívajú aj v strate kapitálu pri nesprávnych rozhodnutiach okolo otvorenia obchodov. Preto pre začiatočníkov môžeme v prvom rade odporučiť neriskovať kapitál a najprv, napríklad prvý rok, si to vyskúšať s menším kapitálom. Prípadne nakúpiť Bitcoin či iné kryptomeny na dlhodobo a čakať, kým sa naše investície dostatočne zhodnotia.

Môže ťa zaujímať: Čo robiť, ak som Bitcoin a iné kryptomeny poslal na zlú peňaženku a ako takejto chybe predísť?

Best Wallet PCKvakomat mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.