Bitcoinová sieť má už za sebou naozaj dlhú cestu. Dopyt po BTC neustále rastie a je historicky na najvyššej úrovni. Čo sa však stane v momente, keď sa vyťaží posledný Bitcoin?
Vyťažený posledný Bitcoin?
Celková zásoba 21 miliónov BTC by mohla byť dosiahnutá skôr ako sa očakávalo. Zostáva vyťažiť už len necelé dva milióny. Je tu však mnoho odborníkov, ktorí predpokladajú, že Satoshi Nakamoto určil pri budovaní siete iné množstvo, ako sa tvrdí. V súčasnosti sa absolútne nedá určiť, aké je množstvo BTC v obehu, nakoľko sa veľa mincí stratilo. Aj napriek tomu sa odhaduje, že bude posledný BTC vyťažený až v roku 2140.
„Pri pohľade na masívny rast ťažobného priemyslu Bitcoinu zostáva otázka, aká je budúcnosť bitcoinovej siete so všetkými vyťaženými mincami?”
Mohlo by ťa zaujímať: Zakladateľ kryptomenovej burzy Binance: „Život krypto-podnikateľa je omnoho ťažší, ako si mnohí myslia!”
Jediným problémom pre ťažiarov je, aby sa dokázali popasovať so znižovaním odmien. Tie sa každé 4 roky znižujú o jednu polovicu. V máji 2012 bola ich odmena znížená na 25 BTC. Aktuálne je to iba 6,25 BTC za každý nový blok. Pri ťažbe však riešia extrémne zložité matematické úlohy, ktoré si vyžadujú špičkový hardvér, ktorý spotrebuje obrovské množstvo energie.
Táto činnosť sa pre ťažiarov stane nerentabilnou, keďže výplaty sú každé štyri roky o polovicu nižšie. V dôsledku toho sa pre nich ťažba môže v budúcnosti stať nevýhodným obchodným modelom.
Sieť Bitcoinu je jeho najkritickejšou zložkou. Je to koncept distribuovanej účtovnej knihy, ktorý je základom všetkých kryptomien a robí ich tým, čím sú. Je preto naozaj zložité určiť, čo sa stane po vyťažení všetkých BTC.
Čo to však môže znamenať?
Nedostatok BTC môže rapídne zvýšiť jeho hodnotu. Pri takomto stave môžu ľudia v panike nakupovať BTC, a tak budú hodleri vo veľmi silnej pozícii v prípade predaja svojich aktív.