Inflácia na Slovensku pokračuje vo svojom poklese, pričom v auguste dosiahla hodnotu 8,9 %. Tento významný pokles je pre spotrebiteľov povzbudivou správou. Najmä vzhľadom na medziročné rasty cien potravín, ktoré ešte nedávno dosahovali dvojciferné čísla.
Inflácia na Slovensku klesla na 8,9 %
Inflačná krivka na Slovensku sleduje zostupný trend už od marca tohto roku, pričom aktuálna hodnota 8,9 % je najnižšou za obdobie od februára 2022. V auguste nedošlo k žiadnemu výraznému medzimesačnému nárastu spotrebiteľských cien tovarov a služieb. A to aj napriek tomu, že ceny v niektorých výdavkových skupinách neklesli.
Výrazným faktorom, ktorý prispel k poklesu inflácie bolo zlacnenie potravín. Po prvýkrát tento rok medzimesačne klesli ceny všetkých potravinových položiek, najmä vďaka poklesu cien sezónnej zeleniny a ovocia.
Celkovo ceny potravín poklesli o 1,1 %, čo je najvýraznejší pokles za posledné tri roky. Zelenina zlacnela o 4,6 %, ovocie o 2,8 % a mlieko, syry a vajcia o 0,8 %. Aj ceny chleba, obilnín, mäsa, olejov, tukov a cukroviniek klesli. Tento trend výrazne pomohol vykompenzovať rast cien pohonných hmôt, ktoré v auguste zdraželi o 7,3 %.
Okrem potravín prispeli k poklesu inflácie aj nižšie ceny v oblasti bývania a energií, kde zlacnelo imputované nájomné a pevné palivá. Taktiež nižšie ceny minerálnych vôd, štiav, piva a vína a sezónne výpredaje obuvi prispeli k zníženiu priemernej cenovej úrovne na Slovensku.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Pohonné hmoty v auguste zdraželi
Naopak, niektoré oblasti v auguste zaznamenali rast cien, vrátane pohonných hmôt, farmaceutických výrobkov, ambulantných a stravovacích služieb a poistenia súvisiaceho s dopravou. Organizované dovolenkové zájazdy taktiež na Slovensku zdraželi.
V medziročnom porovnaní s augustom 2022 sa inflácia znížila na hodnotu 8,9 %. Potraviny s nealkoholickými nápojmi a bývanie a energie zostávajú najvýznamnejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú celkovú infláciu. Rast cien potravín spomaľoval už piaty mesiac po sebe, ale stále dosahoval hodnotu 13,6 %. Bývanie a energie zaznamenali pokles na 7,3 %.
Celkovo je pokles inflácie na Slovensku v auguste 2023 mimoriadne povzbudivým vývojom pre spotrebiteľov a to najmä vzhľadom na dlhodobý rast cien potravín a bývania. Zlacnenie potravín v auguste poskytlo určitú úľavu domácnostiam. Aj keď sa niektoré ceny zvýšili, môžeme dúfať, že sa pokles inflácie bude ďalej udržiavať.
Napriek tomu, že inflácia na Slovensku klesá, tak ani len zďaleka nedosahuje úroveň krajín eurozóny. Štáty platiace eurom majú priemernú mieru inflácie na úrovni 5,3 % a Slovensko si drží status krajiny s najvyššou infláciou v menovej únií.
Prečítajte si aj: Platy na Slovensku rastú až dvojciferným tempom. Mzdy vyhrávajú aj nad infláciou