Jeffrey Kluger získal interview od Elona Muska. Počas neho prebrali množstvo tém – od pristátia Apolla 11 na Mesiaci, cez Muskove začiatky so SpaceX až po jeho súčasné názory na návrat ľudí na Mesiac. Toto interview sa malo vysielať na „CBS Sunday Morning” 21. júla. Dopredu bol redigovaný text uverejnený časopisom Time. Vybral som si z uverejneného redigovaného textu svoju interpretáciu jeho obsahu. Iný preklad by vám mohol predložiť trochu iný obrázok tohto rozhovoru. Podstata by ale mala zostať rovnaká…
Narodili ste sa dva roky po Apollo 11. A teraz sa zdá, že máte vesmír v sebe, tak povediac, do špiku kostí.
Elon Musk: Myslím, že Apollo 11 bolo jednou z najviac inšpirujúcich udalostí v celej ľudskej histórii – nepochybne tou najviac inšpirujúcou. A tiež jednou z najviac univerzálnych dobrých udalostí v histórii. Úroveň inšpirácie, ktorú (Apollo 11) poskytlo ľuďom na Zemi, bola neuveriteľná. A určite inšpirovala aj mňa. Som si istý, že SpaceX by bez Apolla 11 neexistovalo. Očakával som, že sme mali pokračovať po Apolle 11, že sme mali mať základňu na Mesiaci, že sme mali poslať ľudí na Mars. A do roku 2019 sme možno mohli poslať ľudí aj k mesiacom Jupitera. Skutočne si myslím, že keby ste sa opýtali v roku 1969, väčšina ľudí by toto očakávalo. A zrazu v roku 2019 USA nie sú schopné vyslať ľudí dokonca ani na LEO.
Takže, čo to bolo, čo vás primälo k tomu pomyslieť si: áno, to by sa malo spraviť a ja som ten chlapík, ktorý to môže vykonať alebo prinajmenšom jeden z nich?
Veril som tomu, že SpaceX veľmi pravdepodobne (na 90%) skrachuje. Spôsob, akým som začínal, bola príprava filantropickej misie nazvanej „Mars Oasis” – pristáť s malým skleníkom na povrchu Marsu so semenami v dehydratovanom výživnom géli, ktorý by sa po pristátí zavodnil. Získali by sme neuveriteľný záber zelených rastlín na červenom pozadí (Marsu). Mojím cieľom bolo jednoducho podnietiť ľudí, ktorí by povzbudili Kongres, aby schválil viac peňazí a zvýšil rozpočet NASA, … a my by sme mohli letieť na Mars.
Zaujímavý článok o vesmíre: COTS – Najlepšie rozhodnutie v histórii NASA a začiatok revolúcie v kozmonautike.
Keby ste mali jednu radu pre hrdinov šesťdesiatych rokov či už technologickú, duchovnú, obchodnú, alebo týkajúcu sa dlhodobej vízie, ktorá by to bola?
To, ako rakety fungujú v súčasnosti, je nezdravé. Je to akoby ste leteli lietadlom a spôsob, ako sa dostať do vašej destinácie, by bol vyskočiť padákom nad miestom určenia – a lietadlo by niekde treslo o zem. Tak fungujú dnes rakety – s výnimkou Falconu 9. To je úplne šialené.
Preto úplná a rýchla znovupoužiteľnosť je „svätým grálom” prístupu do vesmíru a je jeho základným krokom – bez toho sa nemôžeme stať viacplanetárnym druhom. Nemôžeme mať základňu na Mesiaci alebo mesto na Marse bez úplnej a rýchlej znovupoužiteľnosti. Preto v SpaceX tak tvrdo na znovupoužiteľnosti pracujeme. Aby sme sa stali viacplanetárnym druhom, musíme vyriešiť úplnú znovupoužiteľnosť rakiet. Pokiaľ to nie je …. to je akoby v starých časoch neboli lode znovupoužiteľné. Cena ciest cez oceán by bola nepredstaviteľná. A museli by sme so sebou ťahať druhú loď pre spiatočnú cestu. Alebo si predstavte, keby lietadlá neboli znovupoužiteľné – viete, nikto by nimi nelietal, pretože by stáli niekoľko stoviek miliónov dolárov. (???)
Tento článok sme prebrali z webu kosmonautix.cz. Ak máte záujem o kozmonautiku, odporúčame ho navštíviť.
