Ročná miera inflácie na Slovensku už štvrtý mesiac po sebe zaznamenala pokles. Európska centrálna banka (ECB) neustále zvyšuje úrokové sadzby, ktoré tlačia tempo rastu cien smerom nadol. Napriek tomu je inflácia na Slovensku spomedzi všetkých členských štátov eurozóny najvyššia.
Inflácia na Slovensku opäť klesla
Podľa údajov Tradingeconomics dosahuje inflácia na Slovensku hodnotu 10,88 %. Ide o medzimesačný pokles 1,06 % oproti májovej hodnote 11,94 %. Pokles bol v súlade s trhovými očakávaniami, ktoré počítali s hladinou 10,90 %. Zároveň ide o najnižšiu hodnotu od marca 2022.
Na Slovensku existujú tieto najvýznamnejšie kategórie v indexe spotrebiteľských cien:
- Bývanie a služby (27 %)
- Potraviny a nealkoholické nápoje (21 %)
- Nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domácnosti (7 %)
- Doprava (6 %)
- alkoholické nápoje a tabak (5 %)
- Oblečenie a obuv (5 %)
- Komunikácia (4 %)
- Zdravie (3 %)
Hlavným dôvodom poklesu inflácie bol zostup cien v oblasti potravín a nealkoholických nápojov z hodnoty 21,7 % na 18,9 %. Stále je však inflácia potravín na Slovensku na extrémne vysokej úrovni. Rovnako kleslo aj tempo rastu cien v sektore bývania a služieb z hodnoty 10,90 % na súčasných 9,70 %.
Máme najvyššiu infláciu v eurozóne
Od Slovenska majú v Európe vyššiu infláciu už len krajiny, ktoré nie sú členmi eurozóny. Ide o Turecko (38,21 %), Maďarsko (20,10 %), Srbsko (13,70 %), Moldavsko (13,20 %), Ukrajinu (12,80 %) a Poľsko (11,50 %). Hneď druhá krajina po Slovensku s najvyššou infláciou v eurozóne je Česko (9,70 %).
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Inflácia bude aj naďalej ustupovať
Šéfka ECB Christine Lagardeová predpovedala, že eurozóna nedosiahne inflačný cieľ 2,00 % skôr ako za dva roky. Inflácia v eurozóne v súčasnosti dosahuje hodnotu 5,50 %, čo je stále o 3,50 % vyššie ako cieľ ECB. Lagardeová potvrdila, že centrálna banka bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní úrokovej sadzby, ktorá dosahuje už teraz 4,00 %.
Očakáva sa, že tempo rastu cien na Slovensku aj v eurozóne bude aj naďalej klesať počas druhého polroka 2023, ak bude ECB pokračovať v reštriktívnej menovej politike. Na druhej strane, príliš vysoké úrokové sadzby dusia ekonomiku v rozvoji a dopyt v členských štátoch prudko klesá.
Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia Slovákom vyprázdnila vrecká. Napriek tomu nakupujeme viac