Nedávno sme v dvoch dieloch predstavili projekt Qubic, ktorý vzniká na IOTE. Dnes pre vás máme exkluzívne interview pre kryptomagazín s Ericom Hopom z Nadácie IOTA. Eric je vedúcim projektu Qubic a odpovedal nám na niekoľko otázok ohľadom Qubicu a svojho pôsobenia v Nadácii IOTY.
Cesta do Nadácie IOTY
Bol si vždy aktívnym členom najväčšej FB skupiny o IOTE. Ako si sa dostal až k tomu, že vedieš vývoj Qubicu v Nadácii IOTY?
Vždy ma bavilo programovanie a robím ho už od roku 79. Je to jedna z tých vecí, keď sa hobby stane prácou, a tak mám pocit, že som nikdy v živote nepracoval. Len dostávam zaplatené za to, čo robím rád.
V roku 2014 som sa dostal k svojej prvej práci spojenej s kryptomenami. Pracoval som na Open Transaction, projekte pre švajčiarsku spoločnosť. Až v roku 2017 som sa dozvedel o IOTE. Zarazilo ma, o koľko ďalej bola IOTA pred všetkými ostatnými hráčmi v kryptosvete. A tak som sa o nej začal učiť a pomáhať ostatným v rámci FB skupiny, ktorá sa rozrástla z 50 na 40 000 členov, keď som do nej vstúpil.
Neskôr som veľa svojho času venoval discordu IOTY, kde sme riešili tie najzložitejšie otázky. Začal som písať odborné články a stal som sa moderátorom pre discord. Nakoniec som sa opýtal Ralfa, či by som nemohol pracovať pre Nadáciu IOTY a predstavte si moje nadšenie, keď mi ponúkli miesto vedúceho projektu Qubic. Bolo to to najjednoduchšie rozhodnutie v mojom živote.
Projekt Q
Okolo vytvorenia Qubicu je veľký hype. Môžeš vysvetliť, prečo sa projekt Qubic považuje za revolučný v rámci krypto priestoru?
Qubic podporuje necenzurovateľné, distribuované a outsourcované výpočty (v zmysle práce počítača), ktorých sa môže zúčastniť ktokoľvek. Qubic je ako staré SETI@HOME, ale má ďaleko všeobecnejšie použitie a účel. Umožňuje zúčastneným využiť ich voľnú výpočtovú silu na akýkoľvek účel a tí potom dostanú peňažnú odmenu.
Qubic by mal byť lepšou verziou klasických smart kontraktov. Môžete rozvinúť, prečo je Qubic smart kontrakt lepší ako napríklad ETH?
Nikdy sme nepovedali, že je lepší. Je veľmi rozdielny. Outsourcovanie výpočtovej sily je tu upravené pre Internet vecí. A áno, s Qubicom je možné vytvárať smart kontrakty. Na rozdiel od blockchain riešenia nebude nutné, aby smart kontrakty bežali na všetkých počítačoch v sieti. Mechanizmus hľadania konsenzu je veľmi odlišný. A tiež budeme potrebovať vstupné brány pre skutočné (aj krypto) meny, ktoré budú riadené Oracle, aby mohli presúvať označené fondy. Qubic má svoje výhody aj nevýhody. Nie je možné napríklad hýbať s natívnou menou siete (IOTA), čo však blockchain smart kontrakty dokážu. Na druhej strane je možné pohybovať s ostatnými (krypto) menami.
Qubic je stále na začiatku svojho vývoja. CFB (Sergei Ivancheglo) prišiel s konceptom Qubicu už dávno – ako ďaleko je vývoj a akú cestu ešte musí prejsť?
Pôvodný Qubic má s tým dnešným spoločné len meno. IOTA bola priamym výsledkom snáh o vyriešenie problémov pôvodného Qubicu. Na konci minulého roka sme sa konečne mohli vrátiť k práci na Qubicu. Momentálne dúfame, že budeme mať proof of concept (dôkaz konceptu) z reálneho sveta do konca roka 2018. Sme na 80% definovania a zostavovania programovacieho jazyka Abra. Ale stále máme veľa komponentov, ktoré musíme vytvoriť alebo doladiť, aby sme mali funkčný systém Qubicu.
Pozrite si našu mapu vývoja na qubic.iota.org.
Oracle a Abra
Pokiaľ viem, tak Oracle sú tu už dlhší čas. Qubic Oracle by však mali byť lepší (múdrejší) – môžeš vysvetliť, prečo je to tak?
Znova, nikdy sme nepovedali, že sú lepší. My sa uberáme inou cestou. Vždy bude existovať potreba pre všemožné dátové vstupy a výstupy, ktoré prekračujú hranice systému. Klasické Oracle majú poskytnúť dáta, ktoré sú neprístupné v rámci systému. My ideme o krok ďalej. Naše Oracle môžu také dáta spracovať a následne použiť tento spracovaný výsledok ako vstup. To istým spôsobom rozostrí rozdelenie medzi poskytovateľom a spracovateľom dát.
Môžeš vysvetliť úlohu jazyka Abra v Qubic ekosystéme? V slovách, ktoré by chápala aj netechnická časť čitateľov?
Abra je programovací jazyk, ktorý sme zvolili pre Qubic. Abra prirodzene podporuje ternárny a funkcionálny model Qubicu založený na prietoku dát. Momentálne totiž neexistuje žiadny ďalší jazyk, ktorý by toto dokázal. Zároveň podporuje rozdielne architektúry. To znamená, že Qubic úlohy sú definované nezávisle na architektúre a môžu tak bežať na akomkoľvek CPU, GPU alebo FPGA. Qubic tak umožní zdieľanie výpočtovej sily úplne všetkým.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.