(článok pokračuje po galérii)
Otázka, na ktorú chce teraz zrejme veľa ľudí poznať odpoveď je, kedy začnú pravidelné lety na ISS s posádkou prostredníctvom lode Crew Dragon?
No, záleží to od pripravenosti oboch – NASA aj SpaceX. Pokiaľ ide o pripravenosť SpaceX, odhadujem to tak na 6 mesiacov. Ale akokoľvek teraz vyzerá rozvrh letov, je to trochu ako Zenonov paradox. V každom okamihu sa nachádzate v polovici cesty. A potom sa nejako dostanete do cieľa. Takže, ak teraz rozvrh hovorí niečo okolo 4 mesiacov, potom možno 8 mesiacov bude správne. (Má na mysli zrejme paradox dichotómie – jeho interpretácia v rozhovore nie je korektná, skôr sa ale jedná o opis situácie.)
Keby ste na to musel vsadiť svoj dom, čo by ste povedali, kedy sa na Mesiaci objaví ďalšia stopa (človeka)?
Možno to znie trochu bláznivo, ale myslím si, že môžeme na Mesiaci pristáť za menej než o dva roky. Samozrejme, s nepilotovanou loďou, a potom, o rok či dva, by sme tam mohli poslať posádku – povedal by som najneskôr celkom do štyroch rokov.
Odporúčame prečítať: Zamyslenie – Prečo ešte nežijeme vo vesmíre?
A keď hovoríte „my”, myslíte USA alebo SpaceX?
Tým si nie som istý. Keby malo dlhšie trvať presvedčiť NASA a (vládne) úrady, že sme schopní to uskutočniť, než to jednoducho uskutočniť, potom by sme to mohli jednoducho urobiť my. Doslova, môže byť jednoduchšie len tak pristáť so Starship na Mesiaci, než skúšať presviedčať NASA, že to môžeme urobiť.
Toto rozhodnutie je ale, samozrejme, mimo mojej kontroly. Ale objem nutného úsilia potrebného na presviedčanie veľkého počtu skeptických inžinierov v NASA, že sme toho schopní, je veľmi veľký. A niekedy sa bezdôvodne objavia poznámky ako: „No tak, ako by to asi mohlo (vôbec) fungovať?” Skeptické prístupy… viete, oni pre ne zrejme majú dobré dôvody – ale najistejší spôsob, ako s nimi skoncovať, je – proste to uskutočniť.
Namiesto toho, aby ste s Falconom a Dragonom doleteli na Mesiac, poviete: „Poďme doletieť na Mesiac behom troch rokov.” A urobíte omnoho ambicióznejší krok so Super Heavy and Starshipom. Prečo to (tak) robíte? Prečo nepoviete: „Môžeme letieť hneď!”
Myslím, že by sme boli schopní zopakovať Apollo 11 a niekoľko malých misií – viete, poslať ľudí späť na Mesiac. Ale remake nie je nikdy taký dobrý ako originál.
To, čo skutočne potrebujeme, je nosič schopný vyniesť dostatočný náklad na Mesiac alebo na Mars, taký, že budeme môcť mať kompletnú lunárnu základňu. Stála lunárna základňa, to by bolo niečo neuveriteľné – ako keď sme dosiahli stálu obsadenosť základní na Antarktíde.
Preto sa snažíme ich vybudovať čo najrýchlejšie. Viete, všeobecne si myslím, že pre spoločnosť produkujúcu technológie je dobré, aby skúšala svoje vlastné výrobky prekonávať čo najrýchlejšie. Je to ľahko znepokojujúce, pretože sme pri Falcon 9, Falcon Heavy a Dragon vynaložili veľa úsilia, ale skutočne sa snažíme dosiahnuť to, aby boli nakoniec také rýchle, ako to len bude možné. A my sa odvezieme do múzea.
A posledná otázka: Budú stopy (astronautov) na Mesiaci, budú stopy na Marse. Môžu to byť raz aj vaše stopy?
Rád by som letel na Mesiac a aj na Mars. Myslím, že by to mohla byť celkom zábava. Ale chcem, aby v tom bolo jasno… (mojím) všetko presahujúcim cieľom je napomôcť životu, aby sa stal viacplanetárnym. Nejedná sa o nejaký druh osobnej výpravy na Mesiac alebo na Mars. Moje filozofické základy sú podobné tým z knihy Stopárov sprievodca po Galaxii od Douglasa Adamsa. To, čo v podstate povedal, je: „Vesmír je odpoveď, aké sú otázky?” …
Na záver ešte parádne video
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.