Inštitúcie by mohli poslať Bitcoin k nule! Hovorí expert na blockchain

2

Dr. Pavel Kravčenko – šéf spoločnosti Distributed Lab a autor knihy „Blockchain a Decentralizované systémy“ dnes na konferencii BlockShow hovoril o možnej hrozbe pre Bitcoin zo strany inštitúcií. Dokonca dodal, že Bitcoin by mohol kvôli inštitucionálnemu vplyvu ísť na nulu.

Je to vcelku zvláštny pohľad, keďže väčšina kryptomenovej komunity záujem inštitúcií o Bitcoin skôr víta. Aj my na Kryptomagazine často pozitívne reagujeme na úspech burzy Bakkt a ďalších inštitucionálnych aktivít.

Je však dôležité byť si vedomý rizika, ktoré pre kryptomeny znamená tradičný svet financií ovládaný vládami a centrálnymi bankami. Tie totiž premýšľajú úplne inak a krypto vnímajú ako hrozbu.

Môže vás zaujímať: TRON do roka predbehne Ethereum! – hovorí vývojár Bitcoinu

Kde je problém s inštitucionálnou adopciou Bitcoinu?

Ako teda môže Bitcoin „padnúť na nulu?“ Doktor Kravčenko prišiel s unikátnym pohľadom na túto problematiku.

„Bitcoin sú prvé peniaze v histórii rezistentné voči cenzúre. Neverím v adopciu zo strany inštitúcií. Ak sa to stane, Bitcoin už ďalej nebude rezistentný voči cenzúre a bez tejto výhody postupne padne na nulu.“

Inými slovami, ak by inštitúcie začali vo veľkom používať Bitcoin, stala by sa z neho iba ďalšia fiat mena a stratil by svoju konkurenčnú výhodu. Vo svete, v ktorom banky vyvíjajú transakčné systémy novej generácie a ECB vyzýva aby sa urýchlil príchod instantných peňažných prevodov je sloboda to jediné, čo Bitcoin odlíši od eura, doláru alebo českej koruny.

TIP pre vás: Čínske coiny idú hore! – Porastú ešte alebo príde korekcia?

Jedine implementácia anonymných transakcií aké má Zcash alebo Monero Bitcoin uchráni pred inštitucionálnym vplyvom. Prípadný plošný zákaz používania BTC by potom podľa Kravčenka kryptomenám viac pomohol, než uškodil.

Banky už pomaly doháňajú kryptomeny. O výzve zo strany Európskej centrálnej banky sa viac dočítate tu:

Európska Centrálna Banka vyzýva ostatné banky, aby bojovali proti kryptomenám

Zdroj:
cointelegraph.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Willi

Nezmysel, ako sa moze stat z bitcoinu fiat ked ho nieje mozne vytlacit ako bezne peniaze, bitcoin je skor nieco ako zlato a to vlastnia tiez banky… Ja chapem zlato aj bitcoin ako uchovavatel hodnoty

Libor

Mena môže byť buď zákonná alebo nezákonná. Ak je zákonná, tak musí byť niečím aj krytá. Ak má byť krytá, tak to musí byť na základe zákona, resp. nejakej formy ručenia autority, najlepšie demokraticky volenej na základe zákona. Z toho vyplýva, že zákonná mena musí byť nejako prepojená s nejakou formou autority zo zákona. Môže to byť aj smart kontrakt, ktorý navrhne autorita / centrálna banka povedzme / a schváli to nadpolovičná väčšina obyvateľstva na danom území, kde platí daná jurisdikcia / voľba ako pri konsenze DPoS /. Bitcoin nič také neumožňuje už zo svojej podstaty, lebo PoW, pevný počet… Čítať ďalej