Ako sa vlastne určuje cena Bitcoinu?

Novinky Ako sa vlastne určuje cena Bitcoinu?
Ako sa vlastne určuje cena Bitcoinu? Zdroj: shutterstock.com/TravisWolfe
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Cena Bitcoinu, ako každý investor vie, sa môže dramaticky zmeniť v priebehu sekundy. Môže kolísať v rozmedzí 20,000 USD (minulý december) a menej než 10,000 USD (aktuálny stav). Cena Bitcoinu je tak ako na nekonečnej horskej dráhe.

Mnoho ľudí sa potom pýta, čo vlastne určuje cenu tejto digitálnej meny, najmä keď ide o nehmotné aktívum, ktoré existuje len na internete. Kryptotrhy a bitcoinové obzvlášť, sú “úlom” s obchodníkmi, ktorí pohybujú cenou hore alebo dole na základe prevažujúceho dopytu alebo ponuky. Nič nové, úprimne povedané, ale je zaujímavé poznamenať, že v prípade decentralizovaných aktív záleží skutočne na ľuďoch, ako cenu stanovia.

Ako sa teda určí cena?

Vďaka tomu, že Bitcoin sa obchoduje na kryptoburzách nepretržite tam a späť, je jeho cena v neustálom pohybe, a burzy tak stanovujú cenu na základe posledného obchodu, ktorý bol uzavretý. Burza vystupuje len ako sprostredkovateľ obchodu.

Adam White, generálny riaditeľ burzy GDAX, hovorí:

“Keď sa ľudia pýtajú: Aká je cena Bitcoinu? Alebo cena Etheru? “Nie je žiadna spoločnosť, ktorá by ju stanovovala. Táto cena sa stanovuje na otvorených burzách prostredníctvom jednotlivcov a inštitúcií, ktoré spolu navzájom obchodujú”.

Strach zo strachu

Všeobecné ekonomické princípy ako je ponuka a dopyt pomôžu pri hľadaní ceny, ale to, čo je jedinečné v ekosystéme kryptomien, je vplyv názorov a správ. Skrátka FUD (fear, uncertainty, doubt) sa stala synonymom pre klesajúcu cenu Bitcoinu a tieto aspekty hrajú v tvorbe ceny veľkú rolu.

S takýmto nestálym trhom nie je prekvapujúce, že investori do doposiaľ nevyskúšaných aktív rýchlo naskočia, ale tiež vystúpia. Keď teda strach, neistota a pochybnosti začnú zaplavovať médiá, cena sa obvykle ponorí.

Presne k tomu došlo v priebehu nedávneho fiaska v Južnej Kórei, kde falošné správy viedli k FUD, čo viedlo k celosvetovému poklesu cien kryptomien na trhu. Zmätok ohľadom potenciálneho zákazu spôsobil masívne predaje a tým aj pád cien. Ďalšie negatívne správy nasledovali, niektoré pravdivé a niektoré také falošné, napríklad tá o zákaze kryptomien v Indii.

Kupovať povesť, predávať správy

Na druhej strane je ďalší jedinečný spôsob, akým Bitcoin zvyšuje cenu – jav zvaný kupovať povesť a predávať správy. K tomu dochádza, keď sa objavujú povesti o pozitívnych zmenách v ekosystéme Bitcoinu, ktoré vedú k tomu, že ľudia sa pripravujú na ďalší cenový skok a kupujú ďalšie coiny.

Tieto nákupy však pošlú cenu mimo normálnej podmienky ponuky a dopytu a môže to viesť k veľkým rally. To sa stalo po oznámení o pláne na zahájenie obchodovania s futures na burzách CME a CBOE.

Pred samotným spúšťaním obchodovania sa cena Bitcoinu neustále zvyšovala, avšak keď konečne došlo na spúšťanie futures, tak sa cena sotva pohla, v skutočnosti došlo k poklesu. Jednalo sa o ľudí, ktorí predávali správy o spúšťaní futures a ktorí po raste cien vybrali zisky.

Stará dobrá ponuka a dopyt

Samozrejme, ktokoľvek s trochou ekonomických znalostí bude vedieť, že cena je určená ponukou a dopytom, bez ohľadu na druh aktíva. To je tiež dôvod, prečo sa ceny v rámci búrz líšia, rovnako ako na spravodajských serveroch, kde sa cena počíta ako priemer z viacerých búrz.

Na niektorých burzách môže byť cena vyššia, nakoľko dopyt je vyšší a posledný obchod bude vyšší, pretože ľudia v snahe dostať sa k aktívu v dobe nižšej ponuky sú ochotní zaplatiť viac.

“Bitcoinové burzy majú takzvanú knihu objednávok, čo je v podstate zoznam ľudí, ktorí v akýkoľvek čas chcú nakúpiť alebo predať za rozdielne ceny”,

hovorí Christian Catalini, z MIT Sloan School of Management.

A burza vlastne len prepojí ponuku s dopytom. Tento proces prepojenia dvoch strán trhu je to, čo vedie k určeniu ceny.

A čo dnešná cena?

Podľa Cataliniho je dnešná cena Bitcoinu výsledkom opadnutia nadšenia a vzrušenia okolo kryptotrhov z konca minulého roka, kedy bolo jasné, že musí dôjsť ku korekcií. K výraznej korekcií prispeli tiež negatívne správy, viď vyššie, a výber ziskov veľkých investorov (veľrýb) pred koncom roka. Potom už nasledoval panický predaj malých investorov.

Cena Bitcoinu spadla pod úroveň 10,000 USD a zatiaľ je otázka, či už našla nové dno (aktuálne sa opäť trochu spamätala a rastie nad 9,000 USD – v dobe písania tohoto článku, tj. 3.2. o 14.00).

Pre aktuálne správy z kryptosveta navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť k odberu notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.