[Roztrúsené myšlienky] Hong Kong zatvára burzu s akciami – bude z nej múzeum

Novinky Kryptomeny a svetová adopcia
Kryptomeny a svetová adopcia. Zdroj: Shutterstock.com/kitti Suwanekkasit
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hong Kongská akciová burza pre obchodníkov zatvára svoje brány. Symbolicky tak ukazuje na zmenu vo svete obchodu a investovania. Desiatky rokov brokeri vykonávali svoje transakcie fyzicky, priamo na mieste, zatiaľ čo blikajúce CRT monitory ukazovali pohyby trhu. Obchodovanie začínalo ráno a končilo večer. V noci trh zamrzol. Ďalšie ráno symbolizovalo rovnakú rutinu. Najprv zistiť, čo vymysleli v Európe a Amerike, skontrolovať svoje portfólio, pozrieť sa na grafy, prečítať si noviny a celý deň mávať akciami.

Hehe, tie časy sú už dávno preč. Internet zmenil doslova celý svet a trading nie je výnimkou. Väčšina obchodníkov dnes preferuje pohodlie svojho domova, sleduje pohyby trhu na desiatich 4K monitoroch a konfiguruje trading robotov, ktorí dnes vytvárajú drvivú väčšinu obchodov.

Burza s akciami v Hong Kongu má svoje zlaté časy dávno za sebou. Zatiaľ čo v najlepších dňoch sa tam nachádzalo 900 investorov, dnes toto číslo neprekročí 200. Digitálne obchodovanie poslalo staré dobré burzy do dôchodku. Veď, aj slávna burza na Wall Street dnes už slúži iba ako filmový set.

Časy sa menia, nastupujú kryptomeny

Klasické burzy vytláčajú tie digitálne. Problém je však v tom, že všetky do jednej sú centralizované. Vzniká tak riziko hackov a krádeže akcií, štátnych mien, kryptomien… Žiadny systém nie je dokonalý a aj najlepšie zabezpečené servery majú svoje slabiny. Neprežijú napríklad pád meteoritu. Ten prežije iba blockchain.

Kryptomeny a blockchain sú ako dve strany jednej mince. Tento vynález už dnes pomaličky pretvára svet. Kapitalizácia Bitcoinu sa pohybuje okolo stovky miliárd dolárov. Nástup kryptomien nie je nič iné, než evolúcia finančného systému. Kryptomeny kombinujú flexibilitu digitálnych finančných systémov s bezpečnými transakciami fyzických peňazí.

Z Hong Kongskej burzy sa stane múzeum, aby aj budúce generácie videli, ako sa kedysi obchodovalo. Kto vie, možno raz vznikne aj podobné digitálne múzeum Bitcoin blockchainu.