Platy na Slovensku rastú až dvojciferným tempom. Mzdy vyhrávajú aj nad infláciou

Kategorie: Ekonomika
Mzdy rastú a prekonávajú infláciu
Mzdy rastú a prekonávajú infláciu. Zdroj: shutterstock.com/fizkes

Až v siedmich z desiatich sledovaných odvetví ekonomiky priemerná nominálna mesačná mzda rástla dvojciferným tempom. Nominálne mzdy rástli v júli 2023 najrýchlejšie, o viac ako 12 %, vo veľkoobchode na 1429 eur, v maloobchode na 1086 eur a tiež v stavebníctve na 1028 eur. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Opäť najpomalšie rástli mzdy v odvetví s dlhodobo najvyššími zárobkami – v informáciách a komunikácii o 5,3 % na úroveň 2288 eur. Nižším tempom do 10 % rástli mzdy v doprave na 1302 eur mesačne a v predaji a oprave motorových vozidiel na 1375 eur.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Mzdy na Slovensku v júli prekonali infláciu

Mzdy vo väčšine sledovaných odvetví v júli 2023 odolali inflácii, teda tempo ich rastu bolo vyššie ako rast cien. Reálne mzdy v júli medziročne vzrástli až v siedmich z desiatich sledovaných odvetví, aj keď len mierne.

O viac ako 2 % stúpli mzdy vo veľkoobchode, maloobchode a v stavebníctve, o 1 % rástli v ubytovaní, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, vybraných trhových službách a tiež v priemysle. Reálny pokles miezd bol v informáciách a komunikácii, doprave a skladovaní a rovnako aj v predaji a oprave motorových vozidiel.

Nominálna mesačná mzda v súhrne od začiatku roka 2023 vzrástla vo všetkých sledovaných odvetviach, pričom vo väčšine odvetví rástla dvojciferným tempom. Najviac sa zvýšila v odvetviach s najnižšími zárobkami – v ubytovaní o 17,2 % na 1056 eur, v stavebníctve o 14 % na rovných 1000 eur a tiež v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 13,8 % na 694 eur.

Reálne mzdy sa od začiatku roka zvýšili v ubytovaní o 3,7 %, miernejšie rástli aj v stavebníctve o 0,9 % a činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,7 %. V ostatných siedmich odvetviach prišlo k ich poklesu, od 0,4 % vo vybraných trhových službách do 5,6 % v informáciách a komunikácii.

Prečítajte si aj: Padlo rozhodnutie, na ktoré čakali všetci Slováci. Vláda schválila ceny elektriny na rok 2024