It´s over 9000! – Ako sa Bitcoinu darilo naposledy, keď prerazil túto hranicu

0

Bitcoin sa opäť pozrel nad 9000 USD za mincu. A zdá sa, že sa zatiaľ v novej pozícii pohodlne usídlil. Naposledy sa mu to pri vzostupe podarilo 27. novembra 2017.

OVER 9000!

Tento milý meme z Dragon Ball Z je späť v kryptomenovom svete. A je to tiež dôvod na optimizmus. Bitcoin si stále drží svoj vzostupný trend. Obľúbený twitterový analytik Kevin Rook pre túto príležitosť urobil pekné porovnanie. Rook vedľa seba postavil dáta zo dňa 27. novembra 2017 a 15. júna 2019, kedy sa BTC po prvýkrát pozrel nad hranicu 9000 USD.

Čo všetko sa zmenilo?

Je nutné si uvedomiť, že v roku 2017 sme sa nachádzali vo vlne obrovského hypu, kedy Bitcoin dosiahol na 20 000 dolárov za mesiac. Rovnaký scenár sa rozhodne nedá očakávať. Aj napriek tomu je to signál k optimizmu.

Informácie o IOTE – Na čo je vlastne Distributed Ledger a IOTA? (2. časť)

Čo sa teda zmenilo? Platieb pomocou BTC sa vykonáva o 20 % menej. Aj tak je to stále pol milióna platieb. Po dlhom prepade je očakávateľné, že mnoho fanúšikov kryptomien zmizne. A práve nízky pokles je milým prekvapením.

Na sieti sa zatiaľ presúva podstatne menšie množstvo peňazí. V roku 2017 to bolo 7 miliárd a k 15. júnu išlo iba o 2,2 miliardy dolárov. To sú samozrejme úctyhodné čísla, ktoré však značia, že zatiaľ nenastalo šialenstvo z roku 2017.

Fundamentálna hodnota rastie

Najdôležitejším ukazovateľom je samozrejme Hashrate, ktorý ukazuje, akú má sieť silu a koľko ťažiarov sa na nej podieľa. Ten vzrástol o 415 %. A to je najväčším signálom k optimizmu. Sieť BTC nielenže prepadom neutrpela, ale dokonca sa stala podstatne silnejšou.

BTC sa jednoducho darí dobre. Ľudia sú zatiaľ opatrnejší a pokojnejší. Aj preto je priemerná čiastka jednej transakcie 112 USD, zatiaľ čo v roku 2017 to bolo 465 USD. A pri veľmi podobnom počte transakcií sú poplatky o 69 % menšie. Za zmienku tiež stojí rast kapacity Lightning Network, ktorá sa stále šplhá nahor, ako je vidieť na grafe nižšie.

000, It´s over 9000! – Ako sa Bitcoinu darilo naposledy, keď prerazil túto hranicu" width="1010" height="417" />
Kapacita siete LN má rastúci trend aj napriek májovému prepadu.

Záver je jasný. Sieť je silnejšia, bezpečnejšia a s lacnejšími poplatkami za jej využívanie. Zostalo dostatok statočných, ktorí Bitcoinu stále verili, aj keď jeho cena padala. A zdá sa, že teraz budú za svoju výdrž odmenení. Vstup do nového bull runu vyzerá zdravo vďaka tomu, že technológia prirodzene pokročila dopredu.

Čo čítať ďalej?

Ethereum 2.0 – Poznáme dátum ďalšieho forku a čo všetko prinesie

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of