[HODL] Otrasná nuda – stáva sa z Bitcoinu stablecoin? 50 % šanca, že sa formuje ďalší Bart

BitmarketsBitmarkets

Úprimne povedané, dúfal som, že sa do dnešného popoludnia Bitcoin konečne rozhodne, na ktorú stranu sa vydá. Od minulého týždňa sa však nič nezmenilo a BTC sa stále drží na hodnotách okolo 3 610 – 3 670 dolárov. V takejto situácii sú šance vyrovnané, takže tu máme 50 % šancu, že sa formuje ďalší Bart. Milí čitatelia, prajem vám peknú slnečnú nedeľu, opäť je tu ďalší diel týždenníka pre dlhodobých držiteľov kryptomien HODL.

Ďalší Bart?

Ak sledujete graf Bitcoinu, iste vám neuniklo, že sa tu od začiatku tohto roka nápadne často formoval Bart head pattern. Na obrázku nižšie vidíte situáciu z obdobia pred nedeľou 20. januára, kde sa to na grafe BTC Bartovej ježatej hlave priamo hemžilo.

Samozrejme vám nepovieme, či sa to k Bartovi schyľuje aj teraz, ale pravdepodobnosť je skutočne takých 50 %. Aj naši traderi na T11 sú v takej situácii do istej miery bezmocní. Skúšať za takýchto okolností predikovať, kam to poletí, je takmer nemožné, to si môžete akurát hodiť mincou.

Čaká nás prudký pohyb

Po viac ako týždňovom pohybe do strany môžeme s relatívnou istotou povedať jediné. Hneď ako sa to niekde konečne pohne, bude to prudké. To sa dá ľahko vyčítať z predchádzajúceho vývoja ceny. Nižšie vidíte graf BTC za posledný mesiac. Môžete si sami skúsiť tipnúť, na ktorú stranu sa Bitcoin a s ním aj zvyšok kryptomarketu vydá. Svoje tipy nám určite napíšte do komentárov pod článkom.

Z Bitcoinu sa stáva stablecoin?

Áno, ale samozrejme len s nadsádzkou, resp. krátkodobo. So stablecoinmi sa však v poslednej dobe roztrhlo vrece. Nejaký ten USDT, USDC, TUSD či GUSD už má na svojej plaforme každá väčšia burza. Stablecoiny ponúkajú ďalší spôsoby využitia kryptomien, hoci zo všetkých kryptomien reprezentujú pôvodnú Satoshiho víziu asi najmenej.

Aký je vlastne zmysel stablecoinu?

Stablecoiny sú do istej miery úplný nezmysel. Nie sú zaistené žiadnym skutočným aktívom, ako napr. zlato. Sú zaistené fiat menou, ktorá však od zrušenia zlatého štandardu sama nie je zabezpečená ničím, okrem dôvery ľudí. V prípade fiatu dochádza v rámci tzv. multiplikačného efektu k emisii elektronických peňazí. Tie dokonca nie sú zabezpečené ani fyzickými peniazmi.

No a potom do tohto gulášu pridajme ešte stablecoiny, ktoré sú zabezpečené (zrejme práve elektronickou) fiat menou. Priznám sa, že na mňa je to až príliš chaotické. O to viac sa mi páči myšlienka Bitcoinu, ako meny s pevným konečným množstvom mincí a celosvetovou sieťou, ktorá je už teraz prakticky nerozbitná.

JPM coin

Stablecoiny však napriek tomu ponúkajú určité výhody. O tom svedčí okrem iného aj fakt, že svoj vlastný stablecoin sa rozhodla vytvoriť taká veľká svetová banka, ako je JPMorgan. Tá totiž 14. februára, ako už iste viete, prišla tak trochu prekvapujúco so svojím JPM coinom.

Už sme si zvykli na to, ako protichodne sa rad veľkých spoločností správa. Najprv sa budú opakovane vyjadrovať veľmi negatívne ku kryptomenám. Dokonca svojim klientom zakážu nakupovať kryptomeny. No a nakoniec sa vytasia s vlastnou kryptomenou, ktorá je samozrejme vo všetkých ohľadoch „najlepšia”. Či je to dobrá správa, to už posúďte sami.

V každom prípade tu s nami stablecoiny sú a na burzách sa využívajú pomerne hojne. Osobne pre hodlerov vidím zmysel stablecoinov vtedy, ak daň prichádza do hry až pri reálnom príjme fiat peňazí na účet. V takom prípade by totiž bolo možné beztrestne (v zmysle pre daň zo zisku) vystúpiť na určitý čas z padajúcich kryptomien do stablecoinov v čase, keď sa bude schyľovať k ďalšiemu medvediemu trendu. Teda po dosiahnutí budúceho vrcholu dlhodobého cyklu a nového ATH.

Záver

S najväčšou pravdepodobnosťou sa už nachádzame vo fáze kapitulácie, príp. veľmi tesne pred. Máme za sebou najdlhší bear market a dno je na dohľad. Či sme si ho už vytvorili alebo sa ešte len sformuje, by malo byť jasné počas nasledujúcich dní, týždňov či mesiacov. Každopádne by to malo byť do konca tohto roka za nami, a potom by sme sa už mohli konečne vydať hore. Samozrejme až na stablecoiny, tie pôjdu z dlhodobého hľadiska takmer určite dole, spoločne s dolárom či inou fiat menou.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.